Az Oroszország elleni szankciók meghosszabbításáról döntenek ma Brüsszelben, miután pénteken a magyar kormány ellenállása miatt nem sikerült megszavazni a döntést. Orbán Viktorék lépése nagy felháborodást váltott ki, Donald Tusk lengyel miniszterelnök például azt írta, hogy amennyiben Magyarország blokkol,
„nyilvánvalóvá válik, hogy Putyin csapatában játszik, és nem a mienkben”.
A Politico hétfő reggeli brüsszeli hírlevele szerint azonban láthatáron belül van a megoldás. Két uniós diplomata szerint Orbán Viktorék hajlandók beadni a derekukat, és megszavazni a szankciók meghosszabbítását egy olyan állásfoglalásért cserébe, amelyben elismerik Magyarország aggodalmait az „energiabiztonság” terén.
Ez rímel arra, amit Szijjártó Péter hétfő reggel a közösségi oldalán megosztott. Miután a magyar külgazdasági és külügyminiszter leírta, hogy az Oroszország elleni szankciók hatalmas károkat okoztak Európának és Magyarországnak, hozzátette:
„Ma, az EU-s külügyminiszterek tanácsülésén az dönti el a szavazatunkat, hogy az Európai Bizottság ad-e garanciát arra, hogy a jövőben fellép minden olyan esetben, amikor uniós tagállamok energiabiztonságát fenyegetik az Európai Unión kívülről.”
A hírek szerint az uniós nagykövetek a reggel 9-re sebtében összerántott ülésen vitatják meg a kérdést, az „üzletet” pedig a külügyminiszterek tanácsülésén véglegesítenék, amely 10 órakor kezdődik.
A litván külügyminiszter szerint senkinek sem érdeke, hogy Magyarország blokkolja a szankciók meghosszabbítását. Kestutis Budrys vasárnap azt mondta, hogy ez
„az egész EU-t és Magyarországot is gyenge pozícióban hagyná, és az Egyesült Államok lehetőségeit is korlátozná egy fenntartható európai béke felé tett lépésekben”.
Az ügyben megszólalt a hétvégén Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, aki áthidaló megoldásként azt ajánlotta fel, hogy Ukrajna hajlandó lenne Magyarország és Szlovákia irányába azeri gázt szállítani területén keresztül, abban az esetben, ha Oroszország nem keres az üzleten.
Törökország is jelezte uniós nagykövetén keresztül, hogy az ország készen áll arra, hogy átvegye Ukrajna helyét az Európába irányuló gáztranzit lebonyolításában.
Egy harmadik uniós diplomata úgy nyilatkozott a Politicónak, hogy a magyarok
„szeretik a drámát”,
de úgy vélte, hogy a szankciókat így vagy úgy, de meg fogják hosszabbítani.