1p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A londoni elemzők egyöntetűen a 7 százalékos alapkamat tartását várják a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának keddi kamatdöntő ülése előtt, a további MNB-kamatpályát pedig az előrejelzések szerint az IMF/EU-megállapodás kilátásai határozzák meg. A kamattartás nemcsak Londonban, hanem idehaza is egyértelmű konszenzus.

Goldman Sachs

A Goldman Sachs elemzői a kamattartást valószínűsítő prognózisuk indokai között kiemelték, hogy a forintárfolyam és a finanszírozási költségek az új IMF/EU-csomagról szóló tárgyalások késedelme ellenére is stabilak. A ház közgazdászai szerint ugyanakkor e késedelem várhatóan az idei harmadik negyedévre tolja ki a megállapodás aláírásának időpontját, és ez egyben az esetleges kamatcsökkentés támogatottságának elenyészését is jelenti.

A cég szakértői továbbra azt tartják a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy létrejön az IMF/EU-megállapodás. Azonban a késés - valamint az arról szóló hírek, hogy a magyar kormány esetleg IMF/EU-megállapodás nélkül is megpróbálkozhat devizakötvény-kibocsátással - a Goldman Sachs szakértői szerint akár két további MNB-kamatemeléshez is vezethetnek a forint támogatása és a tőkemenekítés kockázatának csökkentése érdekében.

A GS elemzői hangsúlyozták ugyanakkor: nem hiszik, hogy az IMF/EU-tárgyalások késedelme már ezen a héten kamatemelésre ösztönözné az MNB-t, tekintettel arra, hogy a forint meglehetősen stabil, és a legutóbbi állampapír-aukciók is "zökkenőmentesen lezajlottak". A ház szerint azonban ha "körvonalazottabbakká" válnak azok az elképzelések, hogy Magyarország esetleg az új IMF/EU-megállapodás előtt megjelenik a piacon egy devizakötvény-ajánlattal, azt a piac akár kedvezőtlen jelként is értékelheti, mivel a piaci szereplők ezt annak bizonyítékaként értelmezhetik, hogy a kormány "egyáltalán nem is tervezi" az IMF/EU-megállapodás megkötését.

Morgan Stanley

Ugyanerre a következtetésre jutottak a Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői is. A ház szakértői közölték, hogy az IMF/EU-megállapodás előtti magyar devizakötvény-kibocsátást - még annak sikere esetén is - negatív fejleménynek tartanák, különösen abban az esetben, ha a kibocsátásra olyan időszakban kerülne sor, amikor az unióval és a valutaalappal folytatott tárgyalásokon még nem történt előrelépés. A Morgan Stanley elemzői szerint ugyanis ez azt jelezné a piacnak, hogy a magyar hatóságok "a hivatalos retorika ellenére úgy döntöttek, hogy továbblépnek, és alternatív finanszírozási forrásokat keresnek" az IMF/EU-hitelcsomag helyett.

JP Morgan

A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó térségi elemzői az MNB keddi ülése előtti prognózisukban közölték, hogy június előtt már nem várják az IMF/EU-megállapodás létrejöttét, azonban az egyezmény aláírása után, a második félévben látnak módot 1,00 százalékpontnyi MNB-kamatcsökkentésre. A cég elemzői úgy értékelték, hogy a monetáris tanács már az előző, februári kamatdöntő ülésen - amelyen szóba került egy 0,25 százalékpontos kamatcsökkentés lehetősége - felhagyott a szigorításra hajló alapállással, miután egyértelműen javultak a magyar gazdaság kockázati mérőszámai - a forint erősödött, csökkentek a CDS-árazások és a kötvényhozamok -, azzal együtt is, hogy nem volt előrelépés az IMF/EU-megállapodás ügyében.

A JP Morgan elemzőinek számításai szerint a magyarországi infláció jelenleg 0,5 százalékponttal jár az MNB által erre az időszakra várt ütem felett. A JP Morgan szakértői közölték, hogy a korábbi 5 százalékról 5,5 százalékra emelték a 2012 végére szóló, tizenkét havi összevetésű inflációs előrejelzésüket. A ház szerint a magas infláció valószínűleg korlátot szab majd az agresszív MNB-kamatcsökkentésnek az IMF/EU-megállapodás létrejötte után is.

Bank of America-Merril Lynch

Ugyanezt jósolták a keddi MNB-ülés előtt adott prognózisukban a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) európai feltörekvő térségi közgazdászai, akiknek várakozása szerint a monetáris tanács összes tagja változatlan kamatra szavaz egészen az IMF/EU-program eléréséig. A ház londoni elemzői közölték azt is, hogy a megállapodás után sem valószínűsítenek agresszív MNB-kamatcsökkentést. A Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint is azonban "egyértelmű enyhítéspárti irányú eltolódás" ment végbe a monetáris tanács alapállásában, és ennek alapján a cég az idei negyedik negyedévre fél százalékos kamatcsökkentést tart valószínűnek.

Barclays Capital

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays Capital londoni elemzőinek hétfői előrejelzése szerint "nagyon csekély" az esélye annak, hogy kedden "bármelyik irányban" elmozdulna az MNB-alapkamat, mivel a jelenlegi 7 százalékos kamatszint még a múlt hónapban mért 5,9 százalékos éves inflációval együtt is "megfelelően magasnak tűnik". A Barclays Capital szakértői szerint a tavalyi harmadik negyedév óta bekövetkezett 250 bázispontos inflációs ütemgyorsulásból "ésszerű becslés alapján" 100 bázispont tulajdonítható az áfa-emelésnek, és 150 bázispont a forint korábbi gyengülésének.

A cég elemzői közölték: számításaik szerint - tekintettel a forint azóta bekövetkezett erősödésére - változatlan MNB-kamatszint mellett 2012 végére 5 százalékig, a jövő év elejére 4 százalékig mérséklődhet az éves összevetésű magyarországi infláció. Az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatban a Barclays Capital elemzői azt jósolták, hogy a jelentős finanszírozási igények rászorítják a kormányt a tárgyalások végigvitelére, és ezek lezárultával mód nyílhat az MNB-kamatcsökkentésre. A cég jelenleg fél százalékpontos kamatcsökkentést vár kilenc havi távlatban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Elhalasztja a külföldi utazását, ha meglátja, mennyit ér a forint
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 07:18
Vegyesen mozgott a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Rengeteg hitelt kényszerültek felvenni a magyarok szeptemberben
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 06:37
Megszenvedték az idén is az iskolakezdést a magyar háztartások, szeptemberben több hiteltípusnál is élénk volt a kereslet, miközben a betétek nem gyarapodtak.
Pénzügyi szektor Újabb szektorról derült ki, hogy tart a jövőtől
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 15:53
A hazai kkv szegmens meglehetősen visszafogott pénzügyi várakozásokkal számol a következő egy évre – derült ki a K&H kkv bizalmi index harmadik negyedéves adataiból. 
Pénzügyi szektor Amerikában sem hasított a GDP a harmadik negyedévben
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 14:37
A harmadik negyedévben a várt 3,0 százalék helyett 2,8 százalékkal nőtt évesítve az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis szerdán publikált előzetes adatai alapján.
Pénzügyi szektor Lélegeztetőgépre rakták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 07:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerdán reggel kedd kora estéhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Készpénz vagy kártya: sokatmondó OTP-s kutatás készült
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 12:03
Sok cég alábecsüli a készpénzes megoldás költségeit. 
Pénzügyi szektor Zsepire lesz szüksége, ha meglátja, mennyit ér a forint
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 07:25
Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nagy a nyomás a jegybankon, kiderül, hogy döntenek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 06:31
Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa.
Pénzügyi szektor Csoda történt, 400 forint alatt az euró!
Privátbankár.hu | 2024. október 18. 08:50
Nem sokkal, de alatta van.
Pénzügyi szektor Araszol a 400 forintos szint alá a forint, mi történt?
Privátbankár.hu | 2024. október 18. 07:08
Van rá esély, hogy újra hármassal kezdődjön az árfolyam.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG