Ugyanakkor más kormányzati tisztviselők szerint egyelőre nem prioritás a világ második legnagyobb gazdasági hatalmával folytatott tárgyalás — számol be róla a Reuters.
A globális piacok némileg megnyugodtak a Trump által bejelentett, sokkoló vámintézkedések okozta napokig tartó zuhanás után, amelyek recessziós félelmeket keltettek, és felforgatták a több évtizede működő globális kereskedelmi rendet. Az amerikai tőzsdék emelkedéssel zártak, miután a múlt heti eladási hullám több ezermilliárd dollárnyi veszteséget okozott.
Trump már most 10 százalékos vámot vetett ki szinte minden, az Egyesült Államokba irányuló importárura, és szerdán további, akár 50 százalékos vámok lépnek életbe több kereskedelmi partnerrel szemben.
Fotó: Depositphotos
A kínaiak harcolnak
Kína visszautasította, hogy meghátráljon az általa „zsarolásnak” nevezett fenyegetések előtt, és közölte, hogy „az utolsó pillanatig harcolni fog”, miután Trump azzal fenyegetett, hogy 104 százalékra emeli a vámokat válaszul arra, hogy Peking megtorló intézkedéseket vezetett be.
Trump ugyanakkor jelezte, hogy a megállapodás nem kizárt: „Kína is nagyon szeretne egyezséget kötni, de nem tudják, hogyan kezdjenek bele. Várjuk a hívásukat. Meg fog történni!” – írta a közösségi médiában.
A Fehér Ház több tisztviselője viszont úgy nyilatkozott, hogy Kína háttérbe szorul a kereskedelmi tárgyalások sorrendjében.
Mások előnyben
„Jelenleg azt az utasítást kaptuk, hogy szövetségeseinket és kereskedelmi partnereinket, például Japánt, Dél-Koreát és másokat helyezzünk előtérbe” – mondta Kevin Hassett, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója a Fox Newsnak.
Trump kormánya már megkezdte a tárgyalásokat a két ázsiai exportorientált országgal, amelyek súlyosan érintettek lehetnek az ország- és termékspecifikus vámok miatt. Tucatnyi más kormány is jelezte tárgyalási szándékát, köztük Vietnam és Indonézia, amelyek egyes amerikai importtermékek vámcsökkentését ajánlották fel.
Trump vezető kereskedelmi tárgyalója, Jamieson Greer a Kongresszusban elmondta: irodája igyekszik gyorsan haladni, de nincs konkrét ütemterv a vámügyek rendezésére.
„Az elnök egyértelműen közölte, hogy a közeljövőben nem kíván kivételeket vagy mentességeket engedélyezni” – mondta Greer a törvényhozóknak.