Donald Trump közvetlen köréhez tartozó beruházó mozgolódik Magyarország szomszédjában, hiszen Jared Kushner, a volt elnök veje (egyben pedig egykori közel-keleti tanácsadója is) és üzleti partnerei éppen azon dolgoznak, hogy egy rendkívül értékes területen, a jugoszláv védelmi minisztérium épületének egykori helyén építkezzenek Belgrádban, Szerbia fővárosában – derült ki a New York Times által megszerzett dokumentumból.
Önmagában az, hogy Jared Kushner befektetni készül egy európai országban nem lenne kiemelkedően hírértékű, hiszen Trump veje régóta foglalkozik befektetésekkel. Csakhogy Donald Trump korábban maga is érdeklődött a terület iránt, amelyet a szerb kormánnyal kötött megállapodás szerint Kushner cége 99 évig ingyenesen használhatna, és luxusszállodát, lakókomplexumot, valamint múzeumot is építhet rá.
Ha Trumpnak nem lehet, megoldja a veje?
2013-at írtunk, amikor Donald Trump elnöki aspiránsként beszélt arról, hogy luxushotelt építene Szerbiában, de a tervezett projekt nem valósult meg elnöksége előtt, az eskütétel után viszont már köthetett további külföldi ügyleteket, így a szerb álomtól is elbúcsúzott. Bizalmi körében azonban úgy tűnik, sosem feledkeztek el a tervekről.
Jared Kushner egyik közreműködő partnere nem akárki, ugyanis Ivanka Trump férjének az a Richard Grenell egyengeti a szerbiai útját, aki volt német nagykövetként és Trump balkáni különmegbízottajként 2018 és 2021 között aktív politikai szerepet vállalt a régióban, és már ekkor megemlítette az egykori történelmi emlék terület hasznosítását.
Grenell politikai tevékenységét tekintve egyebek mellett segített előmozdítani a gazdasági megbékélési tárgyalásokat Szerbia és Koszovó között, ez is mutatja, hogy jelentős befolyással rendelkező tisztviselőről van szó, akinek szárnyai alatt Kushner és társai már ekkor üzletelni kezdtek a régióban. A New York Times hangsúlyozta, ezen megállapodások súlyos etikai aggályokat vetnek fel az államügyek és a magánvagyon elválasztásának elve miatt, ha pedig Trumpot 2024 novemberében újraválasztják, még inkább megkérdőjelezhetővé válhatnak.
Valami épülni fog
Bár aggályokból szemmel láthatóan nincsen hiány, az építkezés ténye mostanra biztosnak tűnik, és a portál kérdésére Kushner azt is megerősítette, hogy a szerb beruházás mellett Albániában is nagy terveik vannak, itt egy luxusingatlan-projekt fejlesztéséről szóló tárgyalások értek célegyenesbe.
Azt egyébként mind Kushner, mind Grenell egyöntetűen állítja, hogy nem tudtak arról, hogy a volt elnök érdeklődött volna a balkáni régió iránt. Ez azonban annak fényében elég megkérdőjelezhetőnek tűnik, hogy Trumphoz elismerten közel álló emberekről van szó, ráadásul volt különmegbízott már politikai tevékenysége során is többször javasolta a terület fejlesztését a már említett módon.
A szerb biznisz nem egyedülálló a Trump-kör esetében, ugyanis egy másik régióban Jared Kushner és az ex-elnök egykori pénzügyminisztere, Steve Mnuchin karöltve fogott hasonló beruházási sorozatba, befektetési alapokat létrehozva különböző ingatlanfejlesztésekre Szaúd-Arábiában, és más arab országokban is. A közel-keleti diplomáciában Trump elnöksége alatt jól ismert páros ezek segítségével az elnök hivatali távozása után dollármilliárdokat grundolt össze – a külső megfigyelők aggodalma szerint pedig most hasonlóra készülnek Szerbiában is.
Összeérő szálak
Az albán projektről maga Kushner árult el részleteket azzal a kitétellel, hogy a tényleges megvalósulás még nem 100 százalékig biztos; de a tervek mibenlétével így is tisztában lehetünk. Egyrészt egy, az albán partok mentén található szigetet alakítanának át luxusüdülővé, a felhasználandó föld itt is állami tulajdon, azaz Trump vejének itt is a kormányzattal kell majd megállapodnia.
A másik albán érdekeltség a Zvërnec-félszigeten épülne, egy 1000 hektáros tengerparti területen, az ország déli részén, itt a tervek szerint több szállodát és több száz villát húznának fel. Kushner befektetési cégén keresztül vesz részt a projektben, az Affinity Partners finanszírozói közt pedig megjelenik a szaúdi állami befektetési alap 2 milliárd dollárja is – így akár az sem elképzelhetetlen, hogy az arab országokban megszerzett pénzeszközök végül a Balkánon végzik majd.
Nem is olyan megalapozatlan aggodalom?
Kathleen Clark, a St. Louis-i Washington Egyetem kormányzati etikára szakosodott jogászprofesszora a NYT kérdésére kijelentette, a Kushner-projekt Szerbiában összeférhetetlenséget okozna, ha Donald Trumpot újraválasztják. Clark szerint ugyanis fennáll a veszélye annak, hogy a szerb kormány megpróbálhatja befolyásolni a jövőbeli elnököt azzal, hogy a családjához és bizalmasaihoz tartozó üzletembereknek engedményeket tesz, és gazdagítja őket. Hangsúlyozta,
a Szerbiával szembeni külpolitikát annak kellene befolyásolnia, hogy mi az Egyesült Államok érdeke, nem pedig a szerb kormánytól érkező esetleges pénzügyi szívességeknek.
Azt, hogy a jogászprofesszor aggodalmának bizony lehetnek alapjai, igazolja a portál azon értesülése is, hogy Grenell állítólag közvetlenül azután állt elő a lebombázott jugoszláv kormányzati épület területének hasznosításával, hogy Aleksandar Vucic 2020-ban a Fehér Házban találkozott Donald Trumppal.
Csurran-cseppen valami
Fontos leszögezni, hogy Donald Trump elméletileg elnöksége alatt a már említett módon nem köthetett külföldi üzleteket, mindez nem jelenti azt, hogy nem maradtak volna a tulajdonában külföldi érdekeltségek – ezek legtöbbje azonban nem Európához kötődik, a Trump Organization Indiában, Szaúd-Arábiában, és az Arab-öböl országaiban érdekelt főleg.
Ehhez kapcsolódik az az idén januári, a képviselőházi demokraták által készített, több mint 150 oldalas jelentés is, amely állítása szerint 2017-2018-ban négy Trump-érdekeltségbe is jelentős külföldi pénzek áramlottak be különböző tisztviselőktől, egyebek mellett hotelszámlák formájában is, összesen több mint 7 milliárd dollár összegben; köztük olyan országoktól is, mint Kína, India vagy Szaúd-Arábia. A jelentést böngészve egy magyar vonatkozást is találtunk:
2018-ban Barcza György, akkor még az Államadósság Kezelő Központ fejeként Washingtonban lakott egy napot egy Trump-szállóban, ennek feltüntetett költsége valamivel több mint 1000 dollár volt.
Ez lehet a nagy barátság vége?
Azt talán senkinek sem kell bemutatnunk, hogy Donald Trump és Orbán Viktor magyar miniszterelnök igen jó viszonyt ápolnak, legutoljára például idén márciusban látogatta meg a kormányfő a volt elnököt Floridában, így egyáltalán nem tűnik elképzelhetetlennek, hogy Magyarországon is feltűnnek majd a Trump-közeli befektetők, hiszen Vucic szerb elnökkel hasonlóan jó a viszony.
Ráadásul az egykori Trump-álmokat oly bőszen végrehajtani látszó Jared Kushner is kötődik hazánkhoz, 2022 szeptemberében ugyanis Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Magyar Érdemrend középkeresztjével jutalmazta Trump vejét – ilyen alapok mellett pedig semmit sem lehet kizárni.