Ezt a Reuters közölte egy uniós diplomata által közzétett állásfoglalásra hivatkozva.
Az állásfoglalást hétfőn reggel közölték a tagállamok uniós nagyköveteivel az uniós külügyminiszterek brüsszeli találkozója előtt – a találkozón arról döntenek majd a miniszterek, hogy meghosszabbítják-e újabb hat hónappal az Oroszország elleni uniós szankciókat. A meghosszabbításhoz egyhangú döntés szükséges, legkésőbb január 31-ig.
Az Ukrajnán keresztüli orosz gázszállítás idén január elsejével leállt, mivel Kijev nem hosszabbította meg a tranzitszerződést Oroszországgal. Szlovákia és Magyarország most arra ösztökéli az EU-t, hogy lépjen fel annak érdekében, hogy a szállítás „egy nagyobb vezetéken” újraindulhasson, írja a Reuters. Magyarországra egy ideje nagyrészt már Ukrajna kikerülésével, a Török Áramlaton keresztül jut el az orosz gáz.
Szijjártó Péter hétfőn reggel jelezte: „az dönti el a magyar szavazatot, hogy az Európai Bizottság ad-e garanciát arra, hogy a jövőben fellép minden olyan esetben, amikor uniós tagállamok energiabiztonságát fenyegetik az Európai Unión kívülről.”
A magyar külgazdasági és külügyminiszter vasárnap a Kossuth Rádióban arról beszélt, hogy „az elmúlt időszakban részben korlátozták a Magyarországra és Szlovákiába irányuló olajszállításokat, támadások történtek a Török Áramlat vezetékkel szemben, leállították a Közép-Európába irányuló földgáztranzitot Ukrajnán keresztül.”
Szerinte „garanciák kellenek vagy az ukránoktól, vagy az Európai Uniótól arra, hogy a jövőben az energiabiztonságunkat nem fogják fenyegetni.”