A hagyományosan spórolós német befektetők az inflációhoz képest alacsony kamatok, a negatív reálkamat miatt aggódnak, és ha egy-egy magasabb kamatajánlatot látnak, valósággal megrohamozzák az adott pénzintézetet, sokszor a kockázatokkal sem sokat törődve. A német infláció tavaly 2,1 százalék volt, és mivel eléggé magas, 25-30 százalékos kamatadót is kell fizetniük, alig akad olyan banki ajánlat, amely mellett legalább megőrzi értékét a pénz. Vagy hosszú időre, évekre kell lekötni.
Csakhogy az orosz pénzügyi csoport Ausztriában bejegyzett leányvállalatán keresztül még 150 millió szuperolcsó euróhoz is hozzájutott a közelmúltban az EKB (Európai Központi Bank) tenderén, úgyhogy egyre kevésbé van szüksége a betétesek pénzére. A lap élcelődése szerint még talán jól is jött neki az a negatív reklám, amit múlt héten kapott: A Financial Times Deutschland megírta ugyanis, hogy azok a szakemberek vezetik a VTB-t, akik irányítása alatt 2008-ban a legnagyobb izlandi pénzintézet, a Kaupthing Bank németországi leánybankja csődbe ment.
Ez után a múlt hét végén az egész német média csúnyán rávetette magát a témára. A bank egyébként, részben jelentős késéssel és a német szövetségi bank közbeiktatásával ugyan, de kifizette német betéteseit.
