A második negyedéves évesített GDP 3,0 százalékkal nőtt.
A harmadik negyedévi GDP-növekedést elsősorban a fogyasztói kiadások, az export és a szövetségi kormányzati kiadások növekedése erősítette, gyengítette viszont a GDP kiszámításánál negatív előjellel figyelembe vett import emelkedése.
A személyi kiadások 2023 első negyedéve óta a leggyorsabb ütemben nőttek, 3,7 százalékkal, szemben a második negyedévi 2,8 százalékos növekedéssel, amit az árufogyasztás 6 százalékos bővülése támogatott az előző negyedévi 3 százalékos növekedés után.
A fogyasztói kiadások mind az áruk, mind a szolgáltatások terén nőttek. Az árukon belül az egyéb nem tartós fogyasztási cikkek, valamint a gépjárművek és alkatrészek járultak hozzá a legjelentősebb mértékben a növekedéshez.
A szolgáltatások 2,6 százalékkal nőttek az előző negyedévi 2,7 százalék után, főként a vényköteles gyógyszerek, a gépjárművek és alkatrészek, a járóbeteg-ellátás, valamint az étkeztetés és a szállásfoglalás iránti kiadások erőteljes növekedése miatt.
A kormányzati fogyasztás is nagyobb mértékben emelkedett, 5 százalékkal, szemben az előző negyedévi 3,1 százalékkal, amit a védelmi kiadások vezettek. A GDP-számításban negatív előjellel szereplő import 11,2 százalékkal nőtt az előző negyedévi 7,6 százalék után. Leginkább a beruházási javak importja nőtt, az autóipari viszont csökkent. (MTI)