A háztartások hitelállománya csak a tranzakciók miatt 183,6 milliárd forinttal mérséklődött februárban, ez úgy adódott össze, hogy a forinthitelek 82,9 milliárd forinttal nőttek, a devizahitelek pedig 266,5 milliárd forinttal csökkentek – írja az MNB havi közleménye. A változások nagy része a devizahitelek végtörlesztésére vezethető vissza, aktuális devizaárfolyamon mintegy 274,3 milliárd forintot fizettek így vissza, amiből 203,7 milliárd forint a törvényben rögzített végtörlesztési árfolyamon ténylegesen kifizetett összeg. A forinthitelek növekedésének meghatározó oka, hogy a hitelintézetek végtörlesztési célra megközelítőleg 88,8 milliárd forint kiváltó hitelt folyósítottak.
Összességében szeptember 29-től február végéig - tehát a végtörlesztésre rendelkezésre álló teljes időszak alatt - a háztartások aktuális árfolyamon 1315,0 milliárd forint devizahitelt végtörlesztettek, ami végtörlesztési árfolyamon 956,1 milliárd forintnyi tényleges kifizetést jelentett. Eközben a hitelintézetek végtörlesztési célra összesen 298,1 milliárd forint kiváltó hitelt folyósítottak. A háztartások betétállománya szintén csak a tranzakciókból eredően 22,9 milliárd forinttal csökkent februárban, 47,2 milliárd forint forintbetét-kivonás és 24,4 milliárd forint nettó devizabetét-elhelyezés történt.
(Forrás: MNB) |
A nem pénzügyi vállalatok forintban nettó hitelfelvevők, míg devizában nettó hiteltörlesztők voltak, hitelállományuk csökkent. Devizabetét-állományukat növelték, forintbetéteik állománya azonban ezt meghaladó mértékben csökkent. A forinthiteleik állománya csak 1,3 milliárd forinttal nőtt, míg a devizahitelek állománya 44,0 milliárd forinttal csökkent, összességében hitelállományuk 42,7 milliárd forinttal mérséklődött. Betétállományuk – az 10,6 milliárd forinttal csökkent; a forintbetétekből 73,7 milliárd forintot vontak ki, a devizabetétekbe 63,1 milliárd forintot helyeztek el.
A háztartások által felvett új forint lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség-mutatója változatlan maradt, míg a szabad felhasználású jelzáloghitelek esetén emelkedés volt. A betéteik átlagos kamatlábai kis mértékben növekedtek. A vállalati hitelek átlagos hitelköltség-mutatói egymillió eurós értékhatár felett növekedtek, betéteik kamata nem változott (lásd a táblázatokat).
(Forrás: MNB) |