A ma kezdődő svájci ukrajnai békecsúcs a legnagyobb esemény azóta, hogy Moszkva 2022 februárjában elindította teljes körű invázióját.
"A G7-ek vezetői nem vitatták meg Vlagyimir Putyin ukrajnai békejavaslatait, mivel mindenki tudja, hogy azok nem komolyak" – jelentette ki Olaf Scholz nem sokkal Svájcba indulása előtt, ahol szombaton nyílik meg az ukrajnai konferencia.
A német kancellár szerint Putyin javaslatai – hogy Ukrajna hagyjon el négy, Oroszország által követelt tartományt, hagyja abba a harcokat, és vessen el minden NATO-tagságra vonatkozó ambíciót – csak a konferencia fókuszának elterelésére irányul.
„Mindenki tudja, hogy ezt a javaslatot nem gondolták komolyan, de valami köze volt a svájci békekonferenciához” – mondta a ZDF televíziónak adott interjújában.
Miközben a világ vezetői összegyűlnek a csúcstalálkozóra, amelyre Oroszországot nem hívták meg, Kamala Harris amerikai alelnök hangsúlyozni fogja, hogy a háború kimenetele az egész világot érinti, és tiszteletben kell tartani Ukrajna szuverenitását és területi integritását – mondta egy amerikai tisztviselő.
Harris találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel , és Joe Biden amerikai elnök helyett vesz részt az eseményen. Az elnök visszatér az Egyesült Államokba, miután részt vett a G7-en Olaszországban, hogy részt vegyen a Los Angeles-i újraválasztási kampányához rendezett adománygyűjtésen.
A csúcstalálkozón a G7-ek vezetői új megállapodást kötöttek egy 50 milliárd eurós kölcsönről Ukrajnának, amelyet az EU és más nyugati országok által Ukrajna 2022-es inváziója után befagyasztott orosz központi banki eszközök kamataiból származó váratlan hasznok felhasználásával értékpapírosítottak. (The Guardian)