5p

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben a teljes vállalati hitelportfólió több mint 6 százalékkal növekedett a június végéig számolt egy év alatt, addig a kis- és középvállalkozói állománynál csak stagnálásra futotta. Az pedig, hogy egyáltalán sikerült szinten tartani az állományt, egyértelműen a Széchenyi Kártya Programnak köszönhető: a támogatott konstrukciókkal ugyanis a piaci forinthitelek nem tudnak versenyezni, így az új kihelyezések döntő többségét az előbbiek adják.

Nem alakult valami fényesen az év első fele a kis- és középvállalkozások finanszírozása szempontjából: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a kkv-szektornak nyújtott hitelek állománya 7125,6 milliárd forintot tett ki a második negyedév végén, amely minimális mértékben – 0,4 százalékkal – ugyan, de elmaradt az egy évvel korábbi 7157,3 milliárdtól.

A teljes vállalati piacon viszont jóval kedvezőbb az összkép: a jegybank adatai szerint a céges hitelek állománya új csúcsra, 12 781,2 milliárd forintra emelkedett június végére, ami 6,4 százalékos bővülést jelent az egy évvel korábbi portfólióhoz képest. A vállalati hiteleknél egyébként két fontos tendencia figyelhető meg az elmúlt egy évet illetően: az egyik, hogy az öt éven túli lejáratú kölcsönök állománya gyorsabban – éves összevetésben 7,8 százalékkal – nőtt az átlagnál, így a teljes portfólión belüli súlyuk már 52 százalék környékén mozog. A másik, hogy látványosan emelkedik a devizahitelek aránya is a portfólión belül – és már 50 százalék közelében jár –, miután a júniusig számolt egy évben közel a negyedével gyarapodott az állomány.

Minden igényt lefed az állami hitelprogram

Az MNB statisztikáiból jól látszik, hogy miközben az exportőr – többnyire a nagyvállalati körbe tartozó – cégeknél a devizahitelek súlya egyre meghatározóbb, addig a mikro, kis- és középvállalkozások leginkább forintban adósodnak el: utóbbit alátámasztja, hogy a forinthitelek súlya az év derekán ebben a körben meghaladta a 70 százalékot. 

„Annak, hogy a forinthitelek változatlanul dominánsak a kkv-szektorban, két fő oka van: az egyik, hogy a kisebb vállalkozások nagy részének egyáltalán nincs, vagy alacsony arányt képvisel az idegen fizetőeszközben keletkező bevétele, így náluk a devizahitel felvétele nem reális opció. A másik, ennél is fontosabb ok, hogy az év második felére is elérhetővé tett Széchenyi Kártya Program MAX+ termékei révén a hazai kkv-k forintban is rendkívül kedvező feltételekkel juthatnak finanszírozáshoz” – mondta el lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Hozzátette: a KAVOSZ Zrt.-n keresztül elérhető hiteleket a fő szabály szerint évi öt százalékos nettó (tehát az ügyfelet terhelő) kamat mellett adhatják a bankok – zöld hitelcéloknál viszont akár 1,5 százalékos is lehet az ügyfél által fizetendő kamat –, miközben a felvehető összeg a 250, illetve 500 millió forintot is elérheti. 

Ami viszont különösen fontos – emelte ki a szakértő –, hogy a Széchenyi Programon keresztül a finanszírozási termékek teljes spektruma elérhető: a beruházási célú termékek mellett likviditási, illetve folyószámlahitelek is szerepelnek a palettán, úgy, hogy külön a turisztikai ágazatban, és az agráriumban érdekelt vállalkozások számára is léteznek konstrukciók. A lízingfinanszírozás lehetősége szintén megmaradt.

A KAVOSZ honlapján szereplő tájékoztató szerint a folyószámla- és likviditási típusú hiteleknél legfeljebb 250 millió forintos szabad felhasználású hitelhez juthatnak a kkv-k, legfeljebb három éves futamidő mellett, miközben a beruházási jellegű konstrukcióknál 500 millió forint, illetve 10 év a felső határ. A fő paraméterekhez képest három konstrukció jelent kivételt. Az egyik a beruházási hitelek között elérhető Széchenyi Mikrohitel MAX+ nevű termék, amelyet kifejezetten a mikro- és kisvállalkozásokra szabtak: itt legfeljebb 100 millió forint hitelösszeg érhető el, akár a kezdő fázisnál járó szereplőknek is. A lízingnél legfeljebb 400 millió forint igényelhető mindenféle eszköz beszerzésének céljára, míg az Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahitelnél legfeljebb 200 millió forint lehet a rendelkezésre álló keretösszeg.

Egyelőre nincs ütőképes piaci alternatíva

Gergely Péter szerint a széles termékpaletta, illetve az alapesetben 5 százalékos nettó kamat éppen elégnek bizonyult ahhoz, hogy a Széchenyi Kártya Program konstrukciói meghatározók maradhassanak a kis- és középvállalkozói hitelek piacán. Ez – tette hozzá a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője – annak ellenére igaz, hogy a piaci feltételű vállalkozói forinthitelek kamatai jelentősen csökkentek a júniusig számított egy év során: az MNB adatai szerint, miközben 2023 júniusában még 16 százalék környékén járt a szerződésekben szereplő éves kamat a változó kamatozású céges hiteleknél, addig idén júniusban már 8,2 százalék környékén járt.

A vállalati hitelek árazása szempontjából meghatározó, három hónapos budapesti bankközi kamatláb (BUBOR) szintje is erőteljesen csökkenő tendenciát mutat: miközben a múlt év szeptemberének végén még 12,6 százalék közelében mozgott, néhány nappal ezelőtt már 6,35 százalékot ért el.

„A jelenleg a 6 és 6,5 százalék közötti sávban lévő három hónapos BUBOR ugyan bő 6 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbihoz képest, még mindig nem elég ahhoz, hogy a piaci vállalkozói hitelek versenyképesek lehessenek a támogatott konstrukciókkal szemben, hiszen – ha a bankok által felszámított felárat is figyelembe vesszük – utóbbiak árelőnye még mindig több százalékpontnyi a piaci forintkölcsönökkel szemben” – emelte ki a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Leminősítette Izraelt a Moody's a háború miatt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 28. 09:48
Megvonta Izraeltől az elsőrendű „A” államadós-osztályzatot a Moody's Ratings, írja az MTI.
Pénzügyi szektor A magas banki profit nyomában
Oszlay András | 2024. szeptember 27. 15:16
Miért tudott a magyar bankszektor egy recessziós évben kimagasló profitot elérni? Különlegesen jó üzleti döntések vagy inkább egyedi külső körülmények állnak az elmúlt másfél év kimagasló eredményessége mögött?       
Pénzügyi szektor Magyar-kínai banki együttműködés
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 26. 17:03
Együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá az MBH Bank és a Bank of China Limited Magyarországi Fióktelepe.
Pénzügyi szektor Újabb több mint nyolcmilliárd forinttal segíti a zöld ingatlanfinanszírozást az MBH Jelzálogbank
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 24. 17:39
Újabb több mint nyolcmilliárd forinttal segíti a zöld ingatlanfinanszírozást az MBH Jelzálogbank. A hitelintézet kedden tartott zöld jelzáloglevél aukcióján az eredetileg meghirdetett 6 milliárd forintot több mint kétszeresen meghaladó érdeklődés mutatkozott, amelyből az MBH Csoport tagja végül csaknem 8,6 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat. A bevételből kizárólag energiahatékony lakóingatlanok építését, zöldnek minősített használt lakások vásárlását, valamint használt ingatlanok energiahatékony felújítását finanszírozza a bank.
Pénzügyi szektor Varga Mihály sem tudja majd csettintésre csökkenteni a kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 15:01
A jegybank elvileg nem úgy működik, hogy a kormány kiadja a megrendelést, a Magyar Nemzeti Bank pedig szó nélkül teljesíti. Erről a témáról is beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Pénzügyi szektor Nem tartották be, amit az MNB kért, röpült a bírság az MBH Banknak
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 09:54
Elmulasztották a korábbi határozatokban előírt intézkedési kötelezettségeket.
Pénzügyi szektor Az MNB visszavonta egy faktorcég és egy ingatlanlízing-társaság engedélyét is
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 11:26
A vállalkozás kevés szabálynak felelt meg.
Pénzügyi szektor Ma is bármi megtörténhet a forinttal, elér egy határt?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 07:18
Közel a 400-as határ.
Pénzügyi szektor Tudni szeretné, hogy mire is jó a biztonsági audit?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 11:22
A Smart Insurance Broker kiváló minőségű auditokat biztosít, amelyek átláthatóságot és olyan betekintést nyújtanak, amelyben egy család tagjai, tulajdonostársok és egyéb kijelölt személyek megbízhatnak. A cég elkötelezett amellett, hogy kivételes szolgáltatást és konstruktív ajánlásokat nyújtson az élet- és vagyonbiztosítási szolgáltatásainak javítása érdekében. 
Pénzügyi szektor Kötelező biztosítás: jó hírt kaptak az autósok
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 9. 12:51
Éves összehasonlításban 10 százalékkal, 57 ezer forintra emelkedett a normál használatú személygépkocsik kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának átlagos éves díja. Negyedéves összehasonlításban a díjnövekedés mérséklődött, a kárráfordítás kisebb ütemű emelkedése is várhatóan visszafogja majd a díjemelkedést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG