Ma tartják Budapesten az úgynevezett Európai Politikai Közösség (EPK) ülését – ez egy 2022-ben, az Ukrajna elleni orosz agresszió után alakult fórum, amely évente kétszer ülésezik, és amelyen uniós és nem uniós országok vezetői, valamint uniós vezetők vesznek részt.
Orbán Viktor miniszterelnök múlt héten a Kossuth Rádióban úgy harangozta be az eseményt, mint egy „nyugativilág-csúcstalálkozó”-t, amelyen több mint 40 európai ország vezetőjét fogadják. „Ez Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye”, mondta.
Ma délelőtt pedig Facebook oldalán azt írta: „Érkeznek a vendégek a Puskásba. Egész Európa a pályán!”
Az még kérdéses, hogy hány ország marad távol az eseménytől. A hazájában pusztító árvizek miatt biztosan nem lesz ott Pedro Sánchez spanyol kormányfő, és a Euronews értesülései szerint valószínűleg Szlovénia, Írország és Izland sem vesz részt az eseményen.
Ott lesz viszont Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki még nem járt Magyarországon az ukrajnai háború kitörése óta. (Zelenszkij időközben már megérkezett.) Az EU-t Charles Michel, az Európai Tanács elnöke képviseli. Oroszország és Fehéroroszország nincs a meghívottak között.
Az EPK-nak gyakorlati hatalma nincs, célja az eszmecsere Európa jövőjéről, valamint az európai – tehát nem csak uniós – országok közötti politikai dialógus és kooperáció segítése az egész kontinenst érintő kérdésekkel kapcsolatban.
Ez lesz az EPK ötödik ülése, amit azért Budapesten tartanak, mert 2024 második felében Magyarország látja el az EU soros elnökségét.
A hivatalos napirend szerint a mai ülésen terítékre kerülnek majd az Európa előtt álló biztonsági kihívások (az ukrajnai háború és a közel-keleti eszkaláció), az irreguláris migráció, a gazdaság, valamint „az energia, a közlekedés, az informatika és a globális kereskedelem tekintetében” megvitatják a konnektivitás témakörét is.
A Euronews szerint az egyik fő téma valójában az EU és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok „bizonytalan jövője” lesz Donald Trump újabb elnöksége idején – a republikánus politikus kedden váratlanul simán nyerte meg az amerikai elnökválasztást.
Megvitathatják például, hogy milyen károk érhetik az európai gazdaságot a Trump által kilátásba helyezett védővámok miatt, valamint azt is, hogy miként hat megválasztása a NATO-ra és az ukrajnai háborúra – a republikánus politikus korábban utalt arra, hogy átdolgozhatja vagy akár le is állíthatja az Ukrajnába irányuló amerikai fegyverszállításokat, és „24 óra alatt” véget akar vetni a háborúnak.
Az eseményt követően Orbán Viktor külön vacsorán fogadja majd az uniós tagországok kormány- és államfőit, amelyen az EU-USA kapcsolatok jövője mellett a grúziai helyzet is napirendre fog kerülni.
„Hivatalos helyeken” – írja a Euronews – attól tartanak, hogy Orbán Viktor meglepetéssel is „kedveskedik” majd a a vendégeknek, azaz a vacsoránál videókapcsolaton keresztül bekapcsolja majd Donald Trumpot is.
Ennek néhány tagország vezetői – például Giorgia Meloni olasz miniszterelnök – alighanem örülnének, más vezetők részéről viszont „ellenreakciót” válthat ki a fellépése. A magyar miniszterelnököt szerda éjjeli közlése szerint már felhívta telefonon Trump.
Pénteken pedig informális csúcsot fognak tartani az uniós állam- és kormányfők, amelyen az európai versenyképesség javítása lesz a fő téma.