Hétfői nyilatkozatában Dorin Recean, Moldova miniszterelnöke kijelentette, hogy Transznisztria elutasította az Európai Unió 60 millió eurós támogatását, amelyet az üzemanyag-szállítások segítésére ajánlottak fel, és ehelyett egy magyar vállalattal kötött megállapodást. A transznisztriai hatóságok azt állítják, hogy az üzletet „orosz hitel” fogja támogatni – írja a Politico.
„Oroszország blokkolta az EU által javasolt megoldást a transznisztriai régió számára”, mivel attól tart, hogy elveszíti befolyását az el nem ismert állam felett – mondta egy, az ügy részleteit ismerő tisztviselő a Politicónak, aki névtelenséget kért.
Moszkva történelmileg ingyen biztosított gázt a szeparatista hatóságoknak, lehetővé téve számukra, hogy nyugdíjakat és katonai fizetéseket finanszírozzanak a gáz felhasználásával előállított energia értékesítése révén. Azonban az EU támogatásával kidolgozott alternatív ellátási terv fokozatos tarifanövekedést, és a régió integrációját jelentette volna az európai energiapiacokkal.
„Ha a transznisztriai régió a piaci árak felé mozdul el, az gyengíti Oroszország befolyását – megszünteti a szubvencionált energia szükségességét, és aláássa Moszkva gazdasági eszközeit a térségben” – mondta a tisztviselő. „Az átmenet akadályozásával Oroszország megvédi legfontosabb befolyási eszközeit.”
A moldovai tisztviselők többször is figyelmeztettek arra, hogy az energiapiaci patthelyzet szándékosan az EU-tagjelölt ország destabilizálására irányul, különösen az idén esedékes parlamenti választások előtt. A Kremlt továbbá azzal is megvádolták, hogy megpróbálta lefizetni a választókat, hogy az EU-integráció ellen szavazzanak a 2024-es európai uniós népszavazáson.
A transznisztriai oroszbarát erők vezetője, Vadim Krasznoszelszkij hétfőn a Telegram közösségi médián keresztül kijelentette, hogy „Oroszország pénzügyi és logisztikai támogatása” tette lehetővé a gázszállításokat – írja a Stuttgarter Zeitung.
Krasznoszelszkij köszönetet mondott az EU tisztviselőinek a gázért, amely segített helyreállítani a régió energiarendszerét. Február 1. és 10. között összesen 26,275 millió köbméter gázt szállítottak a térségbe – teszi hozzá a Babel.
Energiaválság Moldovában
Idén január 1-jétől Ukrajna leállította az orosz gáz tranzitját, amelyet korábban több uniós ország és a nemzetközileg el nem ismert Transznisztria is kapott. Ezzel egy időben Moldova nem fogadta el Oroszország követelését, hogy egy Balkánon keresztüli alternatív útvonalon keresztül folytassa a gázszállítást Transznisztriába. Ennek következtében 2024. december 28-án a Gazprom hivatalosan bejelentette, hogy januártól megszünteti a gázszállítást Transznisztriába, a „fizetési kötelezettségek nem teljesítése” miatt.
A gázszállítás leállítása súlyos helyzetet idézett elő Transznisztriában:
- A lakóépületekben megszűnt a fűtés és a melegvíz-ellátás.
- A többlakásos épületekben a gáz kizárólag főzéshez volt elérhető, és azt is csak a vezetékekben tárolt tartalékokból biztosítják, amíg a hálózat nyomása el nem éri a kritikus szintet.
- Az ipari üzemek felfüggesztették működésüket.
- Január 3-tól tervezett áramszüneteket vezettek be.
Kezdetben a transznisztriai hatóságok elutasították Moldova ajánlatát, hogy közösen vásároljanak gázt az európai piacokon, abban bízva, hogy a Gazprom újraindítja a szállításokat. Január 15-én Krasznoszelszkij be is jelentette, hogy Oroszország újraindítja a gázszállítást a régióba, „humanitárius és technikai segítségnyújtás keretében”.
Az EU és Moldova válságkezelő terve
Moldova és az Európai Bizottság kidolgozott egy válságkezelési tervet a transznisztriai humanitárius katasztrófa elkerülése érdekében. A terv egyik kulcseleme egy „sürgősségi beavatkozás” volt február 1. és 10. között:
- Az EU 30 millió eurós támogatást ajánlott fel földgáz vásárlására, amelyből áramot termeltek a Dnyeszter jobb partján, és biztosították a földgázfogyasztást a bal parton.
- Az EU további 60 millió eurós segélyt ajánlott fel Transznisztria lakóinak támogatására, de csak bizonyos feltételek mellett – ha a régió emberi jogi reformokat hajt végre.
- Ezzel egy időben Moldova és Transznisztria egy 3 millió köbméteres gázszállításról szóló hitelmegállapodást írt alá.
A moldovai Moldovagaz február 1-jén megkezdte a gázszállítást Transznisztriába, ezzel helyettesítve az orosz Gazpromot. A gázellátást Chișinău és az Európai Unió biztosította, hogy elkerüljék a vezetékek nyomásának csökkenését és a további humanitárius válságot az orosz gázszállítások leállítása után.
Elutasított Európai Uniós ajánlat
Ezt követően az EU további 60 millió eurós segélycsomagot ajánlott fel, de ennek feltétele az alapvető jogok és az emberi jogok védelmét biztosító intézkedések végrehajtása lett volna. Ezt az ajánlatot utasította el Transznisztria elutasította ezt az Krasznoszelszkij szerint egy magyar vállalaton keresztül fogjék beszerezni a gázt. Magyarország földgázszükségletének nagy részét Oroszországból szerzi be egy Törökországon keresztül vezető gázvezetéken.
Moldova miniszterelnöke megnevezte a céget: a MET Gas and Energy Marketing fogja ellátni gázzal az érintett területet.
A MET Gas and Energy Marketing szállítja a gázt a moldovai határhoz, ahonnan a Moldovagaz továbbítja azt Transznisztriába a Tiraszpoltransgazzal kötött megállapodás alapján. A Tiraszpoltransgaz előre rendezi a Moldován keresztül történő tranzit költségeit, amelyben a dubaji székhelyű JNX General Trading LLC működik közre teljesítési segédként. A szállítás várhatóan február 13-án kezdődik.
„Engedélyezni fogjuk ezt a tranzitot, ha a tiraszpoli hatóságok bizonyos lépéseket tesznek nyitottságuk jeléül” – mondta Recean.
A moldovai hatóságok nem akadályozzák meg a gáz ranzitot, de cserébe Tiraszpolnak szabadon kell engednie a politikai foglyokat, meg kell oldania a Rîbnițai líceum problémáit, biztosítania kell a moldovai közszolgálati televízió sugárzását a hálózatban, valamint el kell távolítania a 2022-ben létesített ellenőrzőpontokat – részletezi a Babel.