Londoni elemzők több fontos megállapítást is tettek Magyarországról szóló friss anyagukban: a devizahiteles mentőcsomag mérsékli az ország gazdaságának sérülékenységét. Az intézkedéseknek köszönhetően csökkenni fog a nem teljesítő hitelek mennyisége és az ország fizetési mérlege is javul a bankszektornak tulajdonítható alacsonyabb jövedelemkiáramlásnak köszönhetően, ami 2013-ban 1,7 milliárd eurót tett ki - derül ki az elemzésből.
Piaci árfolyamon történhet a forintosítás
A devizahitelek forintosítására Raffaella Tenconi, a Bank of America Merrill Lynch közgazdásza szerint valószínűleg a jegybank közreműködésével fog sor kerülni és a legmerészebb forgatókönyv szerint egy menetben forintosítják a jelzáloghiteleket.
A Bank of America Merril Lynch elemzői szerint nagyon valószínű, hogy a devizahiteleket a piacihoz közeli árfolyamon válthatják át forintra, hiszen a bankok már így is rengeteg pénzt kötelesek visszafizetni az ügyfeleknek.
A devizahiteles ügyek lezárása (árfolyamrés, egyoldalú szerződésmódosítások és végül forintosítás), valamint a magyar rossz bank felállítása után egy normálisan működő hitelpiac alakulhat ki - áll az elemzésben.
Mégis jöhet még kamatcsökkentés?
A Portfolio.hu arról is beszámolt, hogy a Merill elemzői úgy vélik, hogy a 24 hónapos kamatvágási ciklus július eleji befejeztével várhatóan nem változik az alapkamat a következő évben. Ugyanakkor az eurózónában a növekedést tekintve lefelé mutató kockázatok érzékelhetők, ezért az is elképzelhető, hogy az év végéig kisebb mértékű (30 bázispontos) kamatvágásról dönt a jegybank.
A monetáris tanács valószínűleg már nem lazít tovább, kivéve ha az EKB gazdaságélénkítő intézkedései jelentős felértékelődési hatást fejtenének ki a forintra.