Edan Alexandert, akit 2023. október 7-én a palesztin övezet melletti katonai támaszpontról hurcoltak el, és 584 napig tartottak fogva túszként, „átadási szertartások” nélkül továbbították a Vöröskereszt járművéhez, miután a Washingtonnal megkötött Hamász-egyezségnek a ceremónia mellőzése is feltétele volt. A szélsőséges iszlamista szervezet Katarban folytatott közvetlen tárgyalásokat az amerikai adminisztrációval.
Hétfő délután Izraelbe érkezett az Egyesült Államokból Alexander édesanyja, Jael Alexander a túsz családjának több tagjával. Vele utazott a repülőgépen az Egyesült Államokból az egyezményt a Hamásszal megkötő Adam Buehler, Donald Trump amerikai elnök túszügyekért felelős megbízottja is. „Az amerikaiaknak az a szándékuk, hogy megállapodást kössenek, és mindenkit kijuttassanak”- mondta Edan édesanyja az MTI szerint. Edan önként szolgált az izraeli hadseregben.
A Gázai övezetben még több mint 20 túszt tart fogva a Hamász, feltételezések szerint Edan Alexander volt az utolsó, életben lévő amerikai-izraeli túsz.
Eközben a BBC arról számolt be, hogy a Gázai övezetben egyre súlyosabb a humanitárius helyzet, mivel Izrael több mint 70 napja nem enged be segélyeket a területre a Hamász elleni küzdelemre hivatkozva. A híradás szerint a szülők kétségbeesetten próbálnak élelmet szerezni gyerekeiknek.
Az ENSZ azonnali cselekvésre szólította fel a nemzetközi közösséget, hogy juttasson be élelmiszert és gyógyszert az övezetbe. A brit adó által idézett adatuk szerint csaknem félmillió ember „szembesül katasztrofális éhezéssel.” Az övezet lakosságának csaknem fele gyerek.
Segélyszervezetek már hetek óta arra figyelmeztetnek, hogy tömeges éhínség fenyeget az övezetben az izraeli blokád miatt.