5p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brókerbotrányok olyan súlyos, régóta tartó, rendszerszintű problémákat vetettek fel, melyben az állami felelőssége sem kerülhető meg, így muszáj volt az érintett ügyfelek kártalanításával foglalkozni. Az ügy még elég kuszán áll, megpróbáljuk kibogozni, hogy is állhat össze a megoldás.

Pár hete, közvetlenül a Quaestor-ügy kipattanása után még nem látszott, merre indulnak a dolgok. Fennállt a veszély, hogy a kötvényes ügyfelek minden elbuknak, noha a csalás és a megtévesztés olyan kiterjedt volt, hogy nem lehetett a dolgot egyszerű vállalati kötvényes bukásnak tekinteni. Ráadásul azóta felvetődött az engedély nélkül kibocsátott, tehát jogilag nem is létező kötvények kérdése. Ezek az MNB értelmezése szerint nem minősülnek vállalati kötvénynek, hanem brókercéges csalásnak, így a BEVA feladata a kártalanításuk.

Megszűnt a reménytelenség

A helyzet tehát sokat javult abban a tekintetben, hogy sem a Buda-Cash ügyfeleknek, sem a Quaestor károsultaknak nem kell félniük a teljes megsemmisüléstől, vagyis befektetésük teljes elvesztésétől. Sőt, van esély arra, hogy a többség minden pénzét visszakapja, és a csaló cégeknél és tulajdonosaiknál lefoglalt vagyon függvényében a többiek megtérülése is a korábban gondoltnál nagyobb arányú lehet.

Nézzük a részleteket: a Buda-Cash ügy tűnik egyszerűbbnek. Ott a lyuk nagy részét a bűnözők áttolták a négy bankba (azokat így egyszerre kifosztva), így a kártalanítás nagy része az OBÁ-ra hárult, és már le is zajlott. Ez eddig a vétlen bankoknak jelent fájdalmat, az OBÁ-t nekik kell feltölteniük pénzzel, az MNB csak átmeneti hitelt nyújtott.

Mennyire likvid a lefoglalt vagyon?

Maradtak a Buda-Cash brókercégi ügyfelei. Ott az értékpapírok egy része megvan (az illikvid papírokat nem lopták el, nem tudtak volna velük mit kezdeni). A többi hiányzik, ezeket 20 ezer euróig automatikusan a BEVA állja. Csakhogy azóta kijött egy hír, miszerint a Buda-Cash környezetében több vagyonelemet foglaltak le, mint maga az ügyfélkövetelés összege. Ha ez ténylegesen így lenne, nem lenne gond, mindenkit ki lehetne fizetni.

Csakhogy nagy kérdés, mi is ez a bizonyos lefoglalt vagyon. Jó eséllyel ingatlanok, üzletrészek vannak benne, melyeknek reális piaci beértékelése is nehézkes, készpénzzé tétele pedig még kevésbé. A károsultaknak pedig készpénzt kell adni, és viszonylag hamar. Így az a logika adódik, hogy a BEVA kifizeti a károsultakat fejenként 6 millió forintig, és a fölötte levő összegek majd szép lassan becsorognak az értékesített vagyonelemekből. Igen ám, de tételezzük föl, hogy a vagyonelemekért végül bejön az eddig becsült összeg mondjuk 75-80 százaléka. Ez már fedezné a BEVA által kifizetett kár egy részét is. Mi történik ekkor? A BEVA visszakapja ezt az összeget? Ez tűnik egy viszonylag ésszerű megoldásnak, persze akkor is kérdés, hogyan zajlik az ingatlanok és cégek értékesítése, és főleg mennyi idő alatt.

A Quaestor bonyolultabb

A Quaestor-ügy bonyolultabb, de ugyanez a probléma ott is felvetődik. Windisch László jegybanki alelnök szerint az lesz az alapmegoldás, hogy az illegálisan kibocsátott 150 milliárdnyi kötvénynél a BEVA fizet, a többiek a lefoglalt vagyonelemekből részesülnek. Miután a kétféle kötvényt nem lehet szétválasztani, arányosítják őket, vagyis minden kötvény kb. 30 százalék legális, 70 százalék illegális kötvényt tartalmaz. A 70 százalékos részre vonatkozna a BEVA, a többire a lefoglalt elemekből befolyó pénz.

Itt viszont már újra jelentkezik az előbbi probléma. Az eddigi bejelentés szerint 150 milliárdnyi vagyont találtak a Quaestor környezetében. Ha ez likvid lenne, ebből nemcsak az összes legális kötvényt, de az illegálisak egy részét is ki lehetne fizetni. Kérdés, hogy ez hogy oszlana meg: fizeti a BEVA a részét, a 6 millió felettit pedig a lefoglalt vagyonból, vagy arányosan fizetnének a lefoglalt vagyonból, hogy kissé tehermentesüljön a BEVA? Ez már egy kacifántosabb megoldás lesz, akárhogy is hozzák össze.

Persze az is lehet, hogy ez a 150 milliárd messze nem jelet ennyi készpénzt (lévén szó itt is ingatlanokról, üzletrészekről), és akkor jó, ha a legális kötvényrészt ki tudják belőle fizetni. Két dolog biztos: a károsultak a körülményekhez képest méltányos kártérítésre számíthatnak, a BEVA viszont mindenképpen nagy terhet kap a nyakába, amit a bankoknak kell majd összeadni (független brókercég már amúgy sem sok maradt, és ekkora BEVA befizetés már önmagában is megviseli őket, kérdés erre mi lesz a megoldás).

Fényes jövő

És végül, ami a jövőre nézve a legfontosabb: eddig a brókercégek tartották nyilván az ügyfélállományt és értékpapírjaikat, a felügyelet hozzá sem fért szervereikhez, el kellett hinnie minden bemondásra. Most ez Windisch szerint átalakul: a Keler nyilván fogja tartani ügyfelenként az állományt. Ez a papír is ellopható elvileg, de ha az ügyfél ellenőrzi, rögtön kiderül. Talán még olyan szolgáltatás is lesz (mint a földhivatalnál), hogy rögtön jelzés megy az ügyfélnek, ha mozgás történik a Kelerben nyilvántartott számláján. Ekkor rögtön tudja, hogy az ő megbízása teljesült, vagy valami turpisság van a háttérben. Ilyen körülmények között már nemigen fog senki hozzányúlni más befektetéseihez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Megszólalt a gigabank is a Kúria devizahiteles döntéséről
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 17:15
A MBH Bank elkötelezett a tisztességes és átlátható szerződéskötési gyakorlat, a fogyasztókat védő jogi kötelezettségek betartása mellett, minden esetben tiszteletben tartja a magyar bíróságok jogerős döntését, és a jogelőd bankok szerződéskötési gyakorlatát korábban több bírósági döntés is alátámasztotta – hangsúlyozta a pénzintézet a Kúria jogegységi határozatára reagálva az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
Pénzügyi szektor Pluszban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 16:37
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Több, mint két éve nem fordult elő ilyen az ukrán inflációval
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 17:14
Ukrajnában az előző havi több mint kétéves csúcsot követően lassult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme júniusban.
Pénzügyi szektor Jókedvűen indult a nap az amerikai tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 16:51
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Vihar: tömegével zúdulnak a kárbejelentések a biztosítókra
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 11:25
Az Alfa a tízezret is meghaladó bejelentésre számít.
Pénzügyi szektor Lépett a Revolut, itt van, mire számíthatnak a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:27
Közleményben reagált a szolgáltató a szabályozásra.
Pénzügyi szektor Úgy veszik fel a hiteleket a magyarok, mintha nem lenne holnap
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:31
Történelmi csúcsra ugrott a lakossági hitelpiac májusban, rekordszintű lakás- és személyi kölcsönökkel, meglepő jelzálogfelfutással.
Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG