6p

Novemberben elnökválasztás lesz az Egyesült Államokban, és miközben Donald Trump útját az újraválasztáshoz többek közt bírósági ügyek is akadályozzák, kevesebb figyelem terelődött arra, hogy milyen kihívásokkal kell megbirkóznia Joe Biden jelenlegi elnöknek.

A Biden előtt álló nehézségeket hosszasan lehetne sorolni, ezúttal azonban egy olyan témára fókuszálunk, amely az amerikai társadalom régi problémája, és politikusok egész sorának tört már bele a bicskája: köztük Joe Biden alelnöke, Kamala Harris sem boldogult a kérdéssel.

Az mostanra már nem kérdés, hogy a bevándorlás a közelgő elnökválasztás egyik fő témája - és az elnök új rendelete, amely korlátozza a migránsok menedékjog iránti kérelmezési lehetőségét, valószínűleg tovább növeli a téma súlyát a nemzeti politikában.

Mint ismert, Biden június elején tette közzé azt a rendeletet, amely megakadályozza az amerikai-mexikói határt vízum nélkül átlépőket abban, hogy menedékjogot kérjenek, hogyha nem a hivatalos átkelőkön érkeznek. Az elnöki intézkedés hivatalosan onnantól élesedik, hogy az illegális átlépők száma eléri a napi átlagosan 2500 főt, ez azonban gyakorlatilag az elnök ciklusa alatt végig így történt. A rendelet kritikusai szerint ez gyakorlatilag a menedékjog tilalmát jelenti, vagyis a papírokkal nem rendelkező bevándorlók törvényes jogát arra, hogy az Egyesült Államokban maradhassanak, mert hazájukban veszélyek fenyegetik őket. Biden rendelete értelmében egyes papírok nélküli migránsok, akik nem mernek hazatérni, másfajta jogi védelemre lehetnek jogosultak - például a kínzás túlélőinek, vagy erőszak elől menekülőknek szánt jogi védelemre.

Menedékkérők az amerikai-mexikói határon. Nem fognak megállni?
Menedékkérők az amerikai-mexikói határon. Nem fognak megállni?
Fotó: EPA/Luis Torres

Félmegoldás?

Az elnöki legújabb intézkedését talán úgy lehet a legjobban összefoglalni, hogy végeredményképpen senki sem boldog. A szigorúbb eljárásért lobbizóknak nem elégséges, ugyanis a jelenlegi rendszerben az olyan indokokra hivatkozó bevándorlók, mint az erőszak, bántalmazas, vagy egészségügyi problémák miatt menekülők ugyanúgy menedéket kérhetnek, tehát a határokon érkező forgalom visszafogására csupán részlegesen elegendő.

A jogvédők azonban egészen más jellegű problémákról beszélnek. Bár a texasi El Paso város polgármestere, Oscar Leeser az amerikai elnök mellett állva bizonygatta, hogy Biden intézkedése „életeket fog megmenteni, megakadályozza, hogy az emberek meghaljanak a sivatagban, átugorják a falakat és lezuhanjanak, valamint megakadályozza, hogy kihasználják őket”, a gyakorlat nem ezt látszik igazolni.

Meghalni a kerítés mellett

Dora Rodriguez, a migránsokat segítő Salvavision ügyvezetője szerint a helyzet azonban pont, hogy ellentétes ezzel, különösen a délnyugaton tomboló brutális hőhullám miatt, hiszen a migránsok nem fognak megállni. Mint mondta, az El Pasóban dolgozó szakértők és emberi jogi aktivisták aggódnak azért, hogy Biden intézkedésének nem szándékos következményeként a menedékkérőkre leselkedő kockázatok nőnek majd, miközben sokan mindenképpen útnak indulnak majd, vállalva a megnövekedett nehézségeket is. Arra is figyelmeztettek, hogy a menekültügyi eljárás további akadályai növelni fogják a bűnözők általi kizsákmányolást.

Josiah Heyman, az El Pasói Texasi Egyetem Amerika-közi és Határtanulmányok Központjának igazgatója Biden intézkedésének nyomán visszautalt „Hold The Line”-névre keresztelt politikára, amelyet az amerikai határőrség 1993-ban vezetett be az Új-Mexikót is magába foglaló El Paso szektorban, amelynek keretében jelentősen szigorították a belépési követelményeket, valamint a járőrök számát is növelték. Bár eleinte az illegális határátlépések száma jelentősen csökkent, a hatás középtávon megfordult, és jelentősen megnőtt a halálesetek száma, ahogy a migránsok egyre veszélyesebb terepen próbálkoztak az átkeléssel.

Azt pedig, hogy Biden intézkedése már most nem tűnik elrettentő hatásúnak, maguk a menedékkérők közölték a Guardian riporterével, hogy hiába a szigorítás, mindenképpen nekivágnak a sivatagnak. Az esélyeik nem jók: a határőrséggel foglalkozó CBP tisztje szerint a rosszul lett, összeesett migránsokat sokszor alig 2-3 kilométerre találják meg a határfaltól.

Sehogy sem jó?

Az amerikai-mexikói határon tehát emberek halnak meg, Joe Biden politikai helyzete pedig egyáltalán nem lett könnyebb. Az elnöki rendelet kapcsán kérdeztük Magyarics Tamást, az ELTE professzor emeritus történészét, aki úgy fogalmazott, hogy a jelenleg bevezetendő intézkedésekkel Biden elsősorban a választók többségének próbál eleget tenni, akik ebben a kérdésben sokkal kompetensebbnek tartják Donald Trumpot – a szakember szerint a kérdés megítélésében 13-16 százalékpontos az előny a volt elnök javára. Magyarics Tamás válaszából kiderült, mindez nem véletlen, hiszen a migráció szabályozásának ügye szerepel a lakosságot leginkább foglalkoztató, legfontosabb kérdések közt, olyan ügyek mellett, mint a gazdaság, az infláció, vagy az energiaárak.

Arra vonatkozó kérdésünkre, hogy mik jellemzőek a jelenlegi bevándorlási politikára Joe Biden elnöksége alatt, Magyarics Tamás úgy fogalmazott, hogy a demokrata vezetés az illegálisan érkezők nagy részét beengedi az országba, és mivel a különböző átmeneti táborok megteltek, sokakat közülük „szabadon engednek” azzal, hogy majd amikor amerikai a bevándorlási kérelem elbírálására illetékes bíróságtól idézést kapnak, akkor jelenjenek meg a bíró előtt – ez azonban sokszor egyáltalán nem történik meg. A Trump-adminisztráció ezzel szemben a ’Remain in Mexico' politikát folytatta, azaz, a bevándorlási kérelem elbírálásáig nem engedték be az illetőt az Egyesült Államokba – ez az eljárás a szakértő szerint közelebb áll a magyarhoz.

Hozzátette, a szigorúbb bevándorlási politikával szemben ugyanakkor nagy az ellenállás a Demokrata Párton belül is, különösebb a balra tolódóbb, progresszív oldalon, ráadásul a demokraták egyik stabil szavazói bázisát jelentő latinók körében is csupán egyharmaduk szigorítana a migrációs szabályozáson, azaz többségük továbbra is a liberalizáltabb politikát látná szívesebben ezen a területen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Csengetett a Kreml postása Washingtonban
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 19:39
Ezek voltak a csütörtöki nap főbb történései.
Nemzetközi Lángba borult egy orosz műhold
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 18:21
Az incidens miatt a Nemzetközi Űrállomás legénységének fedezékbe kellett húzódnia. Arról egyelőre nem tudni, mi okozta a robbanást. 
Nemzetközi Szörnyű tragédia Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 16:02
Ketten meghaltak egy belvárosi lövöldözésben.   
Nemzetközi A nap képe: Orbán-Zelenszkij találkozó volt Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 15:42
A két vezető mélyen egymás szemébe nézett.
Nemzetközi Holtan találták az ukrajnai amerikai nagykövetség attaséját
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 15:23
Egyelőre titok, mi történt.
Nemzetközi Itt az újabb fordulat: keleti EP-frakciót alakíthatnak Orbán Viktorék
Wéber Balázs | 2024. június 27. 15:04
Eddig úgy tűnt, hogy egyetlen frakcióba sem tudnak betagozódni a Fidesz képviselői az új Európai Parlamentben. Most viszont újabb fordulat közeleg: a magyar kormánypárt lengyel elvbarátaival alakítana egy közép- és kelet-európai képviselőcsoportot.
Nemzetközi Orbán Viktor és Giorgia Meloni őrjöng – megvan az alku az uniós topvezetői posztokról
Wéber Balázs | 2024. június 27. 10:22
A néppárti Ursula von der Leyen maradna az Európai Bizottság elnöke, a volt portugál miniszterelnök, a szocialista António Costa az Európai Tanács elnöki székét kapná meg, az észt miniszterelnök, a liberális Kaja Kallas pedig az EU külügyi főképviselője lenne.
Nemzetközi A világ a Biden-Trump vitára figyel – mire készüljünk?
Káncz Csaba | 2024. június 27. 09:31
Széteső világunkban és a kettéhasadt amerikai társadalomban óriási várakozás övezi a holnap hajnali vitát. De milyen adukat vonultat föl a két tábor a másik aláásására? Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Angliában a miniszterelnök kettesben vitázott legnagyobb kihívójával a televízióban
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 08:57
Rishi Sunak brit miniszterelnök és Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője szerdán szemtől szemben álltak az utolsó vitájukban a jövő heti választások előtt, mindketten rendkívül személyes támadásokat indítva egymás és konkurens pártjuk hitelessége ellen.
Nemzetközi Tizenhét nagybank hitelez Ukrajnának, ahol az angol is hivatalos nyelvi státust kapott
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 07:11
Az amerikaiak hackert keresnek, az oroszok újságírót vádolnak kémkedéssel. A háború 855. napja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG