6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német hadsereg egyre inkább bevonja a logisztikai vállalatokat, például a Deutsche Bahnt és a Lufthansát a haditervezésbe. Ennek során felvetődött NATO-katonáknak a Lufthansa repülőgépein a keleti frontra történő szállítása egy Oroszországgal vívott háború esetén. Káncz Csaba jegyzete.

A német hadsereg (Bundeswehr) mindig is használt hivatalos civil logisztikai cégeket a személyi állomány és a katonai felszerelések szállítására. „A válságövezeteken kívül” szinte kizárólag ez a helyzet, erősítette meg a hadműveleti parancsnokság a vezető német üzleti lapnak, a Handelsblattnak. Még a válságövezetekben is a német katonai szállítás „jelentős részét” magánvállalatok bonyolítják le.

A Bundeswehr e célból számos esetben kötött szállítási keretmegállapodásokat, például a Deutsche Bahn (DB) és annak régóta működő leányvállalata, a Schenker – amelyet jelenleg a dán DSV logisztikai konszern vesz át –, valamint a DHL, a Hermes és a Kühne & Nagel. A közúti fuvarozásban a DB Cargo leányvállalata, az offenbachi Transa a legfontosabb szerződő fele. A hadműveleti parancsnokság szerint a Bundeswehr „akár 100 százalékban” függ a civil cégektől „az extra széles és extra nehéz anyagok tengeri és légi szállításában”.

A légi szállításhoz például az ukrán Antonov Airlines széles törzsű repülőgépeit használja, amelyek a Halle/Leipzig repülőtérről szállnak fel. A stratégiai tengeri szállításhoz együttműködési megállapodást kötött a dán DFDS Seaways hajózási társasággal, amelynek szükség esetén három ro-ro (roll-on/roll-off) hajót kell biztosítania 15-30 napon belül.

A német hadsereg már a logisztikai vállalatokat is bevonja
A német hadsereg már a logisztikai vállalatokat is bevonja
Fotó: Depositphotos

Betegszállító kocsik a sebesülteknek

A Deutsche Bahn (DB), amely 24,9 százalékos részesedéssel rendelkezik a Bundeswehr számára szolgáltató BwFuhrparkService GmbH-ban, továbbra is központi szerepet játszik a katonai felszerelések szárazföldi szállításában. A vasút, amely már most is szállít nehéz haditechnikai eszközöket – például a Litvániában állomásozó csapatok számára –, a Bundeswehr egyik tisztje szerint leányvállalatával, a DB Cargóval „100 százalékban koordinálja a vasúti szállítások tervezését és végrehajtását”.

A logisztikai szakértők szerint viszont a német vasúti rendszer annyira lepusztult állapotban van, hogy háború esetén nem lenne biztosított a megfelelő szállítás. Ezt szem előtt tartva az 500 milliárd eurós infrastrukturális „különalap” nagy részét a vasúthálózat felújítására kívánják fordítani. A CDU/CSU és az SPD koalíciós megállapodása a vasúti útvonalak keleti – Lengyelország és Csehország felé történő – bővítését helyezi előtérbe.

A DB Cargo 2023-ban határozott szerződéses kötelezettséget vállalt arra, hogy rövid távon legfeljebb 343 lapos kocsit biztosít például tartályok szállítására. Tervezik továbbá, hogy szükség esetén konténerkocsikat alakítanak át lapos kocsivá. A jelentések szerint a Bundeswehr tárgyalásokat folytat a DB-vel az ICE-kocsiknak a sebesült katonák szállítására szolgáló fekvőhelyes kocsikká történő átalakításáról is.

A Lufthansával a keleti frontra

A Bundeswehr messzemenő terveket követ a Lufthansával való együttműködés kiterjesztésére. Ez korántsem korlátozódik a közlekedési projektekre.

Megfigyelők rámutatnak, hogy a Lufthansa például 2021 augusztusában több ezer ember evakuálásában vett részt Afganisztánból: míg a Bundeswehr szállítógépei Kabulból az üzbegisztáni Taskentbe vitték az evakuálandó embereket, addig a Lufthansa átvette a továbbszállítást onnan Németországba.

Összesen 17 Lufthansa charterjáratról számolnak be, amelyekért a német légitársaság állítólag mintegy ötmillió eurót szedett be. Háború esetén azonban a Lufthansa repülőgépeire nem csak az evakuálásokhoz lenne szükség. Szóba kerültek olyan járatok is, amelyekkel a – hivatalosan még mindig civil – légitársaság több ezer – ha nem több tízezer – katonát szállítana Németországból és esetleg más NATO-országokból is egy új keleti frontra a harcok kitörése után.

Többek között nem világos, hogy elegendő pilóta és más személyzet áll-e rendelkezésre; elméletileg nem feltétlenül szükséges, hogy részt vegyenek egy háborúban. Van „néhány pilóta, akinek van légierős háttere, aki jelentkezhet” – idéznek egy bennfentest, de nem világos, hogy ez elég lesz-e.

Pilótaképzés

Emellett most arról is szó van, hogy a Lufthansa fokozottabban fogja kiképezni a katonákat. Ez elvileg nem újdonság. A Bundeswehr 1963 óta együttműködik a Lufthansa brémai kereskedelmi repülőiskolájával, ahol katonai szállító repülőgépek pilótáit is képezték. A Lufthansa Aviation Training a német fegyveres erők szállítópilótáit is képzi az Egyesült Államokban, Phoenixben, valamint a müncheni repülőtértől nem messze található szimulátoraiban.

A légitársaság 2012-ben megkezdte a Bundeswehr drónpilótáinak képzését is; ezeknek a pilótáknak először el kell végezniük a rendes pilótaképzést, hogy általános repülési ismereteket szerezzenek. Jelenleg tárgyalások folynak arról, hogy a Lufthansa mostantól a Luftwaffe vadászrepülőgép-pilótáinak alapképzésébe is beszálljon.

Carsten Spohr, a csoport vezérigazgatója márciusban bejelentette, hogy az elmúlt hónapokban „nagyon érdekes, pozitív megbeszéléseket” folytattak.

Ha ez megtörténne, akkor a vadászrepülőgép-pilóták a Lufthansánál kapnák meg az alapképzést – állítja a Handelsblatt; csak „a minősítést az adott vadászgépre, valamint a katonai pilótaképzést” a légierő valósítaná meg, ami jelentős könnyebbséget jelentene.

A fegyverkezés útján

Végül, de nem utolsósorban a Lufthansa igyekszik új Bundeswehr-szerződéseket szerezni technológiai részlege számára. Több mint 60 éve támogatja a német fegyveres erők repülési felkészültségét, elsősorban karbantartási és javítási munkákat végez. 2019-ben a csoport vezetése úgy döntött, hogy fokozza a katonai üzletágban való részvételét. A Lufthansa Technik megalapította saját „Defence” spin-offját, hogy ebből és a jövőbeli katonai kiadásokból hasznot húzzon.

A Bundeswehr most tárgyalásokat folytat a Lufthansával az amerikai F-35 vadászrepülőgép és az amerikai Boeing Chinook CH-47 szállítóhelikopter karbantartására és javítására vonatkozó lehetséges szerződésekről, mindkettőt a német fegyveres erők szerzik be. A Lufthansa a német haditengerészetnek szánt P-8 Poseidon tengeri járőrgépek karbantartására és javítására is szerződést szeretne kötni. „A repülőgép – áll a közleményben – a Boeing 737-es polgári rövid és közepes hatótávolságú repülőgépen alapul, amelynek karbantartásában a Lufthansa Technik nagy tapasztalattal rendelkezik”.

A Boeing ráadásul már a német konszernre bízta az új-zélandi fegyveres erők által beszerzendő P-8-as tengeri járőrgépek karbantartását és javítását 2022 végén, sőt, a Lufthansa nemcsak nemzeti, hanem nemzetközi szinten is be akar szállni a katonai üzletágba.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

Káncz Csaba is részt vesz lapcsoportunk, a Klasszis Média május 27-ei befektetési konferenciáján:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Politico: nagy fordulat készül Brüsszelben, jön a szigorítás
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 19:19
Az afrikai országoknak vissza kell fogniuk a migrációt, ha továbbra is szeretnének uniós fejlesztési támogatást kapni – ezt fogja javasolni az Európai Bizottság a jövő héten bemutatandó hétéves költségvetési terv részeként a Politico értesülései szerint.
Nemzetközi Putyin húzhatja a száját: újabb orosz pénzek landoltak Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 16:49
Befagyasztott vagyonokat adott át az EU.
Nemzetközi Huszárvágást tett a kormány – Orbán Viktorék uniós pénzeket szereznek?
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 16:37
Így meg lehet szerezni a forrásokat.
Nemzetközi Izraeli katonát támadott meg a Hamász
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 15:58
Megpróbálták kirángatni egy járműből.
Nemzetközi Váratlan helyről támadták meg Csehországot
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 14:28
Hackerek csaptak le.
Nemzetközi Trump megtette, amire régóta várnak
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 13:36
Mennek a fegyverek Ukrajnába.
Nemzetközi Itt az eredmény: eldőlt Ursula von der Leyen sorsa
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:21
Egyértelmű eredmény született.
Nemzetközi Újabb összecsapás Ukrajna és Magyarország között, súlyos vádak miatt rendelték be az ukrán nagykövetet
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 11:51
A külügyminisztérium államtitkára mellett Orbán Viktor is megszólalt az ügyben.
Nemzetközi Trump még egy dicsérettel is vérig tud sérteni – kínos baki a Fehér Házban
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 10:31
Megdicsérte az elnök a vele ebédelő vezető – csakhogy van egy kis gond.
Nemzetközi Miért izzik a levegő Brüsszel és Peking között?
Káncz Csaba | 2025. július 10. 10:18
Eszkalálódik a politikai feszültség Peking és az EU vezetői között. Peking ezért le akarja mondani az uniós vezetőkkel július végére tervezett kétnapos kínai csúcstalálkozó második felét. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG