5p

Miközben a teljes vállalati hitelportfólió több mint 6 százalékkal növekedett a június végéig számolt egy év alatt, addig a kis- és középvállalkozói állománynál csak stagnálásra futotta. Az pedig, hogy egyáltalán sikerült szinten tartani az állományt, egyértelműen a Széchenyi Kártya Programnak köszönhető: a támogatott konstrukciókkal ugyanis a piaci forinthitelek nem tudnak versenyezni, így az új kihelyezések döntő többségét az előbbiek adják.

Nem alakult valami fényesen az év első fele a kis- és középvállalkozások finanszírozása szempontjából: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a kkv-szektornak nyújtott hitelek állománya 7125,6 milliárd forintot tett ki a második negyedév végén, amely minimális mértékben – 0,4 százalékkal – ugyan, de elmaradt az egy évvel korábbi 7157,3 milliárdtól.

A teljes vállalati piacon viszont jóval kedvezőbb az összkép: a jegybank adatai szerint a céges hitelek állománya új csúcsra, 12 781,2 milliárd forintra emelkedett június végére, ami 6,4 százalékos bővülést jelent az egy évvel korábbi portfólióhoz képest. A vállalati hiteleknél egyébként két fontos tendencia figyelhető meg az elmúlt egy évet illetően: az egyik, hogy az öt éven túli lejáratú kölcsönök állománya gyorsabban – éves összevetésben 7,8 százalékkal – nőtt az átlagnál, így a teljes portfólión belüli súlyuk már 52 százalék környékén mozog. A másik, hogy látványosan emelkedik a devizahitelek aránya is a portfólión belül – és már 50 százalék közelében jár –, miután a júniusig számolt egy évben közel a negyedével gyarapodott az állomány.

Minden igényt lefed az állami hitelprogram

Az MNB statisztikáiból jól látszik, hogy miközben az exportőr – többnyire a nagyvállalati körbe tartozó – cégeknél a devizahitelek súlya egyre meghatározóbb, addig a mikro, kis- és középvállalkozások leginkább forintban adósodnak el: utóbbit alátámasztja, hogy a forinthitelek súlya az év derekán ebben a körben meghaladta a 70 százalékot. 

„Annak, hogy a forinthitelek változatlanul dominánsak a kkv-szektorban, két fő oka van: az egyik, hogy a kisebb vállalkozások nagy részének egyáltalán nincs, vagy alacsony arányt képvisel az idegen fizetőeszközben keletkező bevétele, így náluk a devizahitel felvétele nem reális opció. A másik, ennél is fontosabb ok, hogy az év második felére is elérhetővé tett Széchenyi Kártya Program MAX+ termékei révén a hazai kkv-k forintban is rendkívül kedvező feltételekkel juthatnak finanszírozáshoz” – mondta el lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Hozzátette: a KAVOSZ Zrt.-n keresztül elérhető hiteleket a fő szabály szerint évi öt százalékos nettó (tehát az ügyfelet terhelő) kamat mellett adhatják a bankok – zöld hitelcéloknál viszont akár 1,5 százalékos is lehet az ügyfél által fizetendő kamat –, miközben a felvehető összeg a 250, illetve 500 millió forintot is elérheti. 

Ami viszont különösen fontos – emelte ki a szakértő –, hogy a Széchenyi Programon keresztül a finanszírozási termékek teljes spektruma elérhető: a beruházási célú termékek mellett likviditási, illetve folyószámlahitelek is szerepelnek a palettán, úgy, hogy külön a turisztikai ágazatban, és az agráriumban érdekelt vállalkozások számára is léteznek konstrukciók. A lízingfinanszírozás lehetősége szintén megmaradt.

A KAVOSZ honlapján szereplő tájékoztató szerint a folyószámla- és likviditási típusú hiteleknél legfeljebb 250 millió forintos szabad felhasználású hitelhez juthatnak a kkv-k, legfeljebb három éves futamidő mellett, miközben a beruházási jellegű konstrukcióknál 500 millió forint, illetve 10 év a felső határ. A fő paraméterekhez képest három konstrukció jelent kivételt. Az egyik a beruházási hitelek között elérhető Széchenyi Mikrohitel MAX+ nevű termék, amelyet kifejezetten a mikro- és kisvállalkozásokra szabtak: itt legfeljebb 100 millió forint hitelösszeg érhető el, akár a kezdő fázisnál járó szereplőknek is. A lízingnél legfeljebb 400 millió forint igényelhető mindenféle eszköz beszerzésének céljára, míg az Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahitelnél legfeljebb 200 millió forint lehet a rendelkezésre álló keretösszeg.

Egyelőre nincs ütőképes piaci alternatíva

Gergely Péter szerint a széles termékpaletta, illetve az alapesetben 5 százalékos nettó kamat éppen elégnek bizonyult ahhoz, hogy a Széchenyi Kártya Program konstrukciói meghatározók maradhassanak a kis- és középvállalkozói hitelek piacán. Ez – tette hozzá a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője – annak ellenére igaz, hogy a piaci feltételű vállalkozói forinthitelek kamatai jelentősen csökkentek a júniusig számított egy év során: az MNB adatai szerint, miközben 2023 júniusában még 16 százalék környékén járt a szerződésekben szereplő éves kamat a változó kamatozású céges hiteleknél, addig idén júniusban már 8,2 százalék környékén járt.

A vállalati hitelek árazása szempontjából meghatározó, három hónapos budapesti bankközi kamatláb (BUBOR) szintje is erőteljesen csökkenő tendenciát mutat: miközben a múlt év szeptemberének végén még 12,6 százalék közelében mozgott, néhány nappal ezelőtt már 6,35 százalékot ért el.

„A jelenleg a 6 és 6,5 százalék közötti sávban lévő három hónapos BUBOR ugyan bő 6 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbihoz képest, még mindig nem elég ahhoz, hogy a piaci vállalkozói hitelek versenyképesek lehessenek a támogatott konstrukciókkal szemben, hiszen – ha a bankok által felszámított felárat is figyelembe vesszük – utóbbiak árelőnye még mindig több százalékpontnyi a piaci forintkölcsönökkel szemben” – emelte ki a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Nagy Márton döntött egy kulcspozícióról
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:01
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Államadósság Kezelő Központ alapítói joggyakorlójaként 2025 februárjától Hoffmann Mihályt nevezi ki a társaság vezetői feladatainak ellátására.
Pénzügyi szektor Mi lehet az inflációkövető állampapírok alternatívája?
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:25
Átrendeződés várható a magyar befektetési piacon.
Pénzügyi szektor Minden magyar büszke lehet a forintra, nem szégyen kikapni az erősebbtől
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 07:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Vérengzés jön a bankszektorban – 200 ezer munkahely szűnhet meg nyomtalanul
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 10:28
A mesterséges intelligencia terjedése komoly hatásokat hoz magával.
Pénzügyi szektor Az MNB odasózott az OTP-nek és az MBH-nak
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:56
Az MNB összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és az OTP Bankra, mivel azok nem teljesítették maradéktalanul a felügyelet korábbi határozataiban előírt kötelezéseket a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzés terén feltárt hiányosságok orvoslására. Az OTP Bank egyebek közt nem megfelelően végezte el az előírt visszamenőleges szűréseket, az MBH Bank belső szabályzatai pedig továbbra is hiányosak.
Pénzügyi szektor Már folyósította is az első munkáshitelt egy hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 16:31
Az év első munkanapján több tucatnyian tájékozódtak és adták be igényüket a munkáshitelre az OTP Bank fiókjaiban. A hitelintézet az első hitelbírálatokat lefolytatta, és már folyósította is az első támogatott konstrukciót.
Pénzügyi szektor Lengyelországban gyorsuló idei inflációval számolnak
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 14:48
A lengyel jegybank elemzők körében végzett legfrissebb felmérése szerint idén gyorsul a fogyasztói áremelkedés tavalyhoz képest, majd jövőre visszalassul a 2024. évi szintre.
Pénzügyi szektor Sok volt a hiba – lecsapott és büntetett az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 10:22
Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálata nyomán összesen 63 millió forint bírságot szabott ki a MagNet Bankra és a MagNet Faktorra.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek megint alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 12:25
Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet hétfői aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Brutális hiteleket vettek fel a magyarok idén, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 08:57
Milyen vége lesz ennek?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG