Izrael megsértette a nemzetközi jogot a Szíria fővárosában, Damaszkuszban lévő iráni diplomáciai képviselet ellen végrehajtott támadással, állapította meg ENSZ-szakértők egy csoportja az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló hivatala (OCHA) által közzétett jelentés szerint.
„Minden országnak tilos önkényesen megfosztani egyéneket az élethez való joguktól külföldi katonai műveletekben, beleértve a terrorelhárítást is” – áll a jelentésben a The Guardian szerint.
„A külföldön végrehajtott gyilkosságok önkényesek, amennyiben azok nincsenek engedélyezve a nemzetközi jogon belül", teszik hozzá.
Az ENSZ-szakértők szerint nem tűnik úgy, hogy Izrael önvédelemből követte el a támadást, nem mutatott be ugyanis bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy Irán közvetlenül „fegyveres támadást” intéz Izrael ellen vagy nem állami fegyveres csoportokat küld annak végrehajtására.
Megjegyezték azt is, hogy Izrael jogilag semmilyen módon nem igazolta a támadást, és nem értesítette arról az ENSZ Biztonsági Tanácsát.
Az április elsején végrehajtott izraeli légicsapásban összesen 16-an vesztették életüket. Az áldozatok között vannak az iráni Forradalmi Gárda magasrangú parancsnokai, Irán által támogatott militáns személyek, valamint civilek is. Izrael hivatalosan nem vállalta magára a támadást, de nem is cáfolta, hogy ő követte el azt.
Megtorlásul Irán április 13-án drón- és rakétatámadást intézett Izrael ellen, amelyet azonban a zsidó állam szövetségesei segítségével 99 százalékban kivédett, haláleset nem történt. Az izraeli kormány azóta jelezte, hogy válaszolni fog az iráni támadásra.
Izraelt emberjogi szervezetek már számos esetben kritizálták az elmúlt hónapokban a gázai hadjárata során elkövetett háborús bűnök gyanúja miatt, Dél-Afrika pedig beperelte az országot népirtás vádjával a Nemzetközi Bíróságon. Nemzetközi segélyszervezetek a palesztinok kiéheztetésével is vádolják Izraelt. A zsidó állam vitatja a vádakat.
A Hamász tavaly október 7-i, 1200 áldozatot követelő terrortámadása nyomán indult izraeli hadműveletekben eddig csaknem 34 ezren vesztették életüket a Gázai övezetben az OCHA adatai szerint, és még több ezren lehetnek a romok alatt.
Az áldozatok többsége nő és gyerek. Egy kedden közölt ENSZ-jelentés szerint már több mint 10 ezer nő vesztette életét, köztük 6 ezer anya. Emiatt 19 ezer gyerek maradt árva.
A gázai hadműveletekben, amelyek jelenleg is folyamatban vannak, minden 10 percben meghal vagy megsebesül egy gyerek.