1p
Már az európai bankok is az új, szigorúbb tőke- és likviditási követelményeket előíró Bázel III szabályozás bevezetésének elhalasztását követelik azt követően, hogy az amerikai pénzintézeteknek sikerült elérniük, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed határozatlan időre felfüggesztette a szabályok bevezetését.
A Bázel III
A G20-as országok állam- és kormányfői 2010 novemberében hagyták jóvá a szigorúbb banki tőke- és likviditási követelményeket előíró Bázel III szabályozás bevezetését. Az új előírások - amelyeket fokozatosan, 2013 és 2018 között kell hatályba léptetni - szerint a bankok kötelező tőketartalék-rátája 2,5 százalékról 7 százalékra emelkedik, de egyes rendszerkockázati jelentőségű bankoknak még ennél is magasabb tőketartalékkal kell működniük. A Bázel III ezen kívül a banki mérlegek méretére, illetve a likviditási helyzetre nézve is új előírásokat fogalmaz meg.

Az Európai Bankszövetség múlt szerdán küldött levelet Michel Barnier-nek, a belső piacért felelős európai biztosnak, amelyben hivatalosan is a Bázel III szabályok későbbi bevezetését kérték. A bankok azzal indokolták a lépést, hogy versenyhátrányuk származna abból, ha nem egyszerre vezetnék be a szabályokat Európában és az Egyesült Államokban. A bankok kérése, hogy egy évvel, 2014. január elsejére halasszák az új szabályozás európai bevezetését.

Az amerikai hezitálás rosszallást váltott ki

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed november 9-én közölte, hogy a szabályozás bizonytalanságai miatt, illetve a bankok részéről felmerülő számos kérdés miatt nem számítanak arra, hogy január elsejével hatályba lép a szabályozás. A döntés számos más ország szakemberének, így a kanadai és több európai jegybank elnökének rosszallását váltotta ki. Az új, Bázel III keretrendszer bevezetéséről döntő G20-as fórum mexikói elnökségének szakemberei szankciókat helyeztek kilátásba az olyan országokkal szemben, amelyek nem teljesítik a szabályozás bevezetésére vállalt kötelezettségeit.

Egyes vélemények szerint az amerikai hezitálás az erős amerikai lobbinak is köszönhető, ugyanis a szigorúbb tőkekövetelmények egyrészt csökkentik a bankok mozgásterét, és így jövedelmezőségét, másrészt pedig drágítja a hitelezés költségét, s ezáltal lassíthatja a válságból való kilábalást.

Az esetleges késlekedés mindazonáltal súlyos csapás lehet az egyetlen olyan pénzpiaci reformfolyamatra, amely nemzetközi szinten kezelte volna valamelyest a válság kialakulásához vezető problémákat.

Majd ha Amerika szigorít, akkor lépnek az európai bankok is

Németországban a BdB bankszövetség hétfőn arra hívta fel a figyelmet, hogy a szabályok bevezetésének "a lehető legközelebbinek kell lennie az amerikaihoz, de semmiképp nem volna szabad 2014 előtt megtörténnie".

A múlt héten Andreas Dombret, a Bundesbank német jegybank igazgatótanácsának tagja egy beszédében élesebb hangon kritizálta az amerikai döntést. A jegybanki szakember akkor arra hívta fel a figyelmet, hogy nincs alternatívája a Bázel III szabályozás világszinten történő bevezetésének, és arra szólította fel az amerikai hatóságokat, hogy ne kérdőjelezzék meg az utolsó utáni pillanatban az egész szabályrendszert, miután végig részvevői voltak a rendszer kialakításáról szóló tárgyalásoknak.

Olaszországban az olasz bankszövetség (ABI) elnöke, Giuseppe Mussari tömörebben fogalmazott: "A Bázel III-at el kell halasztani. Punktum". Itt az idő, hogy beszüntessék azt a gyakorlatot, hogy szabályokkal játszanak annak érdekében, hogy nem csak bankoknak, de országoknak és gazdaságoknak teremtenek előnyöket - tette hozzá.

Az egyeztetések lezárulása a legfontosabb

Michel Barnier uniós biztos sajtóirodája mindenesetre a Reuters hírügynökség megkeresésére úgy válaszolt: a következő hetekben záródó európai egyeztetéseket követően egyértelmű álláspontot követelnek majd az Egyesült Államok részéről egy összehangolt megoldásról. "A Bázel III normarendszer fontos a biztonságos és versenyképes európai bankok számára" - tette hozzá.

A biztos szóvivője hangsúlyozta, hogy a legfontosabb most az, hogy lezáruljanak az egyeztetések, hogy 2013-tól alkalmazni lehessen a szabályokat, amelyek - mutatott rá - amúgy is csak fokozatosan lépnének hatályba 2019-ig.

Az európai biztoshoz hasonlóan óvatos hangnemben nyilatkozott a német pénzügyminisztérium szóvivője: a Bázel III szabályozást érintheti némi rövid távú késlekedés, de lehetséges az időszerű bevezetés Európában.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Brutális hiteleket vettek fel a magyarok idén, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 08:57
Milyen vége lesz ennek?
Pénzügyi szektor Összeolvadással zárul az év a nyugdíjpénztáraknál – itt a bejelentés
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 16:40
Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztárba olvad a Postás Önkéntes Nyugdíjpénztár az év utolsó napján.
Pénzügyi szektor Valakik már megint adtak 10 milliárd forintot az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 12:05
Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Olyan bizonytalan a forint, mint egy első választó a szavazófülke magányában
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 07:29
Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor A 400 fölötti forint alaposan megmozgatta a magyarok befektetéseit
Privátbankár.hu | 2024. december 14. 09:26
Az értékpapírok közül újra a befektetési alapok voltak a kisbefektetők nagy kedvencei, miközben állampapírok iránti kereslet megcsappant októberben – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Pénzügyi szektor Magyar bankokról mondtak véleményt
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 19:31
Pénzintézetek osztályzati kilátásait javította stabilra a Fitch Ratings.
Pénzügyi szektor Fontos hír jött Londonból – mit jelent ez a magyar bankoknak?
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 13:52
A Moody’s hitelminősítő csütörtökön módosította több magyar bank besorolását és kilátásait.
Pénzügyi szektor Döntöttek: az európai uniós országok megoszthatják egymással ügyféladataikat
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 15:58
Az Európai Unió Tanácsa szerdán bejelentette, hogy megállapodásra jutott a pénzügyi adatokhoz való hozzáféréssel (FIDA) kapcsolatban javasolt keretrendszerről, amelynek célja, hogy a pénzügyi intézmények hozzáférjenek egymás ügyféladataihoz.
Pénzügyi szektor Valakik újra alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 13:00
Hozamemelkedés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Nem káprázik a szeme, tényleg ilyen gyenge a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 07:47
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG