A nemzetközi hitelminősítő a régió hét országának - Magyarország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Románia, Bulgária és Horvátország - 43 külföldi tulajdonú bankját vonta be a vizsgálatba. A bankok összesített mérlegfőösszege 2011 végén 454 milliárd euró volt, a hét ország teljes banki vagyonállományának 58 százaléka.
A felmérés kimutatta, hogy a térség bankjai azért hiteleznek kevesebbet, mert kevés a vonzó kihelyezési lehetőség, és nem pedig azért, mert szűkösek a finanszírozási lehetőségeik.
A Fitch szerint a vizsgálat előzetes eredményei azt jelzik, hogy 2008 vége és 2012 első fele között a felmérésbe bevont térségi bankok csoportszintű finanszírozása 20 százalékkal, 78 milliárd euróról 62 milliárd euróra csökkent. Jóllehet a visszafizetett anyabanki finanszírozások aránya jelentős, a csökkenés azonban abszolút értelemben az érintett bankok teljes forrásállományának mindössze a 4 százalékát teszi ki.
A Fitch szerint a legnagyobb mértékben Magyarországon és Bulgáriában csökkent a helyi bankok tulajdonosi finanszírozása.
Aggódnak a magyar leánybankok miatt
A magyar gazdaság legnagyobb problémája, hogy nincs növekedés és nincsenek beruházások. Ebben segíthetnének a bankok, amihez egy kiegyezésre lenne szükség a magyar kormány és a bankrendszer között. – hangzott el a mai portfolio.hu Budapesti Gazdasági Fórum konferencián. |
Magyarországon a vizsgált időszakban 38 százalékkal esett vissza a külső finanszírozás; ez az érintett bankok teljes forrásállományának 12 százalékát tette ki. Bulgáriában 47 százalékkal csökkent a tulajdonosi finanszírozási érték, ami a bolgár bankok kötelezettségállományának 13 százalékával volt egyenlő. Bulgária esetében a folyamat elsősorban a betétállomány erőteljes, 30 százalékos növekedését tükrözte.
Magyarországon a Fitch Ratings londoni elemzőinek vélemények szerint a csoportszintű bankfinanszírozás csökkenése egyaránt jelzi a tulajdonos bankok aggályait a magyar bankrendszer kilátásaival kapcsolatban, valamint azt, hogy a devizaalapú ingatlanhitelek előtörlesztése révén kisebbek a helyi érdekeltségek külső finanszírozási igényei.
Azért jó, hogy vannak külföldi bankok
A Fitch Ratings elemzőinek véleménye szerint mindent egybevetve a külföldi tulajdonosok jelenléte kedvező volt és az is maradt a közép- és kelet-európai gazdaságok pénzügyi és makrogazdasági stabilitása szempontjából. A legtöbb olyan külföldi bank, amely komoly súllyal van jelen a térségben, továbbra is elkötelezett e régió mellett, és szükség esetén feltőkésítették helyi érdekeltségeiket.
A hazai betétekért folytatott éleződő verseny azonban növelte a közép- és kelet-európai bankok kamatmarzsára nehezedő nyomást, a hitelintézetek és a potenciális hitelfelvevők kockázatkerülése pedig egyaránt korlátozza a hitelkiáramlás bővülését - áll a Fitch Ratings bankszektor-elemzésében.