Annalena Baerbock német külügyminiszter újabb európai uniós szankciókat sürgetett szombaton az orosz „árnyékflotta” – vagyis az adatszolgáltatás és szakhatósági ellenőrzés nélkül közlekedő hajók – ellen, nem sokkal a Finnországot Észtországgal összekötő, tenger alatti villamosvezeték megrongálása után.
Annalena Baerbock a Funke Mediengruppe nevű médiacsoportnak adott interjújában emlékeztetett arra, hogy a Balti-tengeren szinte havonta rongálnak meg hajók fontos víz alatti kábeleket, hozzátéve:
„nehéz elhinni, hogy mindez véletlen lenne”.
„A digitalizáció korában ezek a víz alatti kábelek jelentik azokat a kommunikációs artériákat, amelyek összetartják a világunkat” – figyelmeztetett.
A Finnországot és Észtországot összekötő Estlink 2 vezetéken szerdán jelentettek meghibásodást, a finn hatóságok pedig az ügyben feltartóztatták a Cook-szigetek zászlaja alatt hajózó Eagle S nevű tankert, a gyanú szerint ugyanis ennek a hajónak a horgonya rongálta meg a kábelt.
A hatóságok szerint elképzelhető, hogy szabotázsakcióról van szó, az EU pedig azt közölte: nem kizárt, hogy a tanker az orosz árnyékflotta része.
Baerbock Moszkva szemére vetette, hogy részben ezekkel a hajókkal segíti Ukrajna elleni háborúját, valamint figyelmeztetett, hogy „az árnyékflotta veszélyt jelent mind a környezetre, mind pedig Európa biztonságára nézve”.
December közepén az EU több mint 50 hajóra vetett ki szankciót, és a tárcavezető szerint további büntetőintézkedésekre van szükség.
„A NATO-tagországok szintén egyeztetnek arról, miként lehet jobb védelmet nyújtani a balti-tengeri térségnek a hibrid fenyegetésekkel szemben”
- tette hozzá.
Az utóbbi időben a skandináv és a balti térségben futó távközlési és energetikai kábelrendszerrel kapcsolatban több incidens is történt.
A finn rendőrség azt közölte szombaton, hogy vizsgálat céljából Kilpilahti kikötője közelébe vontatják az Eagle S tartályhajót, valamint biztonsági okból hajózási és repülési tilalmat vezetnek be majd a tanker körül egy tengeri mérföld sugarú körben.
(MTI)