A készülő, 14. szankciós csomag keretében az orosz cseppfolyósított gázra (LNG) vetne ki büntetőintézkedéseket Brüsszel: a behozatalt az EU-ba ugyan nem korlátozná, viszont betiltaná a már behozott LNG újraexportálását, valamint az uniós országok részvételét a jövőbeni LNG-projektekben Oroszországban, írja laptársunk, az mfor.
A magyar kormány – csakúgy, mint korábban az olajembargóval szemben – ezúttal is vétót lengetett be: sajtóhírek szerint a magyar küldött „komoly fenntartásait” fejezte ki a javaslattal kapcsolatban az uniós nagykövetek múlt heti találkozóján, még ha nem is ellenezte azt egyértelműen. Egyúttal jelezte, hogy a kormány blokkolni fog minden olyan büntetőintézkedést, amely az energiaárak emelkedéséhez vezetne Európában.
Az EU orosz gázimportja az elmúlt években radikálisan csökkent, a kieső mennyiséget főleg amerikai és norvég LNG-vel pótolják. A magyar kormány tett lépéseket a diverzifikáció irányába, de alapvetően kitart az orosz gáz mellett.
Az energiakérdéssel kapcsolatban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a lapcsoportunknak, a Klasszis Médiának adott interjúban azt mondta: a magyar-orosz kapcsolatok „erőteljesen energetika-orientáltak, három kulcsterületen – földgáz, kőolaj, nukleáris energia – Oroszország a kulcsbeszállítója Magyarországnak az energiaellátás biztonsága szempontjából”.
Április végén, a hazánkba irányuló azerbajdzsáni földgázszállítások megindulásakor pedig arról beszélt, hogy "Magyarország a diverzifikáció jelszava alatt nem a jól működő megállapodásait akarja kiváltani, hanem újabb forrásokat kíván bevonni az energiaellátásba.”
A teljes cikket az mforon olvashatják.