„Évek óta valamilyen válsághelyzet van a hazai vállalkozások körül. Kezdődött a Coviddal, ezt követően fogyasztás-visszaesés, majd egy háborús válság okozta energiakrízis, utána egy elszabadult infláció következett. Összességében elmondható, hogy a válságból kilábalás korszakát éljük most, a magyar vállalkozások pedig ehhez képest sokkal nagyobb túlélők, mint korábban gondoltuk.” - kezdte gondolatait Szabados Richárd, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója.
Már nem szabad csak a vissza nem térítendő támogatásokra alapozni
„Nagyon sokféleképpen lehet segíteni a cégeknek. Az viszont szerintem különösen fontos, hogy ne csak az „ingyen pénz” lebegjen a vállalkozók szeme előtt, hanem a teljes menüből tudjanak választani.” – fejtette ki a véleményét a Cégkassza Podcast vendége, majd később azt is hozzátette: „Önmagában az nem probléma, hogyha valaki számol azzal, hogy vissza nem térítendő támogatásra szeretne pályázni, ha emellett nyitott szemmel jár. A probléma pontosan az, ha ezzel párhuzamosan nem nézi az egyéb lehetőségeket.”
Az Európai Unió támogatási struktúrájában is jelentős változások történtek. Az Európai Unió most arra ösztönzi a cégeket, hogy elsősorban szolgáltatásokat vegyenek igénybe, és ennek finanszírozására biztosít forrást.
„Ez a változás is már jelzésértékű a cégeknek, hogy nem minden arany, ami fénylik. Jelenleg nincs itt az ideje a csodavárásnak, viszont vannak ideális konstrukciók, amik tudnak segíteni nekik” – egészítette ki Szabados Richárd.
Az ESG edukáció nélkülözhetetlen kkv-szektor számára
„Az ESG-témakörben szükséges egy edukációs stratégia a kkv-k számára. Ez azt jelenti, hogy el kell magyarázni az alapdefiníciókat, mennyiben más, és több ez, mint egy fenntarthatóságról való beszélgetés.” – mondta az MGFÜ ügyvezető igazgatója, majd folytatta: „Magyarország a korát kicsit megelőzve az európai uniós jogszabály mellett bevezetett egy ESG-törvényt is. Ez pontosan azt próbálja definiálni, hogy milyen teendői is vannak a cégeknek az ESG kapcsán.”
Felmérések alapján a kkv-k és nagyvállalatok felkészültsége még alacsony, ezért jelentős fejlődési lehetőségek állnak rendelkezésre. A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. által támogatott Cégkassza Podcast legújabb epizódja éppen ezért értékes betekintést nyújt a hazai kkv-k jövőbeli kilátásaiba és kihívásaiba, amiben garanciaintézmények a jövőben is kulcsszerepet játszanak. A teljes epizód megtekinthető alább: