A sokszor egészen ingatag jogi alapokon álló tömeges deportálások, valamint a nemzetközi amerikai segélyprogramok szétveretése olyan ügyeknek bizonyultak, amik nem ütötték ki a mércét a republikánus tábornál – Katar tervezett ajándéka miatt azonban áll a bál.
A katari emír és családja egy luxusfelszereltségű Boeing 747-8-at bocsátana Trump rendelkezésére Air Force One-ként, ideiglenesen átadva azt az elnöknek, majd ciklusa lejártával ténylegesen Trump egyik alapítványának ajándékoznák azt, hogy a hivatal elhagyása után is használhassa a luxusgépet.
Az ajándékszalaggal átkötött luxusgép ötlete a republikánus oldalon is komoly visszatetszést keltett, a Politicónak nyilatkozva többek közt Laura Loomer, Trump egyik kedvenc influenszere is elítélte a katari ajándékot, arra figyelmeztetve az elnököt, hogy „Katar nem a barátunk”.
Loomer neve egyébként nem véletlenül lehet ismerős olvasóinknak, az influenszer-újságíró egyebek mellett közrejátszott abban, hogy több magas rangú nemzetbiztonsági tisztviselőt is elbocsátottak. Állandó geopolitikai szakértőnk, Káncz Csaba jegyzetében így jellemezte Loomer tevékenységét: „Trump szeretője négycsillagos tábornokon is átgázol.”
El fogja fogadni
Az aggodalmakra Donald Trump is reagált, egyértelművé téve, hogy nem lát kivetnivalót a felajánlás elfogadásában. Kijelentette:
„szerintem ez egy nagyszerű gesztus Katar részéről. Nagyon nagyra értékelem. Soha nem lennék olyan, aki visszautasít egy ilyen ajánlatot”.
A repülőgép elfogadásának okai közt az amerikai Boeing vállalatot is hibáztatta, amelynek szerinte túl sokáig tart, hogy új Air Force One-t építsen – ennek szállítását most 2027-2028-ra ígéri a cég.
Fotó: MTI/AP/Alex Brandon
Szürreális ajándéklista
Trump tehát megkapja a katari luxusrepülőt – extravagáns elnöki ajándékok tekintetében ugyanakkor egyáltalán nincsen egyedül. De nézzük, elődjeit mivel lepték meg!
George W. Bush
A fiatalabbik Bush két cikluson át volt az Egyesült Államok elnöke, a külföldi partnerektől pedig emlékezetesebbnél emlékezetesebb ajándékokat kapott:
- az Egyesült Arab Emírségek második elnöke, Khalifa bin Zájed al-Nahján egy tömörarany övvel lepte meg az elnököt;
- a tanzániai vezető, Jakaya Kikwete egy kitömött leopárddal és oroszlánnal ajándékozta meg;
- míg Argentínából nagyjából 136 kilogrammnyi nyers bárányhúst kapott.
Bush élő állatoknak is örülhetett, Indonéziából egy komodói sárkánnyal lepték meg, ami a Cincinnati állatkertbe került, míg az a kiskutya, amelyet a bolgár elnök vitt neki egy marylandi családnál talált otthonra.
Barack Obama
A diplomáciai látogatásairól az Egyesült Államok 2009 és 2017 közt hatalomban lévő elnöke sem tért haza üres kézzel, a legfurcsább meglepetést azonban minden bizonnyal Ausztrália Északi-területének főminiszterétől kapta, aki krokodilbiztosítással ajándékozta meg az elnöki párt, valamint lányaikat – ha krokodil támadta volna meg őket a régióban, akkor 51 ezer dolláros összegig járt volna a kártérítés.
Obama extravagáns fegyvereknek is örülhetett, egy félméteres, drágakövekkel díszített tokban tartott karddal Malajziában lepték meg, míg Argentínától egy ezüsttőrt kapott, Új-Zéland pedig egy maori bunkót ajándékozott neki. Mexikó kifejezetten stílusos ajándékkal lepte meg az elnököt, ugyanis 2012-ben, az akkorra beígért világvégét várva egy azték naptárt adtak Obamának, az öt centi vastag ezüstdarab önmagában is komoly érték, ráadásul ügyesen reagáltak az aktuális trendekre.
A tanzániai elnök Obama esetében is kreatív ajándékozónak bizonyult, ugyanis egy nagyjából egy méter magas, kézzel faragott ébenfa szoborral lepte meg az elnököt.
Joe Biden
Mielőtt rátérnénk a Donald Trumpnak szánt ajándékokra, a két Trump-adminisztráció közé ékelődött demokrata vezetőnek szánt meglepetéseket is érdemes megemlíteni – igaz, itt nem akadt olyan, ami meghökkentőnek nevezhető lett volna. Az egyik legemlékezetesebb ajándékot Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vitte 2022-ben a Fehér Házba, a kristálygerlét a béke jelképeként adta át Bidennek. Narendra Modi indiai miniszterelnök ajándéka más okból kapott figyelmet: a Jill Bidennek szánt 7,5 karátos, szintetikus gyémánt értéke több mint 20 ezer dollár, ezzel ez lett a legértékesebb külföldi vezető által valaha átadott ajándék. A volt first lady a gyémántot nem tartotta meg, a Fehér Ház keleti szárnyába került, a hivatalos indoklás szerint „professzionális céllal”.
Donald Trump
Az rögtön látszik, hogy amennyiben Trump valóban elfogadja a katari luxusgépet, az lesz minden idők legértékesebb ilyen jellegű ajándéka, messze túllépve a Jill Biden által kapott gyémántot. Trump két elnöksége során már sok különlegességet kapott. Mutatjuk a listát:
- közös fotó Kim Dzsongunnal: a történelminek számító, 2018-as találkozó után az észak-koreai vezető lepte meg az emlékezetes fényképpel az elnököt;
- Szaúd-Arábiából több meglepetéssel tért haza Trump, kardot, tőrt, és egy gepárdbőrrel bélelt gyapjúruhát is kapott;
- míg a japán Abe Sinzó golfütőkkel készült, ez a golfőrült elnök számára minden bizonnyal jó ajándéknak bizonyult.
Trump illatával sem lehet gond, hiszen az ománi miniszterelnök-helyettes egy „Royal” fantázianévre keresztelt parfümöt adott az elnöknek, hüllőbőrből készült tokban. A japán miniszterelnöktől kapott golfütőknek elsőrangú tárolóhely jutott, ugyanis Emmanuel Macron egyebek mellett egy Louis Vuitton golftáskával is meglepte amerikai kollégáját.
Nem tarthatják meg
Az ajándéketikettet precíz szabályozás kontrollálja, az amerikai elnökök csak akkor fogadhatnak el ajándékot külföldi vezetőktől és kormányoktól, ha annak visszautasítása sértő lenne. Azonban minden 480 dollárnál értékesebb tárgyat be kell jelenteni, és az ajándék hivatalosan az Egyesült Államok tulajdonába kerül – kivéve, ha az elnök piaci áron megvásárolja saját pénzéből.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>