Warren Buffet és hű bendzsója. Forrás: Flickr |
Pedig rázós év van mögöttünk: az év eleji kínai tőzsdezuhanás, a Brexit, Donald Trump és a populisták térnyerése ellenére 237 milliárd dollárral lett több pénz a felső 1 százaléknál. Simon Smiles, a UBS szakembere elmondta, hogy igencsak volatilis évet tudhatnak maguk mögött azok, akik egy fokkal kockázatosabb eszközökbe fektettek.
A győztesek
A legtöbbet a legendás befektető, Warren Buffett szerezte cégével, a Berkshire Hathaway-jel. Buffett 11,8 milliárd dollárt keresett idén: a legtöbb pénzt a banki és légi társaságokban való érdekeltségei hozták rögtön az után, hogy Donald Trumpot megválasztották és fellélegezhettek a bankok. Két nappal az eredmény kihirdetése után Buffett már a világ második leggazdagabb embere volt. Közel húsz százalékot emelkedett a vagyona, ami így 74,1 milliárd dollárra rúgott. Az új bevételek jelentős részét egyébként Buffett - szokásához híven - jótékony célokra ajánlja fel.
Többnyire egyébként az amerikai multimilliárdosok gazdagodtak a legjobban, csavar a történetben, hogy szinte mindannyian Donald Trump elnöksége ellen szólaltak fel, mégis egy rakás pénzt kerestek az új elnökkel. Ilyen volt például a világ (újra) leggazdagabb embere, a Microsoft alapító Bill Gates 91,5 milliárd dollárral.
A Zara ruhalánc alapítója, a spanyol Amancio Ortega csak a harmadik helyre fért be, miután Buffett letaszította a második helyről. Ortega 71,2 milliárd dollárból gazdálkodhat. Harold Hamm olajmogulnak sem volt oka a panaszra, hiszen azzal, hogy Trump hitet tett a fosszilis energiahordozók mellett 8,4 milliárdot keresett, amivel közel megduplázta az összvagyonát.
Ász marad a techszektor?
A Bloomberg mérése szerint a második legjobban teljesítő szektor a technológiai volt. Az 55 milliárdos mintegy 50 milliárd dollárt adott hozzá egy év alatt a teljes vagyonhoz, pedig ha valamitől félni lehet, az az, hogy az új elnök szankcionálja majd a nem Amerikában adózó cégeket. Az Amazon.com vezetője, Jeff Bezos 7,5 milliárddal gyarapodott, Mark Zuckerberg Facebook alapító pedig 5,4 milliárdot adott hozzá.
Az Egyesült Államokon kívül nem nőttek a vagyonok ekkora lépésben: Kína második leggazdagabb embere, Wang Jianlin 5,8 milliárd dollárt veszített a dollár erősödésének következtében. A zuhanó olajárak Nigéria leggazdagabbjával bánt el nagyon: Aliko Dangote a vagyonának egyharmadát veszítette el idén (4,9 milliárd dollár), mikor az olajáron kívül a naira, Nigéria valutája is esni kezdett.
A szaúdi herceg, Alwaleed Bin Talal Al Szaud sem köszöni meg, amit idén kapott, hiszen ő is közel 5 milliárdot bukott, ezzel együtt úgy döntött, hogy értékesíti részesedéseit például a Citigroupban, amelyek korábban érinthetetlenek voltak.
Persze volt, aki Kínában is keresett idén, például az Alibaba alapítója, Jack Ma, aki 3,6 milliárddal 33,3 milliárdra növelte a vagyonát. Ezzel év végére ismét ő maradt a leggazdagabb kínai.