Draghi: csak a független központi bank működhet jól
Az Európai Központi Bank elnöke szerint egy központi bank sikeressége a hitelességén múlik: akkor teljesítheti az árstabilitás fenntartására vonatkozó feladatát, ha hiteles. Mario Draghi Budapesten pénteken a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által szervezett, éves Horgony 2013 konferencián úgy fogalmazott: a hiteles monetáris politika feltétele az központi bank intézményi, személyi, funkcionális és pénzügyi függetlensége.
Mario Draghi beszédében kiemelte: az euróövezeti csatlakozásra váró országok azáltal biztosíthatják a kedvező konvergenciát a közös valuta térségéhez, ha megfelelő strukturális reformokat vezetnek be, kiegyensúlyozott költségvetési politikát folytatnak, és biztosítják a pénzügyi rendszer egészséges működését.
Azon tagállamok számára, melyek még nem vezették be az eurót, a fenntartható konvergencia elérése kihívást jelent. Ehhez a nemzeti központi bankok hiteles elköteleződése szükséges mind az árstabilitás elérése, mind pedig árfolyampolitikájuk közösségi érdekként való kezelése iránt - mondta Draghi.
Az EKB elnöke előadásában megköszönte Simor András, az MNB elnökének munkáját az EKB Általános Tanácsában. Simor András jegybankelnöki mandátuma márciusban jár le.
Csak óvatosan a kamatvágással!
Az - MNB által is követett - inflációs célkövetés politikájáról elmondta: figyelembe kell venni a monetáris politikának a valutaárfolyamra gyakorolt hatását is. Kifejtette: olyan országokban, ahol magas az eladósodottság külföldi devizában, a központi bankoknak kevés mozgásterük van a gazdaság teljesítményének visszaesésekor. "Ez különösen igaz akkor, amikor már eleve magas az infláció és nincsen meg a strukturális és intézményi reformok kritikus tömege, amely képes fenntartható szintre csökkenteni az ország kockázati felárát” – tette hozzá.
"Ilyen esetben, az alapkamat csökkentése azzal a kockázattal jár, hogy egy ponton leértékelési nyomást helyez a helyi valutára” – fogalmazott az EKB elnöke.
Ki kell békülnie az államnak a bankokkal
A magyar bankrendszer csak nagyon korlátozottan képes biztosítani a gazdaság egészséges vérkeringéséhez szükséges hiteleket, ezért meg kell állítani a hitelezés visszaesését - mondta Simor András a konferencián.
Bízom benne, hogy annyi zsákutca és vakvágány után a magyar gazdaságpolitika vitelében is megerősödik a makrogazdasági stabilitás melletti elköteleződés. A költségvetési politika kiszámítható és fenntartható alapokra helyezése esetén az inflációs célkövetés nálunk is hatékonyan tud működni - mondta az MNB elnöke.
Simor András véleménye szerint "kiegyezésre" van szükség az állam és a bankok között, enélkül nem lehet számítania a tartós növekedés beindulására. Hozzátetette: az első lépést a bizalom légkörének helyreállításával az erősebb szereplőnek kell megtennie.
A hitelezés Magyarországon a válság kitörése óta folyamatosan csökken, és régiós összehasonlításban is "a legrosszabbul teljesítők között vagyunk" - közölte az MNB elnöke.
Nem a pénz hiányzik, hanem a bizalom
A jegybank elnöke úgy látja, hogy a magyar gazdaságot továbbra is a hiány jellemzi, de a korábbi időszaktól eltérően már nem a költségvetési hiány a legnagyobb gond, hanem a bizalomhiány. Ha sikerülne felszámolni a bizalomhiányt a gazdaságban, akkor gyors és látványos eredmény születhet. Jó lenne a hazai sajátosságokra alkalmazni a sikeres országok tapasztalatait, a gazdaságpolitikába visszahozni a józan paraszti észt - javasolta Simor András.
"Stabilitás, kiszámíthatóság és bizalom: ezek most a legjobb eszközeink a növekedés ösztönzésére" - fogalmazott az MNB elnöke.