Powell menesztése példátlan lépés lenne a Fed 111 éves történetében – és komoly jogi csatározást, piaci zűrzavart és gazdasági bizonytalanságot idézhetne elő. Ráadásul az sem garantált, hogy a helyére kerülő új vezetés azonnali kamatcsökkentéseket hozna, mivel a kamatpolitikai döntéseket egy 12 tagú testület, a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) hozza meg, Powell pedig csak egy szavazat ebből – foglalja össze a CNN.
Jerome Powell, az amerikai Federal Reserve elnöke egy „hülye”, aki túl magasan tartotta a kamatlábakat, de nyolc hónap múlva távozik – mondta Donald Trump elnök egy keddi sajtótájékoztatón – amit a Reuters ismertet. „Azt hiszem, rosszul végezte a munkáját, de úgyis hamarosan távozik. Nyolc hónap múlva távozik” – mondta a Fehér Házban Ferdinand Marcos Jr. Fülöp-szigeteki elnökkel folytatott találkozóján.
Powell megbízatása a Fed elnökeként május 15-ig tart, és többször is kijelentette, hogy nem fogja idő előtt távozni a posztról. Nyolc hónap azt jelentené, hogy Powell március közepéig maradna a helyén, azonban nem világos, hogy Trump miért ezt az időtávot választotta.
Fotó: X/@federalreserve
Mi áll a háttérben?
Trump-kormányzati tisztviselők szerint a Fed túllépte épületének felújítási költségkeretét, és rosszul irányítja ezt a projektet. Néhány republikánus azt állítja, hogy Powell félrevezette a Kongresszust, amikor azt mondta: bizonyos fejlesztések nem lesznek részei az ingatlanátalakításnak. Védekezésképp a Fed a hónap elején ismertette a költségnövekedés okait.
Úgy tűnik, hogy a csalásgyanú kiváló ürügy Donald Trump számára, hogy a kamatcsökkentés irányába presszionálja az intézményt.
Scott Bessent, Trump közeli gazdasági tanácsadója viszont nem sürgeti a Fed-elnök lemondatását. „Ismerem Powellt. Semmi nem indokolja, hogy most azonnal távozzon” – mondta a Fox Businessnek. „Ha kitölti a mandátumát, tegye meg. Ha hamarabb le akar mondani, azt is megteheti.” Ugyanakkor Bessent teljes körű vizsgálatot szorgalmaz a Fed működéséről. „Itt az ideje felmérni, mennyire volt sikeres az intézmény” – mondta hétfőn.
Van-e joga Trumpnak meneszteni Powellt?
Igen – de csak bizonyos feltételek mellett. A Federal Reserve törvény 10. pontja szerint az elnök „azonnal” elmozdíthatja a Fed kormányzótanácsának bármely tagját, ha az visszaélést, kötelességszegést vagy súlyos alkalmatlanságot követ el. Politikai nézetkülönbség – például a kamatpolitika megítélése – azonban nem elegendő indok.
Powell három szerepet tölt be egyszerre: tagja a Fed Igazgatótanácsának, annak elnöke, valamint a kamatdöntő testület, a FOMC elnöke is. Az utóbbi pozíciót azonban nem az elnök, hanem a bizottság többi tagja választja meg. Jogilag nem egyértelmű, hogy Trump csak az igazgatótanácsból távolíthatná-e el Powellt, vagy mindhárom tisztségéből.
Peter Conti-Brown, a Pennsylvaniai Egyetem szakértője szerint a törvény nem tér ki arra, hogy az elnök leválthatja-e a Fed elnökét úgy, hogy egyszerűen visszaminősíti sima taggá. „Más elnökök úgy vélték, hogy nincs ilyen jogkörük – és jó okkal. De az igazság az, hogy nem tudjuk biztosan: a kérdés jogilag tisztázatlan” – írta a Brookings Institution elemzésében.
Fotó: X/@federalreserve
Azonnal hatályba lép-e a leváltás?
Nem. Az „ok miatti elmozdítás” eljárásában Powellnek joga van védekezni – de nem világos, mennyi ideje lenne erre. Lev Menand, a Columbia Egyetem jogászprofesszora szerint az elmúlt száz évben nem volt hasonló precedens, ezért nehéz pontos forgatókönyvet felvázolni.
Powell bírósághoz fordulhatna, azzal érvelve, hogy a döntés alaptalan. Az ügy akár a Legfelsőbb Bíróságig is eljuthat, hónapokig, sőt akár 2026 májusáig is elhúzódhat, amikor Powell mandátuma egyébként is lejár.
Ha a bíróság ideiglenes intézkedést hoz, Powell maradhatna hivatalában a per idejére. Ellenkező esetben Philip Jefferson alelnök venné át a vezetést, ő elnökölne a FOMC ülésein, felügyelné a bankrendszert és a Fed napi működését. Jeffersont még Joe Biden nevezte ki 2022-ben.
Egyedül Trump követeli Powell távozását?
Nem. Bill Pulte, a Szövetségi Lakásfinanszírozási Ügynökség vezetője is többször felszólította őt lemondásra, ami még Elizabeth Warren demokrata szenátor bírálatát is kiváltotta – noha ő maga is gyakran kritizálta Powellt. A közgazdászok általában felsorakoznak Powell megvédése mellett, de nem teljesen egyöntetű ez a vélemény.
„A Powell elleni támadások immár az egész intézmény működését fenyegetik. Minél tovább marad hivatalban, annál súlyosabbá válik ez a folyamat – ami alapjaiban rengetheti meg a Fed függetlenségét” – mondta Mohamed El-Erian, a PIMCO kötvényóriás korábbi vezérigazgatója a CNN-nek adott keddi telefoninterjúban.
El-Erian – aki a Cambridge-i Egyetem Queens’ College-ának elnöke is – elismerte, hogy véleménye „nagyon népszerűtlen” és kívül esik a konszenzusos állásponton. Ugyanakkor úgy vélte: Powell politikai szempontból már most is „béna kacsa”, és végképp azzá válik, amint Trump hivatalosan is bejelenti az utódját – ami szerinte ezúttal sokkal hamarabb megtörténhet, mint a korábbi elnökváltások idején. A Fed elnökének idő előtti távozása ezért szerinte megkímélhetné az intézményt a hónapokig elhúzódó politikai támadásoktól.
„A legjobb az lenne, ha Powell kitöltené a mandátumát, és májusig hivatalban maradna, miközben a kormányzat leáll a Fed bírálatával” – fogalmazott. „De ez nem reális. Még nagyon messze vagyunk attól, hogy a legjobb forgatókönyv valóra váljon.”
El-Erian hozzátette: Powell lehetséges utódai között több olyan jelölt is felmerült, aki hiteles és széles körű tiszteletnek örvend a pénzügyi világban.