Mivel Sunak Konzervatív Pártja körülbelül 20 ponttal van lemaradva a Munkáspárttal szemben a közvélemény-kutatásokban, a miniszterelnök támadólag lépett fel, azzal vádolva Starmert, hogy nem őszinte az ország előtt a migráció, az adók és a nők jogai kérdésében, és felszólította a választókat, hogy ne „adják meg magukat” a Munkáspártnak. Starmer azzal válaszolt, hogy Sunak túl gazdag ahhoz, hogy megértse a legtöbb hétköznapi brit aggodalmait — írja a Reuters.
A YouGov közvéleménykutató cég által a vitaműsor után elvégzett, csütörtök hajnalban ismertetett gyorsfelmérés szerint a vita döntetlenül végződött: arra a kérdésre, hogy melyik politikus teljesítményét ítélték jobbnak, Sunakot és Starmert egyaránt 50 százalék nevezte meg.
A közvélemény-kutatások szerint a Munkáspárt vezetője, Starmer nagy többséggel megnyerheti a választásokat, véget vetve a 14 éve tartó konzervatív uralomnak. Starmer azzal érvelt, hogy az ország kimerült a 14 éves konzervatív „káosz” után, és hogy ő jobban megértené sok család kihívásait, akik az egekbe szökő infláció és az életköltségek válsága miatt küszködnek.
Sunak folyamatosan azt az álláspontját hangoztatta, hogy a Munkáspárt programjának végrehajtásához jelentős adóemelésre lenne szükség. A kormányfő megismételte azt a korábban is hangoztatott, ám független szakértők által bírált állítását, hogy a Labour költségvetési terveihez minden egyes alkalmazott adóját legalább évi kétezer fonttal kellene emelni – foglalja össze a Portfolio.
Starmer a vitaműsorban ezt hazugságnak nevezte, és kijelentette, hogy a konzervatívok fedezetlen adócsökkentéseket ígérgetnek. Hozzátette: a Labour programja mögött költségszámítások állnak, és a cselekvési terv teljes körűen finanszírozott.
Sunak azzal vádolta a munkáspárti vezetőt, hogy kormányra kerülése esetén „feladná" Nagy-Britannia határainak ellenőrzését. A konzervatív párti miniszterelnök felidézte, hogy a Munkáspárt programjában szerepel az európai kontinensről csónakokkal illegálisan átkelő menedékkérők ruandai áttelepítési tervének törlése.
Starmer működésképtelennek nevezte ezt a programot és megerősítette, hogy választási győzelme esetén a Munkáspárt a terrorellenes törvény nyújtotta eszközökkel lépne fel az embercsempészek ellen.
Sunak azt ígérte, hogy a konzervatívok adócsökkentésekkel és a társadalombiztosítási hozzájárulás fizetési kötelezettségének megszüntetésével segítenék a kisvállalkozásokat. A kormányfő egyben azzal vádolta a Munkáspárt vezetőjét, hogy kormányra kerülése esetén ismét érvényesítené az EU-állampolgárok korlátozás nélküli nagy-britanniai letelepedését és munkavállalását biztosító szabadságjogot, amely a Brexit után megszűnt.
Starmer ezt cáfolta, és megerősítette azt a többször hangoztatott, a Labour választási programjában is szereplő hivatalos álláspontot, amely szerint kormányra kerülése esetén a Munkáspárt sem léptetné vissza Nagy-Britanniát az EU-ba. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a Labour-kormány a konzervatívok által kötött, "elfuserált" Brexit-megállapodás helyett új kapcsolatrendszerről kezdene tárgyalásokat az EU-val.