A Magyar Nemzeti Bank 2014 és 2018 között megújítja a jelenleg forgalomban lévő bankjegysorozatot, újratervezett, továbbfejlesztett, a hamisítás ellen az eddiginél jobban védett bankjegyeket bocsát ki - jelentették be ma az MNB sajtótájékoztatóján. A jelenleg forgalomban lévő bankjegyeket 1997-2001 között bocsátották ki, márpedig a jegybankok jellemzően 10-15 évente újítják meg a bankjegyeket.
Első lépésként, szeptember 2-tól a megújított 10 ezer forintos bankjeggyel találkozhatunk, a címlet azonban csak 2014. decemberétől kerül forgalomba - jelentette be Gerhardt Ferenc alelnök. A megújulás során címletcsere nem lesz, tehát továbbra is ugyanaz a 6 bankjegy-érték marad forgalomban, ami eddig.
Az új 10 ezer forintos a korábbi kékes árnyalatú bankjegy helyett lilás-rózsaszínű árnyalatot kap, a motívumok közül megmarad az eredeti Szent István kép és a hátoldalon az esztergomi látkép. Ami új a kísérő motívumok és a megvastagodott hologram-fémszál. Néhány motívum módosul csak a bankjegyen.
Biztonsági elemek lényegében ugyanazok lesznek, ám a kornak megfelelő módon ezek is modernebbek lesznek.
A megújított 10 ezer forintos bankjegy. Kép forrása: MNB |
A jelenleg használatos 10 ezer forintosok továbbra is érvényesek maradnak, azok bevonásáról a bankjegycsere alakulása kapcsán a későbbiekben dönt majd a jegybank.
A 350 millió darabos össz-készpénz állományt viszonylag gyorsan fogja lecserélni az MNB, így ennek köszönhetően a készpénzcsere viszonylag költséghatékonyan fog tudni lebonyolódni - mondta el Mádi László, az MNB készpénzlogisztika igazgatója.
A bankjegy-csere folyamatában a pontos sorrend és a kibocsátások időpontja a későbbiekben kerül bejelentésre - mondta el Mádi László. A második címlet lecserélésére jövőre kerül sor.
A teljes pénzcsere nettó 15-20 milliárd forintba kerül, ám ennek a költségnek nagyjából 60 százaléka a bankjegyek megújítása/pótlása miatt amúgy is költségként jelentkezne.
Éves szinten 2000-10000 ezer darab hamis pénzt fedeznek fel az illetékesek, a hamis bankjegyek száma ugyanakkor csökkenő trendet mutat. Hamisítások által okozott kárérték éves szinten nagyjából 30 millió forint. A hamisításokban leggyakrabban érintett címlet a 10 ezer forintos volt.
A készpénz-megújítását mindenképp meg kellett kezdeni, mivel nincs hivatalos céldátumunk - indokolta a lépést Gerhardt Ferenc. Amennyiben kitűzésre kerül az euró-csatlakozás dátuma, az MNB készpénzlogisztikai igazgatóságának kell majd áttekinteni a helyzetet. Az euró-bankjegyek nyomtatására a későbbiekben nem Magyarországon kerül sor, az MNB-nek az euró-csatlakozás után csak a érmeverésben lesz feladata.