7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Főhet az amerikai Demokrata Párt feje, hogy kit indítson az elnökválasztáson Donald Trump ellen. Sokak szerint Kamala Harris, a jelenlegi alelnök lenne a legkézenfekvőbb jelölt. De nem ő az egyetlen, aki szóba jöhet. 

Joe Biden amerikai elnök vasárnap visszalépett a 2024-es jelöltségtől, és ezzel lemondott esetleges újraválasztásáról. Döntését az elmúlt hetekben sokan szorgalmazták már, mégis váratlan volt. Egy nappal a hivatalos bejelentés előtt ugyanis közösségi oldalán éppen azzal heccelte Donald Trump volt elnököt, hogy a következő választást is megnyeri. Biden visszalépése óta az a legnagyobb kérdés, hogy az amerikai Demokrata Párt talál-e egy hiteles és rátermett elnökjelöltet, aki erős ellenfele lehet a választási győzelemre áhítozó és azért teljes erőbedobással küzdő Donald Trumpnak. 

A Joe Biden által támogatott Kamala Harris, az Egyesült Államok jelenlegi alelnökének esélyeiről – egész pontosan arról, hogy sikerülne-e a véghajrában megelőznie Trumpot – már Biden visszalépése előtt megindult a találgatás. Politikai elemzések, újságcikkek és közvélemény-kutatások egész sora foglalkozik a kérdéssel, hogy Harris ütőképesebb elnökjelölt lenne-e Bidennél. És persze azzal, hogy rajta kívül melyik demokrata politikus lehet alkalmas erre a feladatra.

A szóba jöhető esélyesek között tartják számon például Gretchen Whitmert, aki jelenleg Michigan kormányzója, Josh Shapirót, Pennsylvania kormányzóját és Gavin Newsomot, Pennsylvania kormányzóját. A demokratáknak viszont már nem maradt sok idejük a taktikázásra, ugyanis augusztus közepéig meg kell nevezniük elnökjelöltjüket.

Kamala Harris, az Egyesült Államok jelenlegi alelnöke köszönti támogatóit az iowai állami vásáron 2019. augusztus 10-én.  Akkor még csak reménykedhetett a sikerben
Kamala Harris, az Egyesült Államok jelenlegi alelnöke köszönti támogatóit az iowai állami vásáron 2019. augusztus 10-én. Akkor még csak reménykedhetett a sikerben
Fotó: Depositphotos

Fókuszban Joe Biden jobb (és bal) keze

A témát feldolgozó cikkében Kamala Harrisre koncentrál a Vox.com. A lap sorra veszi azokat a készségeket és képességeket, amikben Harris eddig is Biden fölé kerekedett, valamint összegzi a rendelkezésre álló közvélemény-kutatási adatokat, Harris eddigi eredményeit, beleértve a kampánykörutakon nyújtott teljesítményét is. 

Ezekben jeleskedik Kamala Harris – a teljesség igénye nélkül

Harris mellett szólhat, hogy Joe Biden elnöksége alatt volt rálátása, miből áll az elnöki szerepkör, míg a többi lehetséges jelöltnek nincs ilyen jellegű tapasztalata. A Biden-kormány által elért eredmények – ilyen például egyes vényköteles gyógyszerek árának csökkentése vagy az infrastrukturális beruházásokra vonatkozó törvényjavaslat elfogadtatása – szintén jó pontokat jelenthetnek neki a Biden politikájával szimpatizálóknál.  

Az is az 59 éves Harris felé billentheti a mérleg nyelvét, hogy jóval fiatalabb Joe Bidennél, emellett fizikai és mentális állapota is fényévekre van a jelenlegi elnökétől. A nyilvános beszédei összeszedettek és átgondoltak, szemben Bidenéivel, aki gyakorlatilag minden hivatalos megszólalásában összekever valamit valamivel. Vagy valakit valakivel. Elég csak a közelmúltbeli kínos tévedésére gondolni, amikor a NATO-csúcson a mellette álló Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt Putyinként mutatta be. Persze, a kifogástalan szellemi állapot alapból elvárható (lenne) az Egyesült Államok elnökjelöltjeitől és elnökétől.

Mindemellett Harris már kampányolt Trump ellen, sőt, jelenleg is éppen ezt teszi. Míg Joe Biden delaware-i otthonában lábadozik a koronavírus-fertőzésből, addig Harris az észak-karolinai demokrata kormányzóval, Roy Cooperrel járja a nagyvárosokat, olyan sokakat érintő, érzékeny témákról is beszélve, mint például a reproduktív jogok és a szavazati jogok védelme.

Közvélemény-kutatási adatok szerint Kamala Harris megítélése az elmúlt évben javult Joe Bidenéhez képest. Számos felmérés eredménye tükrözi, hogy míg egy évvel ezelőtt Biden még simán felülmúlta őt a Trump elleni küzdelemben, addig júliusban fordult a kocka: támogatottsága több csatatér-államban is elérte vagy meghaladta Bidenét - írta a Vox.

Az érdemi változás első jele egyébként a CNN elnökjelölti vita utáni felmérése volt: ezen Harris mindössze kettő, míg Biden hat százalékponttal maradt le Trump mögött. A megkérdezettek többsége úgy nyilatkozott, hogy a demokratáknak nagyobb esélye lenne megnyerni az elnökválasztást, ha nem Joe Biden lenne a jelöltjük. Amint arról korábban írtunk, a FiveThirtyEight közvélemény-kutató aggregátor oldalon elérhető, július 17-ei mérés szerint Harris 41 százaléka igencsak közelít Trump 46 százalékához. Ennél is pozitívabb képet festett a Reuters/Ipsos országos felmérése, amely a Trump elleni merénylet után készült, és döntetlen versenyt jelzett Trump és Biden, sőt, Trump és Harris között is.

Egy, Kamala Harris erősségeit és gyengeségeit taglaló cikkben az is felmerült, hogy logisztikailag sem lenne utolsó szempont az elnökjelöltsége, mert így viszonylag egyszerű lenne Biden 91 millió dolláros kampánykeretét "átadni". 

Ami ronthatja az alelnök esélyeit 

Kamala Harris és a KHive – így nevezik az alelnök online rajongótáborát – kritikusai viszont bizonyos közvélemény-kutatásokra hivatkozva azt állítják, hogy az alelnök "nagyon népszerűtlen" a csatatér-államokban - írta a Vox. A Harris-ellendrukkerek szerint az alelnök tevékenysége meglehetősen "langyos". Véleményük szerint az sem elhanyagolható érv ellene, hogy míg Joe Biden gyengeségei és hibái már "beépültek a választók tudatába", addig a Harris személye körüli bizonytalanság gyengítheti a demokraták esélyeit. Ezzel elsősorban az alelnök afro-amerikai és dél-ázsiai felmenőire utaltak, valamint arra, hogy történetesen nő – véleményük szerint mindezek további kockázatokat jelenthetnek a Demokrata Párt számára.

A kritikusok ellenérvei között szerepel az is, hogy Harris csak 2022 óta aktív a kampánykörúton; ennek legfőbb okaként pedig azt nevezik meg, hogy nem a legtehetségesebb kommunikátor. Azt viszont elismerik, hogy megtalálta azokat a kulcsfontosságú témákat, amelyeket eredményesen és hitelesen képvisel. Harris ugyan alelnökségének első évében alapos kommunikációs képzést is kapott, hogy minél gördülékenyebben közvetíthesse az elnöki programot, ám akadtak olyan kényes témák – például a bevándorlás –, amelyek tálalása heves ellenérzést váltott ki a szavazók egy részéből. Harris leginkább a kerekasztal-beszélgetések során érzi komfortosan magát, az egyéni beszédek és interjúk nem tartoznak az erősségei közé – ezt szintén a negatívumok között említik a kritikusai.

A legnagyobb kihívások közé tartozhat, hogy megküzdjön azzal, a szavazók egy része kizárólag Biden elnöki programjának továbbvivőjeként tekint rá, vagyis bizonyos tekintetben azonosítják Bidennel. Ami nem igazán előnyös. Ahogy az sem, hogy a vele dolgozók szerint gyakorlatilag a 22-es csapdájába került. Több területen is érdemi munkát végzett, ez pedig arra késztetheti ellendrukkereit, hogy felróják neki: nem egyetlen területnek szentelte magát. Ha viszont így tett volna, akkor jó eséllyel beskatulyáznák. 

Az elnökjelöltség – ahogy az amerikai elnökválasztás is – persze még ennél is jóval összetettebb. Számos politikai, társadalmi és egyéb tényező, valamint hatás befolyásolhatja az események alakulását, valamint a végleges eredményt. Az viszont biztos, hogy az őszi elnökválasztás tartogathat még meglepetéseket. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Politico: nagy fordulat készül Brüsszelben, jön a szigorítás
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 19:19
Az afrikai országoknak vissza kell fogniuk a migrációt, ha továbbra is szeretnének uniós fejlesztési támogatást kapni – ezt fogja javasolni az Európai Bizottság a jövő héten bemutatandó hétéves költségvetési terv részeként a Politico értesülései szerint.
Nemzetközi Putyin húzhatja a száját: újabb orosz pénzek landoltak Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 16:49
Befagyasztott vagyonokat adott át az EU.
Nemzetközi Huszárvágást tett a kormány – Orbán Viktorék uniós pénzeket szereznek?
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 16:37
Így meg lehet szerezni a forrásokat.
Nemzetközi Izraeli katonát támadott meg a Hamász
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 15:58
Megpróbálták kirángatni egy járműből.
Nemzetközi Váratlan helyről támadták meg Csehországot
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 14:28
Hackerek csaptak le.
Nemzetközi Trump megtette, amire régóta várnak
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 13:36
Mennek a fegyverek Ukrajnába.
Nemzetközi Itt az eredmény: eldőlt Ursula von der Leyen sorsa
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:21
Egyértelmű eredmény született.
Nemzetközi Újabb összecsapás Ukrajna és Magyarország között, súlyos vádak miatt rendelték be az ukrán nagykövetet
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 11:51
A külügyminisztérium államtitkára mellett Orbán Viktor is megszólalt az ügyben.
Nemzetközi Trump még egy dicsérettel is vérig tud sérteni – kínos baki a Fehér Házban
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 10:31
Megdicsérte az elnök a vele ebédelő vezető – csakhogy van egy kis gond.
Nemzetközi Miért izzik a levegő Brüsszel és Peking között?
Káncz Csaba | 2025. július 10. 10:18
Eszkalálódik a politikai feszültség Peking és az EU vezetői között. Peking ezért le akarja mondani az uniós vezetőkkel július végére tervezett kétnapos kínai csúcstalálkozó második felét. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG