4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Keményen megbüntette az MNB a felfutóban lévő fogyasztási hitelező cégeket - a legkomolyabb bírságot a Cofidisnek kell fizetnie. Az jól látszik, hogy a 2014-es május nem ezen cégek legszebb hónapja lesz.

Az MNB összesen 65 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a fogyasztási hitelezésre specializálódott három pénzügyi szolgáltatóra, a Magyar Cetelem Bank Zrt.-re (Cetelem), a Cofidis Magyarországi Fióktelepére (Cofidis) és a Provident Pénzügyi Zrt.-re (Provident), miután fogyasztóvédelmi vizsgálata során megállapította: mindhárom piaci szereplő több esetben szabálytalanul járt el pénzügyi termékeiket népszerűsítő kereskedelmi kommunikációja során, mert nem megfelelő módon tüntették fel a hitelhez tartozó – annak valós költségét bemutató, más szolgáltatók hasonló ajánlatával összehasonlíthatóvá tévő – teljes hiteldíj mutató (THM) mértékét.

A fentiek okán mindhárom társaságot 10-10 millió forintra bírságolták. Ugyancsak egységes - 500-500 ezer forintos - volt a bírság amiatt, hogy az érintett szereplők nem minden esetben tartották be a Központi Hitelinformációs Rendszerrel kapcsolatos szabályokra vonatkozó kötelezettségket, valamint a panaszkezelésre és az egyéb tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó rendelkezéseket.

A hitel kínálása és az elszámolás is problémás

A jegybank azt is észlelte, hogy a piaci szereplők hitelközvetítő ügynökei többször hiányosan vagy egyáltalán nem tájékoztatták a fogyasztókat a szerződés megkötése előtt az adott hitel kondícióiról, az azzal kapcsolatos jogaikról, többek között az elállás lehetőségéről.

A jegybank szerint a jogszabálysértés gyanúját veti fel, hogy egyes hitelközvetítők szóbeli tájékoztatásuk során nem mindig jelezték a fogyasztóknak, hogy az általuk kínált termék árát (áru)hitellel kell megfizetniük (ez vélhetően a 0% THM mellett futó ajánlatoknál jelenthet gondot, ha az ügyfél nem törleszt rendesen - a szerk., illetve nem tértek ki a hitelhez kapcsolódó, – a fogyasztókkal aláíratott – tájékoztatók és szerződéses dokumentumok tartalmára sem. Az ügynökök több esetben nem adtak jogszabályszerű részletes tájékoztatást a fogyasztók által igényelt konstrukciók (például áruvásárlási hitel, hitelkártya) pontos kondícióiról, s az igénybevétel feltételeiről.

A hitelszerződést megelőző tájékoztatásra vonatkozó jogszabályi feltételek megsértése miatt – azon túl, hogy megtiltotta a jogsértő magatartás további folytatását - az MNB leginkább a Cofidist büntette, amely 5 millió forintot kénytelen fizetni ezen a jogcímen. A fogyasztási hitelnyújtó ezen felül további 10 milliós bírságot (és tevékenységi tiltást) kapott, mivel függő ügynökének gyakorlata alkalmas volt a fogyasztói döntés torzítására. További másfél millió forintjába fáj a Cofidisnek, hogy a panaszkezelési határidőt több esetben nem tartották be.

A Providentnél ez utóbbi szabály megsértését 3 milliós bírsággal honorálta az MNB, a cégnél a szerződések lezártát követő elszámolás hiánya okán további 2 millió forintos bírság kiszabására is sor került. A Cetelemnél a szerződészárással kapcsolatos felügyeleti aggályok 10 milliós, míg az időszakos tájékoztatásra vonatkozó szabályoknak való megfelelésben talált gondok 2 milliós bírságot hoztak.

A határozatok április végi keltezésűek, azaz ezúttal a szolgáltatók már a döntések nyilvánosságra kerülése előtt megismerhették azok tartalmát.

Rájuk jár a rúd...

A fogyasztási hitelezőknek úgy fest, nem túl hálás időszak a május - emlékezhetünk a múlt heti németországi döntésre, ahol arra kötelezték az érintett szolgáltatókat, hogy a jövőben semmilyen külön költséget ne számítsanak fel a fogyasztási hitelek kamata mellé - azaz "csak kamat" konstrukciókat hirdessenek.

Első ránézésre ez durvának tűnhet, ám a magyarországi gyakorlat a piac ezen szegmensében ez: a szolgáltatók vagy csak kamat, vagy - mert áruhiteleknél van ilyen - csak kezelési költség felszámítása mellett nyújtanak kölcsönt a szolgáltatást igénybevevőknek. Ami ezen hitelek kamatát illeti, itt a THM-maximum mellett immár a kihelyezési verseny is komoly piacmozgató: a tavaly márciusi 24,41 százalékról a fogyasztási hitelek átlagos hitelköltség mutatója egy év alatt 21,54 százalékra süllyedt, az új kihelyezések átlagos kamata egy év alatt 18,73 százalékról 17,28 százalékra csökkent.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG