Kamala Harrisnek újabb jó hete volt. A Fed 0,5 százalékponttal csökkentette az irányadó kamatlábakat. A demokraták számára ez egyenlő az égi mannával. A legfrissebb közvélemény-kutatások is azt mutatják, hogy a lendület továbbra is Harris mellett szól. Az NBC tévécsatorna felmérésében már öt százalékponttal vezet Donald Trump előtt. Még ha ezt a közvélemény-kutatást - mivel országos szintű – óvatosan érdemes kezelni, a demokraták idegeit megnyugtathatja.
A rossz hír
Szóval minden a legnagyobb rendben van? Nos, nem egészen. Harris számára a legnagyobb veszélyt jelenleg nem Trump és a Republikánus Párt jelenti, hanem Benjamin Netanjahu és radikális jobboldali miniszterei, Itamar Ben Gvir és Bezalel Smotrich. Ők tovább szítják a közel-keleti háborút, és ezzel azt veszélyeztetik, hogy ez a regionális puskaporos hordó felrobbanhat.
A közel-keleti háború kiterjesztése kétszeresen is negatív következményekkel járna Harris számára. Először is, ismét felhajtaná az olaj árát, és ezáltal a benzin árát is. Ez nagymértékben visszafordítaná a Biden-kormányzat és az amerikai jegybank sikerét az infláció elleni küzdelemben. „Ez tökéletes alkalmat adna Trumpnak arra is, hogy azzal érveljen, hogy Joe Biden és Harris alatt a világ lángba borul” - jegyzi meg Edward Luce a Financial Timesban.
Ennek fényében nem meglepő, hogy a Biden-kormányzat mindent megtesz a közel-keleti konfliktus eszkalálódásának elkerülése érdekében. Az USA most nyilvánosan figyelmezteti Izraelt, hogy ne keveredjen nyílt háborúba a libanoni Hezbollahhal. John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője az ABC televíziónak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a háborúnál jobb eszközök is vannak arra, hogy a határ menti területekről evakuált izraeli állampolgároknak lehetőséget adjanak a hazatérésre. Ez mintegy 60 ezer embert érint.
„Nem hisszük, hogy egy katonai konfliktus Izrael érdekeit szolgálja, és ezt közöljük az izraeli kormánnyal” - mondta Kirby. Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter szintén hangsúlyozta ismét a konfliktus diplomáciai megoldásának fontosságát.
Bibi kényszerpályán
Kétséges azonban, hogy az amerikaiak sikerrel járnak. Le kell szögezni ugyanis, hogy Netanjahu miniszterelnöknek érdekében áll a háború folyamatos szítása, mivel a béke valószínűleg azt is jelentené, hogy elveszíti kiemelt pozícióját, és esetleg börtönbe kerülne. Korrupciós ügyek miatt még mindig folynak ellene büntetőeljárások.
Netanjahut szélsőjobboldali miniszterei, Ben Gvir és Smotrich is túszként tartják fogva. Mindketten makacsul követik azt a céljukat, hogy kiűzzék a palesztinokat a Gázai övezetből és Ciszjordániából, és megfosszák az izraeli arabokat a jogaiktól. Ha Netanjahu hatalmon akar maradni, az ő támogatásukra van utalva; a két szélsőjobboldali pedig már többször bebizonyította, hogy nem veszik figyelembe sem az USA érdekeit, sem a világ közvéleményének az álláspontját.
Thomas Friedman, a New York Times kolumnistája szerint Netanjahu a szélsőjobboldali pártok álláspontját fogadta el, amelyek tavaly október 7. óta állandó izraeli katonai ellenőrzést akarnak Gáza felett. Ez Netanjahu politikai „túlélési” stratégiája, hogy „hatalmon maradjon, hogy ne kerüljön börtönbe, ha elítélik” a folyamatban lévő korrupciós pereiben - írja Friedman.
Trump segít
Belpolitikailag viszont a demokratáknak kedvez, hogy Trump egyre inkább káoszba taszítja a republikánusokat. „Minden hírciklusban túltengenek a vad történetek” - nyögi David Kochel, a republikánusok veterán választási stratégája a New York Timesban. „Az emberek túlterheltek, és már nem tudják követni a politikai eseményeket”.
Íme az elmúlt napok legfontosabb eseményei a republikánusok végtelen káoszában:
- A Mark Robinson körüli botrány egyre nagyobb. Az Észak-Karolina kormányzójává válni akaró, Trump által - legalábbis egyelőre - támogatott férfit azzal vádolják, hogy egy fekete pornóoldalon olyan bejegyzéseket tett, amelyekben „fekete náciként” dicsőíti magát, és üdvözli a rabszolgaság újbóli bevezetését. Időközben a teljes kampánycsapata távozott, leszámítva a testőrét. Trump azonban továbbra is kiáll Robinson mellett, kockáztatva ezzel győzelmét Észak-Karolina államban, amelyet négy évvel ezelőtt csak hajszál híján nyert meg.
- A Robinson körüli botrány zökkenőmentesen követi a Laura Loomer szélsőjobboldali aktivista körüli botrányt. Trump az új szeretőjét és – a szeptember 11-i terrortámadás tagadóját éppen a támadás emlékére rendezett megemlékezésre rángatta magával.
- Ha elveszíti a választást, az részben a zsidók hibája lesz - jelentette ki Trump nemrég egy választási gyűlésen. Ez az antiszemita kijelentés nagyon rosszul sült el, akárcsak a „GYŰLÖLÖM TAYLOR SWIFT-ET” kijelentés, amelyet Trump a Truth Social platformján tett közzé.
- Bár Springfield republikánus polgármestere és Ohio állam republikánus kormányzója könyörög Trumpnak, hogy ne jöjjön a kisvárosba, és ne ismételje meg abszurd állítását, miszerint a Haitiról érkező bevándorlók háziállatokat ennének, az exelnök ragaszkodik ehhez a tervéhez, és ezzel újabb botrányt robbant ki.
Elhibázott kampány
Trump ezzel elérte azt, amit választási stratégái el akartak kerülni. Ismét ő került a választási kampány középpontjába. „Aránytalanul nagy hasznot húzott abból, hogy az emberek elfelejtették az első ciklusának rossz dolgait, és rózsaszínű szemüvegen keresztül nézik” - írja Navin Nayak, a demokraták választási stratégája a New York Timesban. „Most az embereket emlékezteti arra, hogy miért is rúgták ki”.
Miközben Trump tehát egyre mélyebbre süllyed a saját maga által ásott gödörbe, Netanjahu létrát nyújthat neki a megmentéshez. A legrosszabb forgatókönyv szerint az exelnök azért költözhet vissza a Fehér Házba, mert az izraeli miniszterelnök egy nagyobb háborút indít a Közel-Keleten.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)