A Reuters értesülései szerint mindezt az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma közleményben tudatta, hogy a szankciókat azért vetette ki, mert szolgáltatásokat nyújtottak az orosz kormánynak egy külföldi, kémkedés-gyanús kampány kapcsán, beleértve a törvényes médiumok meghamisításának kísérletét.
A Pénzügyminisztérium szerint a lebuktatott személyek több mint 60 webhelyből álló hálózatot hoztak létre, amelyek látszólag legitim hírwebhelyeket létesítettek, és fals közösségi médiafiókokat használtak.
A Reuters jelentése szerint a célpontok a következők: a moszkvai székhelyű Social Design Agency, melynek alapítója Ilja Andrejevics Gambashidze, az oroszországi székhelyű Company Group Structura LLC és annak vezérigazgatója és tulajdonosa Nyikolaj Aleksandrovics Tupikin.
A szankcióknak köszönhetően befagyasztják az orosz illetőségű személyek amerikai vagyonát, és megtiltották az amerikaiakkal való kapcsolattartást számukra. Azok, akik mégis bizonyos tranzakciókat kötnek a bűnelkövetőkkel, szintén szankciók sújtják.
„Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy leleplezzük Oroszország kiterjedt, kormány által irányított megtévesztési kampányait, amelyek célja a választók félrevezetése, valamint az Egyesült Államok és a világ demokratikus intézményeibe vetett bizalom aláásása” – mondta Brian Nelson, a terrorizmusért és pénzügyi hírszerzésért felelős államkincstári helyettes. .
A külügyminisztérium szóvivője azt mondta: „A Kreml végső célja, hogy ezekkel a befolyásolási kampányokkal aláássa a demokráciákat. Az ehhez hasonló erőfeszítések arra irányulnak, hogy bizalmatlanságot szítsanak egy szabad és független sajtóban, és hogy elnyomják a jogos kritikát a hamis információk özönével.” (The Guardian)