6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Megszavazta a német Bundestag kedden azokat az alaptörvény-módosításokat, amelyek fellazítják az adósságféket, és soha nem látott mértékű hitelfelvételre adnak lehetőséget. Ennek eredményeként – ha a Bundesrat is rábólint – megugornak majd a védelmi kiadások, még több katonai támogatás jut Ukrajnának, valamint jelentős pluszforrás nyílik meg az infrastrukturális és klímavédelmi fejlesztések előtt. Úgy tűnik, valóban új korszak kezdődik – de jó-e ez Németországnak és Európának? Nagyító alatt ezúttal egy vitatott történelmi döntés.

„Történelmi adósságcsomag”, „csillagászati összegek”, „a köztársaság történetének legnagyobb adósságprogramja” – így jellemezte előzetesen a német sajtó azt a sokrétű hitelcsomagot, amely előtt kedden nyitotta meg az utat a német parlament alsóháza, a Bundestag.

Elemzők szerint a csomag jelentős mértékben növeli majd a honvédelmi kiadásokat, ami egész Európa védelmi képességeit erősítheti, valamint bebiztosíthatja Ukrajna folyamatos katonai támogatását. Minderre azt követően kerül sor, hogy a Trump-adminisztráció egyre inkább elfordul Európától, Oroszország pedig egyre több katonai sikert könyvelhet el az ukrajnai háborúban.

A gigantikus hitelfelvétel lehetőségének megteremtéséhez az alsóháznak előbb több ponton is módosítania kellett az alaptörvényt: például fel kellett lazítania az úgynevezett adósságféket, amelyet még 2009-ben építettek be az alkotmányba az ország és a tartományok eladósodásának megakadályozása érdekében.

Friedrich Merz kiáll Ukrajna mellett és felfegyverezné Németországot
Friedrich Merz kiáll Ukrajna mellett és felfegyverezné Németországot
Fotó: MTI/EPA/Hannibal Hanschke

A plenáris vita után tartott délutáni szavazáson az alaptörvény-módosítás a várakozásoknak megfelelően megkapta a szükséges kétharmados többséget: 513 képviselő szavazott igennel, 207 nemmel, tartózkodás nem volt.

Hogyan született az adósságcsomag, mire fordíthatják majd a gigantikus összeget, mivel érvelnek a támogatói, és miért támadják azt hevesen egyes ellenzéki pártok?

Hárompárti alku

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szerint a  csomag alapjairól már a hivatalos koalíciós tárgyalások megkezdése előtt megállapodtak a jövőbeni kormánypártok, azaz a februári előrehozott választásokat megnyerő jobbközép CDU-CSU-szövetség és a szociáldemokraták.

Mivel az alaptörvény módosításához kétharmados többség kellett, meg kellett egyezniük a Zöldekkel is. (Az új Bundestagban viszont már nem lett volna meg a kétharmada a három pártnak.) Ez sikerült is, miután a Zöldeknek sikerült érvényesíttetniük a legfőbb igényüket. (Erről később még lesz szó.) 

A változások életbe lépéséhez még szükséges a felsőház, azaz a tartományokat tömörítő Bundesrat jóváhagyása is, amely március 21-én dönt majd az ügyben. Ott nehezebb „szülés” várható, mivel azoknak a tartományi kormányoknak a szavazata, amelyeket a fenti három párt vezet, önmagában nem elegendő a kétharmados többséghez.

Fellazított adósságfék 

A FAZ szerint a „legnagyobb pénzügyi hordereje” az adósságfék azon kiadásokat érintő fellazításának van, amelyeket a tág értelemben vett honvédelemre fordítanak majd.

Ezen a téren a hitelfelvételnek gyakorlatilag nem lesz felső határa.

Ide tartoznak a lakosság védelmét szolgáló, a titkosszolgálatokat finanszírozó, az információtechnikai rendszereket védő, valamint „a nemzetközi jogot sértő módon megtámadott államok” védelmét szolgáló kiadások. Ezek – amennyiben átlépik a GDP egy százalékát, ami tavaly 43 milliárd euró volt – kikerülnek az adósságfék hatálya alól.

Ebbe a körbe tartozik az Ukrajnának juttatott katonai támogatás is, amelyre az eredetileg tervezett négymilliárd euró mellett további hárommilliárd eurót – azaz összesen hétmilliárd eurót – szán majd Németország 2025-ben.

Boris Pistorius német védelmi miniszter szerint a védelmi kiadások a GDP mintegy 3 százalékára rúghatnak, ami – a tavalyi adatokat alapul véve – évi 129 milliárd eurónak felel meg.

Mindemellett létrehoznak majd egy 500 milliárd eurós, 12 évre szóló alapot is, amelyből infrastrukturális, valamint a klímasemlegesség elérését célzó befektetéseket finanszíroznak majd – az ehhez szükséges hitelek szintén kiesnek az adósságfék hatálya alól az alaptörvény módosítása szerint.

Azt a Zöldek harcolták ki, hogy az 500 milliárdos alapot klímavédelmi célokra is lehet majd használni – mintegy 100 milliárd euró áramlik majd egy úgynevezett klíma- és transzformációs alapba. Szintén 100 milliárd eurót költhetnek majd a tartományok saját infrastrukturális fejlesztésekre.  

Mi szól a csomag mellett?

„Ez a szavazás a Bundestagban nagyon fontos. A Müncheni Biztonsági Konferencia (itt hangzott el idén J.D. Vance amerikai alelnök hírhedt, az EU-t élesen kritizáló beszéde) és a Trump-Zelenszkij veszekedés ébresztőként szolgált Európa számára. Lehet, hogy most először az európaiak nem támaszkodhatnak Washingtonra” – mondta Monika Schnitzer, a Gazdasági Szakértők Németországi Tanácsának elnöke a BBC-nek.

A szavazás előtt tartott plenáris vitán Friedrich Merz, a CDU-CSU kancellárjelöltje, egyben a kancellári poszt várományosa arról beszélt, hogy a hadikiadások növelésére „Vlagyimir Putyin Európa elleni háborúja” miatt van szükség.

A védelmi miniszter pedig úgy fogalmazott: „A fenyegetettségi helyzet fontosabb, mint a kassza.” Szerinte védekezésre képes haderőre van szükség, és elmúltak azok az idők, amikor „abba a reménybe ringathattuk magunkat, hogy mások majd gondoskodnak a biztonságunkról.”

És mi ellene?

A döntést ugyanakkor számos kritika érte, részben a liberális, részben pedig a radikális bal- (Die Linke, BSW) és jobboldalról (AfD).

Christian Dürr, a liberálisok frakcióvezetője például azt hangoztatta, hogy az adósságfék a jövő egyik biztosítéka volt, most mégis „riasztó könnyedséggel” teszik semmissé. Ebből a szempontból „ez egy történelmi nap Németország számára”.

Sören Pellmman, a Die Linke (Baloldal) politikusa morális mélypontnak nevezte, hogy a búcsúzó Bundestag kétharmados többségével szavazták meg az alaptörvény-módosításokat.  

Sahra Wagenknecht, a BSW vezére pedig kritizálta az újabb ukrajnai fegyverszállításokat és „a példa nélküli fegyverkezést”, amely szerinte csak „olaj a tűzre.” Utalt arra is, hogy emiatt még kevesebb pénz jut majd szociális ellátásokra, és növekedni fog a szegénység.

Ami tény: a Bundestag kedden az erőteljes fegyverkezés és az elrettentés politikája mellett tette le a voksát, ami – ha a Bundesrat is rábólint és megalakul a Merz-kormány – egy új korszak kezdetét jelentheti egész Európában.

A Nagyító többi cikkét itt érhetik el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Teljesen átalakul a háború természete: új valóság a harctereken
Káncz Csaba | 2025. május 6. 15:01
A mesterséges intelligencia részvétele a hadviselésben nem egyszerűen csak felgyorsítja a megszokott dinamikát. Az emberi időzítésre, emberi etikára és emberi kockázati számításokra épülő világot arra kényszeríti, hogy megküzdjön egy olyan harctéren, amelyet egyre inkább a gépek logikája irányít. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Az Európai Unió vezetőinek üzent a kínai elnök
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 14:34
A stabil és kiegyensúlyozott kínai-európai viszony nemcsak a kölcsönös sikerek záloga, hanem a világ számára is iránymutató lehet – hangsúlyozta Hszi Csin-ping kínai államfő a Kína és az Európai Unió közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulója alkalmából az EU vezetőinek küldött üzenetében.
Nemzetközi Donald Trump szerint Oroszország tárgyalni akar
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 12:42
Donald Trump szerint Oroszország és Ukrajna is hajlandó lenne béketárgyalásra, miután az olajárak esése miatt Vlagyimir Putyin engedékenyebb lehet.
Nemzetközi Most fájhat Elon Musk feje, csúnya számok érkeztek
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 11:35
Ez komoly visszaesés.
Nemzetközi A Temu és a Shein visszavág, elöntik Európát
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 11:09
Európára helyezik át reklámköltéseit az amerikai vámintézkedések miatt.
Nemzetközi Hidegzuhany: első körben elbukott a Bundestagban Friedrich Merz
Wéber Balázs | 2025. május 6. 10:28
A kancellári poszt várományosa az első fordulóban nem kapta meg a szükséges többséget.
Nemzetközi Újabb történelmi pofont kaptak az oroszok a Fekete-tengeren
Litván Dániel | 2025. május 6. 09:57
Már megint valami olyat csináltak az ukrán tengeri drónok, amit még senkinek sem sikerült korábban. Valami megoldást kéne találniuk az oroszoknak, de sürgősen.
Nemzetközi Nekiment Trumpnak a volt alelnök: „Ez nem győzelem az amerikai embereknek”
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:17
Kemény bírálatot kapott az amerikai elnök.
Nemzetközi Világháborútól tartanak – ez az ország a legnagyobb veszélyforrás a nyugatiak szerint
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 08:18
Egy friss YouGov-felmérés szerint a nyugat-európaiak és az amerikaiak jelentős része valószínűnek tartja, hogy a következő évtizedben kitörhet egy harmadik világháború.
Nemzetközi Drónokkal támadták Moszkvát az ukránok
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 07:00
Orosz források szerint második éjszaka ért ukrán dróntámadás több orosz várost, köztük Moszkvát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG