4p

Indiától kezdve Amerikán át egészen hazánkig az állam és egyház közötti választóvonal a szemünk előtt oldódik fel. A vezető vallások az állam részei lettek, kijelölt feladatokkal a belbiztonságban és a külső hírszerzésben. Káncz Csaba jegyzete.  

Fareed Zakaria neves közíró írja a The Washington Post hasábjain, hogy Trump űrt tölt be a mindinkább világiasodó Amerikában, kiemelve, hogy a volt elnök kampányrendezvényeinek a vége mostanság erősen hasonlít vallási ébredési mozgalmak találkozóira. Olyan felhívások hangzanak el, amelyekben sűrűn fordul elő Isten neve. 

Új hitet kínálnak?
Új hitet kínálnak?
Fotó: Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

Zakaria szerint a volt elnök ravasz és tudja értelmezni a közvélemény-kutatásokat. Márpedig a fehér protestánsok mintegy háromnegyede rá szavazott négy éve - ellenben a vallásos feketék közül 90 százalék Bidenre voksolt.

„Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy 2007 óta drámaian visszaesett a hívők aránya. A buzgó katolikusok viszont szinte teljes mértékben politikai kategóriákban határozzák meg magukat: ellenzik az abortuszt, a melegházasságot, a gender jogokat. A másik oldalon viszont a demokraták jelentősen kiábrándultak az egyházakból”.

A neves közíró szerint „aki vallásos, az mindinkább a republikánusok mellé áll. De a világon sokfelé tapasztalni, hogy a hitet fegyverként használja a politika. Arra épít, hogy sokan elbizonytalanodtak. Nem tudják, miért is születtek, miért kell dolgozniuk, kit szeressenek és tiszteljenek, hová forduljanak bánatukban”.

Zakaria leszögezi: „Ebbe a vákuumba lép be a populizmus, a nacionalizmus és a tekintélyelvűség. Új hitet kínál. Orbán mondta Tucker Carlsonnak, hogy vannak dolgok, amik fontosabbak, mint ő vagy az egója: a család, a nemzet, Isten.

„Csakhogy veszélyes politikával feltölteni azt a lyukat, amely az emberek szívében keletkezett, miután eltűnt onnan a Teremtő, de nagyon úgy fest, hogy mégis ez fogja meghatározni a következő időszakot”.

2008 utórengései

Valóban, a 2008-as globális pénzügyi válság megrendítette a második világháború után felépített modern gazdaság-politikai szuperstruktúrát. A modern világ - sőt egészen a Felvilágosodás utáni eszmerendszer - tartóoszlopai kezdtek el repedezni.

Oroszországban, Indiában, Törökországban és hazánkban az állampártok már fölszámolták az állam és egyház közti választóvonalat. A vezető vallások az állam részei lettek, feladatokkal a belbiztonságban és a külső hírszerzésben. 

Az állampártok pedig szorosan fogják az a vidéki kistelepülések többnyire alacsonyabb iskolázottságú és többnyire vallásos szavazóit. Ez viszont egyre nagyobb feszültséget kelt a nagyvárosok és a vidék között, amelyre legutóbb a török helyhatósági választások is rámutattak.

Vége annak a korszaknak a világban, amikor a felvilágosult fehér világ ujjal mutogathatott az iszlám fundamentalizmusra.  Trump Amerikája és Orbán Magyarországa a politika centrumába hozza be az evangéliumi, keresztény fundamentalizmust. 

Evangélium és politikai machiavellizmus

A George W. Bush elnök körüli evangéliumi keresztényeknek - szövetségre lépve a más gyökerű neokonzervatívokkal - döntő felelősségük volt a törvénytelen második iraki háború 2003-as kirobbantásában.  

Hátborzongató, hogy mivel ezek a fanatikusok Armageddont várják (pontosabban, ami utána jön), egy világháború perspektívája meg sem rendíti őket – sőt. Elvégre ha kitörne egy világháború, akkor meggyőződésük szerint előbb következik be Jézus második eljövetele, utána pedig az Ezeréves Királyság.

Trump a mai napig nem jár templomba, Orbán fiatalkori szocializációjában pedig nyomokban sincsen ott a kereszténység, mégis mindkét vezető napjainkban egyre többször hivatkozik Istenre. A magyar miniszterelnök sokak megdöbbenésére 2019-ben az Országházban, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének XII. kongresszusán úgy fogalmazott: a hivatását vesztett liberális demokráciákkal szemben Közép-Európában ma a kereszténységből fakadó kulturális és civilizációs életerő nyilvánul meg.  Orbán ezzel legfőbb politikai mentorának, Putyinnak a szavait visszhangozta, aki ugyanazon évben nevezte „elavult”-nak a liberális eszmét.

Egyház és hírszerzés

Putyin, az egykori KGB ügynök, napjainkban a legodaadóbban támogatja az orosz ortodox egyházat és elnyom minden más vallási felekezetet.  Erdogan Törökországához hasonlóan az egyházi szervezetek Putyin Oroszországában is mára az állam részei lettek és részt kell vállalniuk a nemzetbiztonsági és külső hírszerzési műveletekben. Megfigyelők szerint nem véletlen, hogy 2002 decemberében a Szent Szófia katedrális moszkvai megnyitóján részt vett a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSzB) vezetője, Nikolai Patrusev,

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Netanjahu szerint gyomnövények azok az izraeli katonák, akik a háború befejezését követelik
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 15:31
Az izraeli haditengerészet és a 8200-as elit hírszerző egység tartalékosai csatlakoztak pénteken a légierő katonáinak a túszok hazahozatalát és a gázai övezeti háború lezárását követelő csütörtöki leveléhez. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök elítélte a megnyilvánulást.
Nemzetközi Újabb uniós küldöttség jön Magyarországra az Orbán-kormány miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 14:31
Európai parlamenti (EP) képviselőkből álló ötfős küldöttség utazik Magyarországra, hogy „értékelje a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok terén történt legújabb fejleményeket”.
Nemzetközi Szijjártó Péter már tudni véli, hogy ki okozta a globális vámkrízist
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 13:46
A magyar külgazdasági és külügyminiszter szerint nem a teljesen új vámrendszert bevezető, majd azt nagyrészt felfüggesztő Donald Trump a hibás, hanem Brüsszel.
Nemzetközi Kína 125 százalékra emeli az Egyesült Államokból érkező termékek vámtarifáját
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 12:11
A kínai pénzügyminisztérium pénteken bejelentette, hogy a korábbi 84 százalékról 125 százalékra emeli az Egyesült Államokból importált termékek vámtarifáját, válaszul a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett 145 százalékos importvámokra.
Nemzetközi Kreml: Oroszországba érkezett Donald Trump különmegbízottja
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 11:43
Oroszországba érkezett Steve Witkoff, az amerikai elnöki különmegbízottja – közölte Dmitrij Peszkov, az orosz államfő szóvivője pénteken újságírókkal.
Nemzetközi Tajvan az elsők között tárgyalhat az amerikai vámokról
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 10:53
Tajvan felkerült azoknak a kereskedelmi partnereknek a listájára, amelyek az elsők között tárgyalhatnak majd az amerikai importvámokról – közölte pénteken Tajcsungban Laj Csing-tö tajvani elnök.
Nemzetközi Trump szeretője sorra fúrja meg a nemzetbiztonsági főtiszteket
Káncz Csaba | 2025. április 11. 09:31
Trump indoklása a hírszerzési és katonai ügynökségek vezetői körében végrehajtott átfogó elbocsátásokra komoly kérdéseket vet fel. Trump szeretője négycsillagos tábornokon is átgázol. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Panama megengedi az amerikai csapatok telepítését a csatorna közelébe
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 07:18
Katonai támaszpont viszont nem lehet.
Nemzetközi Ekkora növekedési veszteséget okoznak Kínának Trump vámjai
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 17:19
Az amerikai elnök Kínával szemben szerdán 104 százalékról, 125 százalékra emelte az amerikai vámokat, ami visszaveti az ország növekedését.
Nemzetközi Furcsa választ adott Kína, amikor a Zelenszkij által leleplezett katonákról kérdezték
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 15:44
A kínai külügyminisztérium pontosan annyi katonáról tud, amennyit az ukrán elnök is említett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG