Ennél nagyobb bírságot eddig csak drogpénzek mosásáért kaptak
Az amerikai, brit és svájci hatóságokkal kötött megállapodás során fizetendő bírság mintegy háromszorosa annak, amit a brit Barclays fizetett júniusban a londoni bankközi kamatláb, a Libor manipulálásáért. A bírság minden idők második legnagyobb banki bírsága. Az idén a HSBC 1,9 milliárd dollár megfizetésére kényszerült drogkartellekkel kapcsolatos pénzmosási vád rendezésének keretében.
Már korábban is követtek el törvénysértéseket
Nem zár túl szerencsés másfél évet a UBS. Alig egy évvel ezelőtt 2,3 milliárd dollár leírására kényszerült egyik brókerének csalásai miatt, de azóta átalakult a bank vezetése is. A bankház októberben világszerte 10 ezer munkahely megszüntetését jelentette be.
Mélységesen sajnáljuk ezt a helytelen és erkölcstelen viselkedést. Semmilyen nyereség sem fontosabb a vállalatunk hírnevénél - közölte szerdán Sergio Ermotti, a UBS vezérigazgatója abban a közleményben, amelyben a bank ismertette, hogy milyen törvénysértéseket követett el 2005 és 2010 között.
Három ország hatóságának fizetnek
Az UBS tájékoztatása szerint 1,2 milliárd dollárt fizetnek az amerikai igazságügyi minisztériumnak és piacfelügyeleti hatóságnak, 160 millió fontot a brit pénzügyi szolgáltatási hatóságnak és 59 millió frankot a svájci piacfelügyeletnek.
A szövődményes ügy - amelynek folyományaként világszerte jelentették be a bankközi kamatmutatók számítási módjának felülvizsgálatát - a nyáron robbant ki, miután a brit piacfelügyelet kiderítette, hogy az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays néhány kereskedője a 2008-2009-es pénzügyi válság előtt és alatt rendszeresen manipulálta a legfontosabb globális irányadó bankközi kamatlábat, a Libort.
Az akkori - később beigazolódott - gyanú szerint a Barclays által a napi Libor-rögzítéshez beterjesztett nagybani finanszírozási költségbecslés hol mesterségesen magas, hol mesterségesen alacsony volt, és ez felvetette annak lehetőségét, hogy a bank néhány kereskedője a Libor-rögzítés befolyásolásával igyekezett profitorientált módon alakítani a cég által forgalmazott befektetési derivatívák árfolyamait. Nagy-Britanniában a múlt héten három embert vettek őrizetbe az ügy kapcsán.
A Libor - London interbank offered rate - a globális nagybani likviditáspiac legfontosabb irányadó kamatlába, amely pénzügyi szolgáltatói adatok szerint évente 360 ezer milliárd dollár összértékű pénzügyi tranzakcióhoz szolgál referenciakamatként. Ez a teljes világgazdaság éves hazai össztermékének (GDP) több mint az ötszöröse.