Szerda délelőtt fogadta Orbán Viktor miniszterelnök az Alternatíva Németországért (AfD) társelnökét, Alice Weidelt a Karmelitában – a vizit abból a szempontból mindenképp jelentős volt, hogy most először fordult elő, hogy az általában szélsőjobboldaliként, radikális jobboldaliként vagy populista jobboldaliként emlegetett párt vezérét fogadja egy hivatalban lévő európai kormányfő.
Amikor megérkeztem a helyszínre, kisebb csődületre lettem figyelmes a Karmelita előtt. Először azt hittem, hogy talán Weidelt kérdezgetik a szép számban egybegyűlt újságírók, de aztán kiderült, hogy szó sincs erről: Hadházy Ákos országgyűlési képviselő tiltakozott a találkozó ellen. (Erről laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor közölt beszámolót.)
A sajtótájékoztatón egyébként nem volt teltház, de még így is 30-40 újságíró és számos tévéstáb sereglett össze, és ott volt a nemzetközi hírügynökségek mellett például a Frankfurter Allgemeine Zeitung tudósítója is – azaz nemzetközi médiaesemény lett az Orbán-Weidel találkozóból.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
A sajtótájékoztatón szinte az első pillanattól kezdve érezni lehetett, hogy megvan a kémia a két vezető között: Alice Weidel számos alkalommal bólogatott Orbán Viktor szavai hallatán, aki egyetértő mosollyal nyugtázta az ő mondatait.
Nagy volt az egyetértés
Az egyik fő közös nevező – ahogy azt sejteni lehetett – a migráció volt: mindketten egyetértettek abban, hogy az illegális migráció rossz, és aki jogtalanul érkezett az országba, azt vissza kell küldeni.
Érdekes módon ebben a kérdésben Orbán Viktor radikálisabbnak tűnt a német radikálisoknál is, és mosolyogva mutatta Weidelnek, hogy Magyarországon „zéró, azaz zéró” migráns van – ami nyilván furcsán hangzik egy olyan országból érkezett politikusnak, ahol tavaly is mintegy negyedmillió külföldi nyújtott be menedékkérelmet.
Míg a migráns és az illegális migráció szó számtalan alkalommal elhangzott a tájékoztatón, addig a menekült egyetlen egyszer sem – azaz nem kerültek szóba azok az emberek, akik joggal kérnének menedéket Európában.
Szintén fontos közös nevező volt az elégedetlenség a jelenlegi EU-val: együtt szidták például a Green Dealt, az uniós menekültügyi rendszert és az uniós energiapolitikát, valamint hitet tettek a nemzetállamok Európája mellett.
Orbán Viktor elárulta azt is, hogy miért nem közösködött a magyar kormány eddig az AfD-vel: saját bevallása szerint azért nem, mert nem akart ártani a magyar-német kormányközi kapcsolatoknak. Most azonban változott a helyzet, hiszen – mint mondta – az AfD már egy húsz százalékos támogatottsággal bíró párt, ráadásul bő másfél hét múlva előrehozott választások lesznek Németországban.
A találkozót Weidel kérte, Orbán Viktor pedig igent mondott: szerinte „vagány” dolog volt, hogy még a választások előtt fogadta ennek a sikerpártnak a vezetőjét.
A magyar kormányfő szerint az AfD összes fontos programpontja olyan, ami hasznos lenne Magyarországnak, a migrációtól az energiapolitikáig. „Ha megvalósulna, amit az AfD képvisel, az jót tenne Magyarországnak”, mondta.
Agyondicsérte Alice Weidel Orbán Viktort
Alice Weidel pedig nagyon megköszönte a meghívást, és gyakorlatilag agyondicsérte Orbán Viktort és a magyar kormányt, miközben hevesen szidta Angela Merkelt és politikáját.
„Magyarország az illegális migráció elleni bástya,” hangoztatta Weidel, kitérve arra, hogy „Németország szenved” az illegális migrációtól, főleg a megnövekedett bűnözés miatt. (Az illegális migrációt már a jobbközép CDU/CSU is érdemben korlátozná, ennek hátteréről itt írtunk.)
Az AfD kancellárjelöltje a magyar kormányt „nagy példaképnek” nevezte, amely a „józan ész” alapján kormányoz, és szabadságharcot vív.
Weidel újságírói felvetésre élesen visszautasította, hogy szélsőjobbnak nevezzék a pártját. Szerinte ők valójában szabadságszerető liberálisok és konzervatívok – a szabadság szót egyébként számos alkalommal hangsúlyozta.
Az AfD-vezér egy másik újságírói felvetésre, amely arra utalt, hogy nem egy tradicionális családban él, elmondta: valóban egy nővel él együtt, és vele közösen nevel két gyereket. Mint mondta, a hagyományos családmodell a fő modell, ugyanakkor liberálisként azt is vallja, hogy mindenki éljen olyan párkapcsolatban, amilyenben akar, az államnak ebbe nem szabad beleszólnia.
Ezt a megjegyzést Orbán Viktor szintén mosollyal nyugtázta, majd a sajtótájékoztató végeztével (csak az előre kiválasztottak kérdezhettek) kezet nyújtottak egymásnak: nagyon úgy tűnt, hogy itt most bizony egy új partnerség, akár szövetség kezdetét láttuk.
(A percről percre tudósítást itt olvashatják.)