Míg Kína ragaszkodik ahhoz, hogy a vádak hamisak, a Fülöp-szigetek és Tajvan a kommunista nagyhatalom egyre több kémhálózatát leplezi le. De mik Kína célpontjai, miközben fokozza a kémkedést Ázsiában?
Drónfotók és helyi esküvők
A Fülöp-szigeteken a hatóságok újabb nagyszabású bűnügyet lepleztek le, amelyben kínai állampolgárokat gynúsítanak kémkedéssel. Január 20-án a Fülöp-szigeteki Nemzeti Nyomozó Iroda bejelentette, hogy három személyt tartóztattak le kémkedés gyanújával. Egyikük egy kínai állampolgár, Deng Yuanqing (39), ketten pedig filippínó férfiak voltak. Azzal vádolják őket, hogy nemzetvédelmi információkat céloztak meg.
A helyi hatóságok azt gyanítják, hogy az őrizetbe vett férfiak drónokat használtak, hogy hírszerzési információkat gyűjtsenek az Egyesült Államok és a Fülöp-szigetek katonai létesítményeiről. A képeket valós időben továbbíthatták Kínába. A kínai ügynökök úgy tartózkodnak hosszabb ideig a Fülöp-szigeteken, hogy helyi nőket vesznek feleségül, vagy álcázzák személyazonosságukat. Az „alvó ügynökök” burjánzó jelenlétének valósága sokkoló hullámokat keltett a közvéleményben.
A trió 2024 decembere és 2025 januárja során kommunikációs eszközökkel felszerelt járműveket használt, miközben hírszerzési tevékenységet folytatott. Filmre vettek kritikus létesítményeket, például a manilai Camp Aguinaldót, ahol a Fülöp-szigeteki katonai parancsnokság található.
Hi-tech kémberendezések
Január 30-án bejelentették továbbá, hogy egy másik, öt kínai állampolgárból álló csoportot is letartóztattak. Azzal vádolják őket, hogy 2023 és 2024 között a Fülöp-szigeteki hadsereg és parti őrség bázisait fényképezték le Palawan nyugati szigetén. A jelentések szerint nagy felbontású kamerákat és drónokat használtak a fotók készítéséhez.
Fotó: Depositphotos
Palawan közel van a Spratly-szigetekhez, amelyeket Kína és a Fülöp-szigetek is magáénak tekint. A sziget ráadásul stratégiai fontosságú katonai helyszín is, ahol egy Fülöp-szigeteki katonai főhadiszállás és az amerikai hadsereg által használt kifutópályák találhatók. A Fülöp-szigeteki hatóságok úgy vélik, hogy a férfiak mindkét nemzet hadseregének mozgását figyelték.
A nyomozókat megdöbbentették a kifinomult kémfelszerelések, amelyeket mindkét csoporttól lefoglaltak. A hatóságok megerősítették, hogy a külföldi ügynökök távolról irányíthatták a lefoglalt kommunikációs berendezéseket. Katonai szintű kamerákat is felfedeztek, amelyek éjszaka is képesek megfigyeléseket végezni. A nyomozók azt gyanítják, hogy a csoportok valós időben küldték Kínába az adatokat.
A jéghegy csúcsa
A helyi média szerint az őrizetbe vett Deng szoftvermérnök, aki a Jiangsu tartománybeli Nandzsingben, a hadsereg mérnöki egyetemén szerzett diplomát. 2013 óta utazgatott ki-be a Fülöp-szigeteken.
Deng egy filippínó nővel házasodott össze, és állandó tartózkodási vízummal rendelkezik. „Alvó ügynök” volt, aki a mindennapi életében hétköznapi polgárként viselkedett, de készen állt arra, hogy kémkedést vagy szabotázst hajtson végre, ha tartótisztjei utasították.
Az öt másik kínai fogvatartott kínai-filippínó baráti csoportok tagjainak adta ki magát, és rendszeresen találkoztak, hogy információt osszanak meg egymással. Azt állították, hogy azért jöttek Palawanra, hogy a „tenger gyümölcseivel” kereskedjenek. Ezek a gyanúsítottak havonta egyszer találkoztak Denggel a kínai tartótisztjeik utasítására. Lehetséges, hogy szervezett sejtként dolgoztak együtt.
Romeo figyelmeztet
Romeo Browner Jr. tábornok, a Fülöp-szigeteki Fegyveres Erők vezérkari főnöke aggodalmát fejezte ki, hogy a gyanúsítottak tevékenysége „súlyos veszélyt jelent a nemzetbiztonságra”. A közelmúltbeli incidenseket „csak a jéghegy csúcsának” minősítette, és azt sugallta, hogy más kémek is tevékenykednek a Fülöp-szigeteken.
A Fülöp-szigeteki hadsereg szóvivője kiemelte, hogy az incidensek egy „külföldi erők által tervezett, részletes térképek készítésére irányuló erőfeszítés részei”. Hangsúlyozta, hogy ez az erőfeszítés veszélyeztetheti a nemzet szuverenitását és biztonságát. Elemzők szerint a tevékenységek szorosan kapcsolódnak Kína utóbbi években egyre gyakoribb földmérési és felderítési tevékenységéhez a Dél-kínai-tengeren.
Magas rangú kínai kém
Eközben Tajvanon a rendőrség letartóztatott több nyugalmazott katonatisztet, mert Kínával együttműködve a tajvani kormány megdöntésére szőttek tervet.
Január 20-án egy nyugalmazott altábornagy ellen vádat emeltek a tajvani nemzetbiztonsági törvény megsértésének vádjával. Korábban a 6. hadtest parancsnok-helyetteseként szolgált, amely Tajvan északi részének védelméért felelős. A helyi média úgy jellemezte őt, mint „az eddigi legmagasabb rangú tisztet, aki kínai kémként tevékenykedett”, és az ügy nagy figyelmet keltett.
Tervezett merényletek
A tajvani főügyészség szerint az ügy hat vádlottja, köztük Kao An-kuo nyugalmazott altábornagy, 2018 és 2024 között Kínába utazott, ott léptek kapcsolatba a kínai katonai hírszerzéssel.
A kínai kormány pénzügyi támogatásával Kao és társai azt tervezték, hogy fegyveres csoportot alakítanak Tajvanon. Céljuk az volt, hogy egy kínai invázió esetén felkelést kezdeményezzenek. Az ügyészek azt kérték, hogy Kao, az összeesküvés vezetője legalább tíz év börtönbüntetést kapjon.
Kao részletes terveket dolgozott ki a tajvani kormányhivatalok elleni támadásra. Ezek között szerepelt kormánytisztviselők, katonai és rendőri személyzet megölése, valamint katonai bázisok lerombolása. A hat összeesküvő állítólag összesen 292 ezer amerikai dollárt kapott kínai összekötőiktől.
Az összeesküvés
Kao csoportja állítólag azt tervezte, hogy „a kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) 100 ezer katonáját hozza Tajvanra”. Ezenkívül titokban egy „mesterlövész-osztagot” is létrehozott a tajvani függetlenségi aktivisták megölésére.
A Tajvan Kína-politikáját felügyelő szárazföldi ügyek tanácsának szóvivője egy január 23-i sajtótájékoztatón aggodalmát fejezte ki a két esettel kapcsolatban. „Ezek az esetek nagyon hasonlóak” – jelentette ki. „A Kínai Kommunista Párt tervszerűen és szisztematikusan szervezi be ezeket a fegyveres elemeket”.
Azt is elárulta, hogy a nemzetbiztonsági ügyek több mint 85 százaléka nyugalmazott katona- vagy rendőrtiszteket érint.
A tajvani Nemzetbiztonsági Hivatal január 12-i jelentéséből kiderül, hogy 2024-ben 64 személy ellen emeltek vádat kínai kémkedési ügyekben. Ez meredek emelkedést jelent a 2022-es mindössze tízről.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)