6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy vezető német stratégiai agytröszt már meg is adta azt a keretrendszert, amelyben Berlinnek tanácsos lenne tovább lépnie a fegyverkezés területén. A szerzők konkrétan „egy kiterjedt drónfal létrehozását javasolják a NATO keleti szárnya felett”; ehhez pedig „több tízezer harci drónra” lenne szükség.” Káncz Csaba jegyzete.

Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter nyíltan beszélt: „Ma kevésbé félek a német hatalomtól, mint a német tétlenségtől” – emelte ki egy berlini beszédében. Na ezt nem mostanában mondta, hanem 2011 novemberében, jóval a Krím annektálása és Ukrajna orosz megszállása előtt – és Donald Trump első választási győzelme előtt az Egyesült Államokban.

Sikorski nyilatkozata figyelemre méltó volt, mivel hazája a második világháború alatt szörnyű pusztítást szenvedett el a náci terror alatt. Beszédében kevésbé katonai kérdésekre, mint az euróválságra utalt, de szavai rendkívül aktuálisak. Németország „nélkülözhetetlen nemzet” – mondta a lengyel, arra a kifejezésre utalva, amit korábban az Egyesült Államokra használtak.

Mióta Trump visszatért a Fehér Házba, a múlt időt kell használni, legalábbis európai szemszögből. Akár a kereskedelem, akár a védelem terén, Trump a 80 éves transzatlanti szövetség aláásásán szorgoskodik.

Németország szövetségi parlamentje, a Bundestag kedden szavazta meg a náci rezsim óta legnagyobb újrafegyverkezési programot. A program mintegy ezermilliárd eurót biztosít a leendő kormánynak, hogy Németországot katonai nagyhatalommá fegyverezze fel. Az összeg kétszerese az éves szövetségi költségvetésnek.

A program két része

A katonai kiadásokra – és a Zöldek nyomására a titkosszolgálatokra, a polgári védelemre, a kiberbiztonságra és Ukrajna támogatására is – a Friedrich Merz (CDU) kancellárjelölt által megfogalmazott elv érvényesül: „Bármi áron”. A kormány felhatalmazást kap arra, hogy korlátlanul vegyen fel hitelt erre a célra. Minden olyan kiadás, amely meghaladja az éves gazdasági teljesítmény 1 százalékát (mintegy 43 milliárd euró), mentesül az adósságfék alól, amely szabály megakadályozza, hogy a német kormányok hitelt vegyenek fel. Összesen 500 milliárd eurós hitelfelvételről tárgyalnak.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök fogadja Friedrich Merzet, a CDU elnökét Kijevben 2024. december 9-én  – a német kancellári poszt várományosa növelné az ukrajnai fegyverszállításokat
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök fogadja Friedrich Merzet, a CDU elnökét Kijevben 2024. december 9-én – a német kancellári poszt várományosa növelné az ukrajnai fegyverszállításokat
Fotó: MTI/AP/Efrem Lukackij

Egy további, összesen 500 milliárd eurós, 12 éves futamidejű speciális alapot hoznak létre infrastrukturális beruházások céljára. A hitelfelvételre itt sem vonatkozik az adósságfék.

Adatok és digitális integráció

Egy stratégia agytröszt már meg is adta azt a keretrendszert, amelyben Berlinnek érdemes és tanácsos lenne továbblépnie. A Német Külkapcsolatok Tanácsának (DGAP) legújabb tanulmánya, amely „Függőség vagy önállósulás” címmel jelent meg, először is bírálja a 100 milliárd eurós különalap („különleges eszközök”) felhasználását, amelyet a német kormány közvetlenül az ukrajnai háború kitörése után bocsátott rendelkezésre.

A forrásokat nem a legészszerűbb módon – „időnyomás alatt” – költötték el: túlnyomórészt „a 2000-es és 2010-es évek technológiáiba” irányították, és „nagyrészt ... nem európai rendszerekbe fektettek be”; ez a kritika elsősorban az amerikai védelmi ipar termékeire vonatkozik.

A modern hadszíntéren azonban nem a „puszta tankok és repülőgépek száma”, hanem más, újabb fegyverek, például a drónok, és mindenekelőtt „az adatáramlás sebessége, a pontosság és a digitális integráció” a „döntő tényező”.

Németországnak ezért „technológia-vezérelt védelmi stratégiát” kell követnie. A katonai beruházásoknak a jövőben nemcsak a „stratégiai képességekre” – „mélységi csapás és légvédelem” –, hanem a „modern technológiai területekre”, például a „hálózatba kapcsolt és autonóm rendszerekre” és a világűrre is összpontosítaniuk kell.

„Szuverén Európán belüli beszerzések”

A dokumentum szerzői – Thomas Enders, az Airbus korábbi vezérigazgatója és a DGAP elnöke; René Obermann, az Airbus vezérigazgatója (korábban a Deutsche Telekom vezetője); Moritz Schularick, a Kieli Világgazdasági Intézet (IfW) elnöke; Jeannette zu Fürstenberg befektető – kifejezetten a SPARTA (Strategic Protection and Advanced Resilience Technology Alliance) nevű projektet szorgalmazzák. Németországnak itt európai szinten „kezdeményező szerepet” kell vállalnia.

Összességében a cél az, hogy „késedelem nélkül nagyszabású fegyverkezési programokat indítsunk el”; a „hangsúlyt az új technológiákra kell helyezni” – „szuverén európai beszerzéssel”, hogy elkerüljük az USA-tól való függőséget. 

Ennek negatív példája az amerikai F-35-ös vadászrepülőgép, amelynek „erősen titkosított és zárt szoftverarchitektúrája” van; ez megnehezíti a „közvetlen integrációt az európai rendszerekbe”, és „rendszeres szoftverfrissítéseket és karbantartást igényel..., amelyeket az USA ellenőriz, ami folyamatos függőséghez vezet”. A DGAP elnöke, Enders egy nemrégiben adott interjúban figyelmeztet: „Tudjuk, hogy az amerikaiak ki tudják kapcsolni ezt a dolgot, ha akarják.”

A DGAP dokumentumának szerzői a gyorsaság fontosságát hangsúlyozzák; azonnali (hat-tizenkét hónap) és rövid távú (egy-három év), legfeljebb pedig középtávú (három-öt év) projekteket javasolnak. A cél az „egyértelmű technológiai fölény” elérése, ahelyett, hogy egyszerűen felzárkóznának az elavult „örökölt platformokhoz”.

„Több tízezer harci drón”

A szerzők konkrétan „egy kiterjedt drónfal létrehozását javasolják a NATO keleti szárnya felett”; ehhez pedig „több tízezer harci drónra” lenne szükség".

A meglévő fegyverrendszereket a lehető legnagyobb mértékben modernizálni kell, hogy ellenálljanak a modern drónhadviselésnek, ahogyan azt az ukrajnai harcmezőkön láthatjuk. 

A „szuverén műholdkonstelláció létrehozását”, beleértve a „katonai alkalmazások valós idejű kiértékelését”, beleértve a „NATO keleti szárnyának megfigyelését”, szintén gyorsan meg kell célozni.

A „nagyszabású víz alatti megfigyelés fejlesztésével” is foglalkozni kell, „a Balti-tengerrel határos országokkal együttműködve”. Az adatok decentralizált, hálózatba kapcsolt harctéri felhasználására szolgáló európai többdimenziós harci felhő gyors megvalósítása„ szintén elengedhetetlen „saját parancsnokságunk és irányításunk, és végső soron a hatékonyságunk felgyorsítása érdekében”. A „hatékony képesség” a fegyverek azon képességére utal, hogy hatékonyan elpusztítsák az ellenséges célpontokat.

Végül a DGAP dokumentum szerzői „a pilóta nélküli, szuverén módon irányítható harci drónrendszerek felé való elmozdulást” is sürgetik, amely lehetővé tenné a „minőségi és mennyiségi légi fölény” elérését.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kitört a diplomáciai háború: magyar diplomatákat utasított ki Kijev
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 19:46
Válaszul arra, hogy Magyarország kiutasított két „ukrán kémet”.
Nemzetközi Elmondta Erdő Péter, hogy mi dönthetett a pápaválasztásnál
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 18:31
Robert Prevost bíboros pápává választása benne volt a levegőben, nem nagy a meglepetés, de annál nagyobb az öröm – nyilatkozta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek az MTI-nek a pápaválasztás másnapján.
Nemzetközi Máris üzent az új német kancellár Putyinnak
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:01
A labda Moszkva térfelén van, hogy elfogadja-e a harmincnapos tűzszüneti javavaslatot, amivel bizonyíthatja, komolyan akarja-e a békét Ukrajnában – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár a NATO brüsszeli székházában pénteken.
Nemzetközi Megvan, mikor lesz XIV. Leó beiktatási szertartása
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 16:51
Május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
Nemzetközi Rendkívüli bejelentést tett Szijjártó Péter kémügyben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 14:52
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ukrán kémeket utasított ki Magyarország. 
Nemzetközi Szakértő: Magyarország már régóta kémkedik Ukrajnára
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 14:31
Panyi Szabolcs szerint ebben nincs újdonság, és a NATO-szövetségeseink már régóta tudják ezt.
Nemzetközi Szijjártó Péter a kémvádról: csak óvatosan az ukrán propagandában megjelenő hírekkel!
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:11
A külgazdasági és külügyminiszter a péntek délelőtt kipattant ukrán kémbotrányról feltett kérdésekre válaszolt.
Nemzetközi Magyar kémeket tartóztattak le Kárpátalján – állítja az Ukrán Biztonsági Szolgálat
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:34
Az SZBU szerint magyar katonai hírszerző hálózat működött Kárpátalján, két ügynököt letartóztattak, hazaárulással vádolják őket.
Nemzetközi Németország már a hátországot rendezi be háborúra
Káncz Csaba | 2025. május 9. 09:32
A német hadsereg egyre inkább bevonja a logisztikai vállalatokat, például a Deutsche Bahnt és a Lufthansát a haditervezésbe. Ennek során felvetődött NATO-katonáknak a Lufthansa repülőgépein a keleti frontra történő szállítása egy Oroszországgal vívott háború esetén. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Már fúrják Trump és London összeborulását
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:52
Bírálja az amerikai-brit kereskedelmi megállapodást az AAPC amerikai autóipari képviseleti szervezet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG