Ezekről lesz szó a cikkben:
- Moszkva taposta ki az utat Szijjártó Péter előtt?
- A belarusz kapcsolat
- Kínai haditengerészeti támaszpont?
- Területi viták
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a fekete-afrikai Egyenlítői-Guineában járt. Vajon milyen gazdasági előnyöket hozhat ez az út hazánk számára? Milyen geopolitikai összefüggésben került sor erre a látogatásra?
Magyar lehetőségek: víz, szénhidrogén, mezőgazdaság és oktatás
A magyar külügy történetében először utazott ilyen magas rangú vezető ebbe az országba. Szijjártó Péter az MTI jelentése szerint közölte, hogy hazánk "kölcsönös tiszteletre alapuló együttműködést indít Egyenlítői-Guineával, amelynek négy fő területe a gazdaság, az energia, a vízügy és az oktatás lesz. Egyeztetések zajlanak a gazdasági együttműködési szerződésről, amelynek az egyik fő célja, hogy a magyar vállalatok részt vegyenek a vízellátási rendszerek modernizálásában és a vízbiztonság fejlesztésében."
„Másrészt arra fókuszál ez az együttműködés, hogy Egyenlítői-Guinea OPEC-tag, nagyon fontos kőolaj- és földgázkitermelő. Jól tudjuk, hogy mind a kőolaj-, mind pedig a földgázmezők fáradnak, kezdenek kiürülni. Magyarországon kifejlesztettük a technológiát, amellyel a kifáradó kőolaj- és földgázmezőkből a kitermelés továbbra is lehetséges hatékonyan és környezetkímélő módon. Ezen technológiánkkal Egyenlítői-Guinea gazdaságának fejlesztéséhez hozzá tudunk járulni" – tette hozzá.