6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Moszkva elsősorban azon európai államok ellen fokozza hibrid, felforgató akcióit, amelyek a legnagyobb befolyással rendelkeznek Kijev támogatásában. Az egyre offenzívabb módszerek alkalmazásával a Kreml teszteli, meddig mehet el. Káncz Csaba jegyzete.

A német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal a múlt hónapban figyelmeztetett, miszerint "fokozott fenyegetést" lát az orosz szabotőrök részéről. A belső elhárítás szerint Putyin titkosszolgálatai gyújtogatásokra toborozhatnak ügynököket Németországban – sokszor anélkül, hogy azok egyáltalán tudnák, hogy valójában kinek dolgoznak. "Az Ukrajnának nyújtott katonai támogatással kapcsolatos objektumok", például fegyvergyártó létesítmények vagy az Ukrajnába irányuló szállítások raktárai veszélyben vannak - tették hozzá.

Az elmúlt hónapokban több európai országokból is több gyújtogatásos merényletet jelentettek, amelyek mögött a helyi hatóságok orosz titkosszolgálatokat sejtenek.

Márciusban Kelet-Londonban felgyújtottak egy Ukrajnának szánt árukat tároló raktárat. Egy hónappal később négy britet vádoltak meg gyújtogatással, akik közül kettő állítólag kapcsolatban állt egy orosz titkosszolgálattal, és az busásan fizetett nekik. Május közepén egy varsói bevásárlóközpont is gyújtogatók célpontjává vált. Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint orosz szolgálatok is közreműködhettek.

Putyin külföldön is aktívan mozgatja a szálakat
Putyin külföldön is aktívan mozgatja a szálakat
Fotó: EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN

Kik állnak az oroszországi toborzási kísérletek középpontjában?

A német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal szerint nem mindenki, aki orosz titkosszolgálatnak dolgozik, van tisztában a tényleges megbízójával. Ennek oka, hogy az ügynökök nem feltétlenül azonosítják magukat, amikor csatlósokat toboroznak.

A kritikus infrastruktúrát gondozó vállalatok, például áramszolgáltatók, kórházak vagy vasúttársaságok alkalmazottainak különösen ébernek kell lenniük. Vannak arra utaló jelek, hogy az orosz hírszerző szolgálatok kifejezetten a közösségi média profiljaikat kutatják.

A cél olyan alkalmazottak azonosítása, "akik fogékonyak lehetnek az orosz befolyásolási kísérletekre vagy kapcsolatfelvételre". "Legyen tisztában azzal" - írja az Alkotmányvédelmi Hivatal - "hogy Ön is az orosz hírszerző szolgálatok célkeresztjébe kerülhet, és az érdekeik érvényesítésére instrumentalizálhatják".

Az amerikai célpont

Július elején néhány európai amerikai katonai támaszponton "CHARLIE"-ra (a második legmagasabb szintre) emelték a riasztási szintet, ami azt jelezte, hogy a létesítmények és a személyzet elleni támadások valószínűsíthetőek. A biztonsági intézkedések megerősítése ezúttal a fokozott orosz felforgató és szabotázstevékenységgel függ össze.

Áprilisban két személyt - orosz származású német állampolgárokat - vettek őrizetbe Németországban, és azzal vádolták őket, hogy az orosz hírszerzés nevében cselekedtek, amikor katonai létesítmények, fegyvergyárak, ipari létesítmények és az Ukrajna ellátását szolgáló közlekedési infrastruktúra elleni támadásokat készítettek elő.

Ezek a cselekmények gyújtogatás és robbanóanyagok felrobbantása formájában történtek volna, és a tervezett célpontok egyike az amerikai fegyveres erők Bajorországban található létesítményei voltak, ahol ukrán katonákat képeznek ki.

Az orosz felforgatás módszerei

Az Oroszország által a NATO-államok ellen folytatott hibrid műveletei egyre agresszívebb jellegűek. Ezek nem korlátozódnak a nem-kinetikus akciókra (például dezinformációs kampányok, graffiti, kibertámadások), hanem szabotázs (beleértve a gyújtogatásokat is), erőszakos cselekmények, vandalizmus vagy a határon történő provokációk formájában is jelentkeznek – ez utóbbi a migráció eszközével.

Eddig orosz bátorítással a szabotőrök elsősorban "puha" polgári célpontokat (ipari csarnokokat, üzleteket, raktárakat) támadtak, többek között Litvániában, Lettországban, Észtországban, az Egyesült Királyságban és Lengyelországban. A lengyel Belső Biztonsági Ügynökség (ABW) információi szerint az orosz katonai hírszerző szolgálat, a GRU a lengyelországi felforgatás felbujtója.

Franciaországban az olimpiai játékok nyitónapján gyújtogatások sorozata bénította meg a nagysebességű vasútvonalak működését, ami közlekedési nehézségeket okozott, és aláásta a francia hatóságok képességét a biztonság garantálására.

Az orosz hírszerző szolgálatok erőszakos cselekményeket és merényleteket is elrendelnek, hogy megfélemlítsék és befolyásolják egyes személyek szakmai tevékenységét. Az Ukrajnának szállított 155 mm-es tüzérségi lőszereket gyártó német Rheinmetall vállalat igazgatója, Armin Papperger ellen tervezett merényletet az amerikai hírszerzésnek köszönhetően sikerült megakadályozni.

Ez azt jelzi, hogy Oroszország szándéka a nyugati kormányok és társadalmaik terrorista módszerekkel való megfélemlítése, hogy csökkentsék az Ukrajnának nyújtott segélyek mértékét. Korábban orosz szolgálatok által fizetett elkövetők Litvániában megverték Leonyid Volkov orosz ellenzéki személyiséget, és megrongálták Lauri Laanemets észt belügyminiszter autóját is.

Kibertámadások és elektronikus hadviselés

Az ukrajnai teljes körű invázió kezdete óta az orosz APT hackercsoportok intenzív kiberműveleteket folytatnak a NATO-országok ellen. Többek között az államigazgatási hálózatokat és a katonai IKT-rendszereket veszik célba.

A kibertámadások célpontjai között vasúti, tengeri és légi infrastruktúra is szerepel. A 2022 és 2024 közötti időszakban áldozataik között cseh, lett, litván, lengyel, román és észt vasúttársaságok is voltak. Idén július 15-én a NoName057(16) nevű csoport hackerei DDoS (szolgáltatásmegtagadás) támadások sorozatát hajtották végre a lengyel védelmi ipar és légiközlekedési infrastruktúra ellen, válaszul arra a lengyel kezdeményezésre, hogy a NATO-országok potenciálisan orosz rakétákat lőhetnek le ukrán területen.

Az orosz hackerek elsősorban a szövetség országainak logisztikai képességeit próbálják aláásni, hogy Ukrajnát fegyverekkel és katonai felszerelésekkel lássák el.

Oroszország egyre gyakrabban alkalmazza az elektronikus hadviselés (EW) elemeit a NATO-országok ellen. A balti államok területén 2023 vége óta rendszeresen zavarják a GPS-jeleket Kalinyingrádi területről, Szentpétervárról és Moszkvából. Ez több ezer polgári és katonai légi járat megszakításához vezetett.

Közel-Keleten (szíriai bázisokról) és az Atlanti-óceánon (haditengerészeti hajókról), zavarva a GPS-jeleket a Skócia és Írország nyugati partjai és Izland délnyugati partjai közötti stratégiai fontosságú GIUK-övezetben.

A Nemzetközi Távközlési Unió megállapításai szerint Oroszországnak köze van a luxemburgi, svéd, francia és holland légiforgalmi irányítás veszélyeztetéséhez. A navigáció zavarása mellett a beavatkozás a televíziós műsorok megszakításából és az ukrajnai háborúról szóló propagandaanyagok sugárzásából állt. Oroszország tehát további költségeket generál azon országok részéről, amelyek megpróbálják akadályozni stratégiai céljait.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Brüsszel szerint Magyarország ugyanolyan korrupt, mint egy éve volt
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 09:08
A közmédia függetlensége sem biztosított.
Nemzetközi Juraj Cintula direkt nem fejbe lőtte Robert Ficót
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 08:48
Nem akarta megölni a szlovák kormányfőt.
Nemzetközi Donald Trump szerint túl sokan halnak meg a háborúban
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 08:12
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Nemzetközi Donald Trump megint bejelentett egy óriási importvámot
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 06:55
Washington 50 százalékos importvámot vet ki a rézre.
Nemzetközi Németország beidézte a kínai nagykövetet a vörös-tengeri incidens miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 19:53
Berlin szerint a kínai akció veszélyeztette a vörös-tengeri hajózást védő katonai személyzet életét.
Nemzetközi Az EU túlzottdeficit-eljárása többet megenged majd Magyarországnak is
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 19:01
Az Európai Unió Tanácsa aktiválta a Stabilitási és Növekedési Paktum (SGP) nemzeti kivételi záradékát 15 tagállam számára.
Nemzetközi Ideiglenesen lezárták az Akropoliszt, betiltottak többfajta munkavégzést
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 17:25
Görögország kedden több órára lezárta az Akropoliszt, miután a mediterrán térséget a nyár második komoly hőhulláma érte el, a hőmérséklet helyenként a 41 Celsius-fokot is megközelítheti.
Nemzetközi Az EU jóváhagyta a bolgár eurót – amit helyben elleneznek
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:39
Kedden jóváhagyták az EU pénzügyminiszterei azokat a jogszabályokat, amelyek lehetővé teszik Bulgária csatlakozását az euróövezethez.
Nemzetközi Az Európai Ügyészség vizsgálja a szélsőjobboldali uniós képviselők pénzügyeit
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 15:55
Az Európai Ügyészség (EPPO) vizsgálatot indított az Identitás és Demokrácia nevű, mára feloszlatott európai parlamenti szélsőjobboldali frakció állítólagos pénzügyi visszaélései miatt.
Nemzetközi Ezt jól kifőzték Indiában
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 14:51
Az ázsiai óriás 2026-tól kezdődően a főzőgáz mintegy 10 százalékát-az Egyesült Államokból kívánja importálni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG