Amelyik országban dúl a korrupció, annak börtöneibe is beszivárog, ahogyan az néhány dél- és közép-amerikai, valamint ázsiai büntetővégrehajtási intézetben tapasztalható. Oroszországban sem ritka ez a jelenség. A jéghegy csúcsa lehet az a per, amely Omszkban zajlott a közelmúltban.
Az omszki bíróság öt év börtönre és 3 millió rubel pénzbüntetésre, átszámolva több, mint 11,8 millió forintra ítélte az egyik fegyintézet vezetőhelyettesét, Alekszandr Tvardovszkijt vesztegetés és hatalommal való visszaélés miatt – adja hírül a Kommerszant. A nyomozók szerint a börtönőr „adót” rótt ki a foglyokra. Azokat, akik megtagadták a fizetést, fizikai vagy fegyelmi büntetéssel fenyegette. Akik viszont fizettek – vagyis a hozzátartozók –, azoknak gyakrabban engedélyezték a látogatást a rokonok és barátok számára és nagyobb mozgásszabadságot biztosítottak az intézményen belül.
Az elítéltek hozzátartozói két és fél év alatt mintegy 1,5 millió rubelt, csaknem 6 millió forintot fizettek ki Tvardovszkijnak, sőt, építőanyagokat és vízvezeték-alkatrészeket is beszereztek számára. Ezeket saját céljaira, többek között irodája felújítására és dácsája építésére használta fel.
Amint azt Larissza Bolgyinova, a helyi nyomozóbizottság képviselője elmondta a lapnak, 2022 áprilisában indítottak büntetőeljárást az alezredes ellen, aki kenőpénzt csikart ki az újonnan érkezett, kábítószer-bűncselekmény miatt elítélt raboktól, miután korábban kiderítette, mennyire tehetős a családjuk.
A zsaroló tárgyalásokra más foglyokat jelölt ki, mintegy felhatalmazva őket az alkudozásra, hogy személyesen ne vegyen részt a találkozókon.
Ha az elítélt nem volt hajlandó fizetni, elviselhetetlen körülményekkel és testi vagy fegyelmi büntetéssel fenyegették. Akik elfogadták az ajánlatot, Tvardovszkij védelme alá kerültek: telefonálhattak, korlátozás nélkül látogathatták az edzőtermet, és szabadon mozoghattak az intézet területén.
Tvardovszkij természetesen mindent tagadott. Tizenegy hónapot töltött előzetes letartóztatásban, majd házi őrizetbe került. Az omszki körzeti ügyészség tájékoztatása szerint az ügyészség 13 év börtönt és 20 millió rubel pénzbüntetést követelt. Hogy végül hogyan lett ebből öt év és hárommillió rubel, arra nem tért ki a lap.
Oroszországban igen jelentős a börtöniparág, amely az államigazgatás egyik fontos ágazata, sok embernek adnak munkát ezek az intézmények. Az egyik leghírhedtebb létesítmény a moszkvai butirkai börtön, ahol többnyire életfogytiglani börtönbüntetésre ítélteket tartanak fogva.
A Kommerszant beszámolója szerint a Boldogságos Szűz Mária közbenjárásának templomában a közelmúltban isteni liturgiát tartottak az ott fogvatartottak számára. A súlyos büntetésre ítélt rabok számára a szertartást a Börtönügyi Zsinati Osztály vezetője, Kirill Markovszkij pap celebrálta, aki elmondta: „Néhány fogoly életében ez volt az első és talán az utolsó liturgia.” A valódi életfogytiglanra ítéltek biztonsági okokból nem vehettek részt a szertartáson.
„Lelkipásztori kötelességünk, hogy még azoknak is segítsünk, akik szörnyű bűnt követtek el, hogy megtalálják a hitet és eljussanak a bűnbánatra, különösen azért, mert ezek az emberek maguk is gyakran fordulnak hozzánk segítségért. Ismerek olyan elítélteket, akik valóban mélyen megbánták, amit tettek, lelki életet élnek, és életfogytiglani büntetésük alatt megadják az Úrnak a bűnbánat gyümölcsét” – nyilatkozta a pap.
A legsúlyosabb bűncselekmények elkövetői közül heten beismerő vallomást tettek és áldoztak, néhányan életükben először. A liturgia végén a pap prédikációval fordult az elítéltekhez, majd mindenkinek átadta a börtönéletről szóló, saját maga által írt könyvét.
Jönnek a kockás köntösök
Az orosz büntetés-végrehajtás életvidámabb hírekkel is szolgált: új, modernebb egyenruhákat és ruhaviselési szabályokat vezetnek be. Az orosz foglyok először kapnak kötött sapkát, sálat és pólót. A fogságban élő nők számára pongyola és pizsama viselése is engedélyezett. A cél, hogy humanizálják az ott töltött éveket, és javítsák a büntetés-végrehajtási intézetek életkörülményeit.
A női foglyok hálóingeit a jövőben kiskockás köntösök váltják fel, bordó és bézs tónusokkal. A pizsamák világosszürke kötött anyagból készülnek, a nadrágok pedig fekete színűek. A férfiak öltözete is változik: a fekete kabátokat és overallokat sötétszürkére, a zöld ingeket szürkére cserélik.
A változások célja, hogy a foglyok a rabság ideje alatt is megőrizhessék emberi méltóságukat. Az igazságügyi minisztérium szerint mindez a 2030-ig tartó büntetés-végrehajtási fejlesztési program része.
Arról azonban nem esett szó a cikkben, hogy hányan ülnek ma börtönben Oroszországban pusztán azért, mert kimondták a véleményüket a háborúról vagy más társadalmi kérdésekről. Ezeket az eseteket gyakran hazaárulásnak vagy szélsőséges tettnek minősítik, és sokakat azért börtönöznek be, mert nem akarnak a fronton harcolni.