6p

Éles szóháború robbant ki Washington és Teherán között. Az izraeli védelmi miniszter közben jelezte, hogy országa továbbra is háborús helyzetbe kerülhet Iránnal, és utasította a hadsereget, hogy készítsen végrehajtási tervet a perzsa állammal szemben. Káncz Csaba jegyzete.

A törékeny tűzszünet Izrael és Irán között még kitart, de a verbális háború újra kitört a felek között. Trump elnök pénteken nekiment Ali Hámenei legfőbb vezető azon állításának, hogy Irán megnyerte a közelmúltban Izrael ellen vívott 12 napos háborúját, és azt is kijelentette, hogy az Egyesült Államok „feltétlenül” újra lebombázza az országot, ha az felújítja atomfegyver-kísérleteit.

Trump azt állította, hogy megmentette Hámeneit „egy nagyon csúnya és nevetséges haláltól”, és azzal vádolta, hogy „szemérmetlenül és ostobán” hazudott, amikor előző nap a háborúban aratott „győzelmet” Iránnak vindikálta. Az amerikai elnök hozzátette, hogy Hámenei megjegyzései, amelyeket „a harag, a gyűlölet és az undor megnyilvánulásaként” jellemzett, arra késztették, hogy leállítsa a „szankciók lehetséges feloldásával és más dolgokkal kapcsolatos munkát, amelyek sokkal jobb esélyt adtak volna Iránnak a teljes, gyors és teljes helyreállításra”.

Nincs vége a játszmának?
Nincs vége a játszmának?
Fotó: Depositphotos

A nukleáris program jövője

Trump kirohanása Hámenei ellen a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón tett korábbi harcias megjegyzései után történt. Arra a kérdésre, hogy fontolóra venné-e az újabb légicsapásokat, ha a közelmúltbeli támadásokkal nem sikerülne véget vetni Irán atomfegyverprogramjának, Trump azt mondta: „Persze, kérdés nélkül, abszolúte”.

Hozzátette: szeretné, ha a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vagy más elismert forrás ellenőrei ellenőrizhetnék az iráni nukleáris létesítményeket. Irán azonban szerdán jóváhagyta a NAÜ-vel való együttműködés felfüggesztéséről szóló törvényjavaslatot, amit széles körben a csapásokra adott közvetlen válasznak tekintenek.

Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter pénteken jelezte, hogy Teherán elutasíthatja az ügynökségnek az iráni nukleáris létesítmények látogatására vonatkozó kérését. „A NAÜ főigazgatójának, Grossinak a ragaszkodása ahhoz, hogy a biztosítéki intézkedések ürügyén látogatást tegyen a felrobbantott helyszíneken, értelmetlen, sőt valószínűleg rosszindulatú szándékú” – mondta. „Irán fenntartja magának a jogot, hogy bármilyen lépést megtegyen érdekei, népe és szuverenitása védelmében”.

Grossi szerdán azt mondta, hogy a NAÜ ellenőrzései folytatásának biztosítása a legfontosabb prioritása, mivel azóta, hogy Izrael június 13-án megkezdte a bombázásokat, nem került sor ilyenekre.

Izraeli harci dobok

Közben Izrael Katz izraeli védelmi miniszter pénteken jelezte, hogy országa továbbra is háborús helyzetbe kerülhet Iránnal, és közölte, hogy utasította a hadsereget, hogy készítsen végrehajtási tervet az országgal szemben. A terv „magában foglalja Izrael légi fölényének fenntartását, a nukleáris fejlesztések és a rakétagyártás megakadályozását, valamint az Iránnak az Izrael elleni terrorista tevékenységek támogatása miatt adott válaszlépéseket” – mondta Katz.

Katz csütörtökön azt mondta, hogy Izrael „ki akarta iktatni” Hámeneit, és ehhez nem lett volna szüksége amerikai engedélyre.

A frusztráció okai

Az amerikai és izraeli frusztráció egyik oka, hogy egyelőre nincsen jele az iráni iszlamista rezsim leváltására irányuló népfelkelésnek, miközben Iránban nincsenek egyértelmű alternatívái a régóta fennálló rendnek. Teherán szempontjából megnyugtató tény lehet a 12-napos háború végeztével, hogy folytathatják nukleáris kísérleteiket, miközben maga a rezsim túlélt.

A médiának nyilatkozó amerikai biztonsági források elismerték, hogy az amerikai bunkerromboló csapatok csupán „kárt tettek” Fordow nukleáris kísérleti telepében. Az iráni állami média eközben arról számolt be, hogy a dúsított anyag nagy részét eltávolították a helyszínről – ami bizony hihető.

A teheráni rezsim propagandája azt hangoztatja, hogy míg a zsidó állam a nyugati hatalmak anyagi támogatását élvezte, az Iszlám Köztársaság gyakorlatilag egyedül állt, és legfőbb szövetségesei, Oroszország és Kína csak kedves szavakat, de minimális anyagi segítséget nyújtottak. Ez az a fajta narratíva, amelyből Irán uralkodó osztálya él: az Irak elleni nyolcéves háború megismétlődése, amelynek során Szaddám Huszein a kollektív Nyugat proxijaként szolgált, amely arra törekedett, hogy megfojtsa az akkor még gyerekcipőben járó khomeinista rezsimet.

Bizony frusztráló az amerikai és izraeli döntéshozók számára, hogy nem törtek ki rezsimellenes lázadások. Ali Daei, a vitathatatlanul legnagyobb élő iráni labdarúgó azt posztolta, hogy inkább elégetné magát, minthogy külföldi ellenségek oldalára álljon. Más sportolók, művészek és hírességek szintén a nemzeti egység és elszántság mellett tettek nyilatkozatot. Még a rezsim néhány száműzött kritikusa is elkezdte szidalmazni az izraeli erők bombázásait.

Az irániak mindezek ellenére egyre pontosabb ballisztikus rakétákat lőttek a zsidó állam célpontjaira. Bár ezek sokkal kevésbé bizonyultak halálosnak az izraeli civilek számára, mint az IDF iráni hadműveletei, az iráni sortüzek pszichológiai hatása minden bizonnyal tartós és jelentős lesz. A térségben senki sem fogja egyhamar elfelejteni az iráni hiperszonikus rendszerek látványát, amelyek az éjszakai égbolton száguldoznak, és a légvédelmi rendszereken átkelve robbanásszerű becsapódást érnek el.

Arra is emlékezni fognak, hogy Izrael külföldi segítség nélkül nem tudná megvédeni magát az iráni rakétákkal szemben. Ahogy arra sem, hogy a zsidó állam kénytelen volt a védekezést adagolni, vagyis a kormány hagyta, hogy az iráni rakéták egy része becsapódjon, hogy az elfogóegységeket megőrizze a sürgetőbb célpontok számára. Amerikában sem maradt észrevétlen, hogy az izraeliek, miután kezdetben csupán engedélyt kértek a támadásra, a művelet második napján hivatalosan is kérték az USA részvételét.

Amerikai belpolitikai fellegek

Trump számára figyelmeztető jel, hogy azok a szavazók, akik a Fox konzervatív TV-csatornát nézik és feltétel nélkül támogatják az izraeli maximalizmust, bizony öregek és egyre idősebbek. Eközben a RealClear közvélemény-kutatása szerint a 18 és 49 év közötti republikánusok körében nőtt a legjelentősebben az Izraellel szembeni „kedvezőtlen nézetek” aránya, amely az év elején 50 százalékra ugrott, szemben a 2019-es 35 százalékkal.

A baloldalon még komolyabb változások zajlanak: az új energia és lelkesedés a fiatalabb Izrael-szkeptikus aktivistáké és politikusoké, mint például Zohran Mamdanié, a 33 éves síita muszlimé, aki megnyerte a New York-i demokrata polgármesteri előválasztást anélkül, hogy visszavonta volna az „intifáda globalizálása” szlogenjének felkarolását.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Óriási pofont kapott a magyar kormány Varsóból – de mi áll a háttérben?
Wéber Balázs | 2025. július 20. 06:04
A nagykövet hazarendelése radikális lépésnek számít a diplomáciában, és különösen szokatlan, ha egy szövetségi rendszeren belül történik. Lengyelország mégis megtette ezt tavaly decemberben Magyarországgal szemben, és a héten gyakorlatilag kiderült, hogy a döntés hosszabb távra szól. De mi történt pontosan, és hogy jutottunk idáig?
Nemzetközi Milliónyi ázsiai vendégmunkás jöhet az Urálba?
Elek Lenke | 2025. július 19. 18:26
Miközben állítólag foggal-körömmel harcolnak a „migránsok” ellen, bizonyos területeken nagy a munkaerőhiány, (hiszen a háború éppen a fiatal férfiak létszámát csökkenti – de erről nem esik egy szó se a Kommerszant orosz napilap cikkében), ezért az orosz vállalatoknak lehetőségük nyílik arra, hogy több külföldi munkavállalót, főképpen Indiából érkező vendégmunkásokat alkalmazzanak.
Nemzetközi Mekkorát robbantak az amerikai óriásbombák?
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 18:09
Miután kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az amerikai bombák valójában mekkora károkat okoztak az iráni urándúsító létesítményekben, Trump elnök posztolt a közösségi médiában.
Nemzetközi Együtt tüntet a szélsőjobb a fociszurkolókkal Lengyelországban a migráció ellen
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 17:20
A Konföderáció ellenzéki tömörülés kezdeményezésére szombaton mintegy nyolcvan lengyel városban, köztük Varsóban is tartottak tüntetéseket a kormány és az Európai Unió (EU) migrációs politikája ellen. Ellentüntetők is utcára vonultak.
Nemzetközi A techcégek a bűnözők bőre alá is behatolnának – Angliában
Bózsó Péter | 2025. július 19. 14:51
A technológiai cégek a brit igazságügyi miniszterrel folytatott júniusi találkozójukon javasolták ezt.
Nemzetközi Kezdhetünk aggódni? Kína a világ legnagyobb gátját építi meg Tibetben
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 14:05
India aggódva figyeli, amit Tibetben kezdett el Kína.
Nemzetközi Súlyos támadás érhette a Gazpromot – visszaküldik a céget a középkorba?
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 12:43
Egy ukrán lapnak olyan információkat adtak át, amelyek szerint betörtek a Gazprom rendszereibe, és ott komoly károkat okoztak. Az információkat egyelőre nem hitelesítették.
Nemzetközi Úgy tűnik, az amerikaiak tető alá hoztak egy tűzszünetet
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 09:01
Izrael szerdán támadta meg Szíriát, néhány nap után lezárulhat a vérontás.
Nemzetközi A Trump-éra legmeredekebb ügye: mekkora bajba került az elnök?
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 08:44
Trump továbbra is tagadja, hogy ő küldött pajzán levelet a szexuális ragadozó Epsteinnek – 10 milliárd dolláros pert indított a sajtó ellen.
Nemzetközi Az ukránok szerint ez a férfi gyújtotta fel a magyar templomot Kárpátalján
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 08:23
A 28 éves helyi férfit az Ukrán Biztonsági Szolgálat a rendőrséggel közösen fogta el.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG