Az Egyesült Államokban engedély nélkül élő migránsok fogvatartására és kitoloncolására irányuló razziák az új Trump-adminisztráció első teljes napján elkezdődnek – írja az amerikai sajtó.
A New York Times és a Wall Street Journal szerint a hadműveletek – amelyet Donald Trump „határcárja”, Tom Homan fenyeget – már kedden megkezdődhetnek Chicagóban, egy nagy migráns lakosságú városban.
Trump kijelentette, hogy ő fogja felügyelni az Egyesült Államok történetének legnagyobb kitoloncolási programját.
A héten a Fox Newsnak adott interjújában Homan „nagy razziát” ígért az egész országban. Korábban azt mondta, hogy Chigaco lesz a tömeges deportálások zérópontja – írja a BBC.
A Bevándorlási és Vámigazgatási Ügynökség (ICE) folyamatosan toloncolja ki az illegális migránsokat. A Trump hétfői beiktatása után várhatóan elindított művelet azonban várhatóan az úgynevezett „szentély”-városokat veszi célba, amelyek korlátozzák a szövetségi bevándorlási tisztviselőkkel való együttműködést.
Chicago mellett New York City és Los Angeles is az Egyesült Államok azon városai közé tartozik, amelyek „menedék” politikát folytatnak.
„Január 21-én sok ICE-ügynök bűnözőket és bandatagokat fog keresni a városokban” – mondta Homan a múlt hónapban Chicagóban tartott republikánus összejövetelen. „Mindenki számítson rá. Meg fog történni” – tette hozzá.
New York, Los Angeles, Denver és Miami is razziák célpontja lesz – írja a Wall Street Journal a terveket ismerő, meg nem nevezett forrásokra hivatkozva.
Joe Biden demokrata elnök alatt az ICE általában kiemelten kezelte azon illegális migránsok letartóztatását, akik súlyos bűnözők, nemrég lépték át a határt vagy nemzetbiztonsági fenyegetést jelentettek.
Míg Trump csapata jelezte, hogy azokkal a migránsokkal kezdik a kitoloncolást, akik bűncselekményeket követtek el, és minden illegális migránst – beleértve azokat is, akik sok éve élnek és dolgoznak az Egyesült Államokban, de nem rendelkeznek büntetett előélettel – nagyobb eséllyel tartóztatnak le és toloncolnak ki.
A CBS News, a BBC amerikai partnere szerint a Biden-kormányzat által leállított bevándorlási razziák várhatűan olyan építkezéseken is folyik majd, ahol gyakran alkalmaznak okmányokkal nem rendelkező migránsokat.
Az Egyesült Államok politikájának várható keményedése előtt egyre több, mezőgazdaságban dolgozó migráns kért tanácsot a bevándorlási tisztviselőktől ideiglenes gyámok kijelölésében gyermekeik számára.
„Az adminisztráció még meg sem esküt sem tett, de az emberek már félnek” – mondta Sarait Martinez, a kaliforniai mexikói mezőgazdasági munkásokat támogató Centro Binacional para el Desarrollo Indígena Oaxaqueño ügyvezető igazgatója a Reuters hírügynökségnek.
Várhatóan a jövő héten fogadják el az amerikai törvényhozók a Laken Riley törvényt is – amely egy egyetemistáról kapta a nevét, akit tavaly Georgiában meggyilkolt egy venezuelai férfi, akit korábban bolti lopás miatt tartóztattak le. A javasolt jogszabály előírja a szövetségi kormánynak, hogy őrizetbe vegye az Egyesült Államokban illegálisan élő migránsokat, akiket bűncselekmény elkövetésével gyanúsítanak – még akkor is, ha nem vádolják őket semmilyen bűncselekménnyel.