Győri Enikő |
A javaslatról az alapján döntenek, hogy az új rendszerben a jogok és kötelezettségek azonosak lesznek-e. Első olvasásra úgy tűnik, hogy nem - mondta Győri Enikő. A problémánk az, hogy a bankfelügyelet elfogadása azt jelenti, azonnal eleget kell tenni valamennyi kötelezettségnek, miközben a jogok korlátozottak. A bankfelügyelet teljesen új rendszere igen erős befolyással van pénzintézeteinkre.
Az EKB bankfelügyeleti hatáskörét célzó bizottsági javaslat szóba került az Európai Parlament (EP) szerdai strasbourgi plenáris ülésén is. Felszólalásában a fideszes Pelczné Gáll Ildikó elfogadhatatlannak nevezte az eurózónán kívüli és azon belüli tagállamok eltérő kezelését. Szerinte az egységes Európához, és az eurózóna stabilitásának biztosításához csak egységesen alkalmazható szabályokon keresztül vezethet az út. A fideszes EP-képviselő elfogadhatónak tartja, hogy a rendszer nyitott legyen, ugyanakkor elfogadhatatlannak azt, hogy a zónán kívüli tagországok számára a belépés nem keletkeztet jogokat, nem jelent nagyobb védelmet, de rögtön kötelezettségeket ró rájuk.
Pelczné Gáll Ildikó megengedhetetlennek tartja, hogy az eurózónán kívüli tagállamok nem fordulhatnak
Pelczné Gáll Ildikó |
az Európai Stabilitási Mechanizmushoz (ESM), "tehát csak a saját erejükben bízhatnak". Szerinte egyértelmű, hogy e javaslat szerint a zónán belüli pénzintézetek nagyobb védelmet és biztonságot tudhatnak maguk mögött. A magyar képviselő jelezte, a befektetők feltételezhetően a biztonságosabb bankokba viszik majd a pénzüket. Ez a javaslat Pelczné szerint "több veszélyt rejt magában, mint amennyi előnnyel jár", ezért arra kérte az EU-biztost, hogy alaposan mérlegeljenek a döntés előtt - egyebek közt mérlegeljék azt is, jó-e ha az anyabankokra más szabályok vonatkoznak, mint a zónán kívüli leányvállalataikra.
Az EU-pénzügyminiszterek e hét végén Cipruson tartandó informális találkozóján Magyarország összehangolja álláspontját Csehországgal és Lengyelországgal, illetve az euróövezeten kívüli más országokkal, mielőtt még megtörténne a bizottsági javaslat első hivatalos vitája. Ez nem Magyarország-specifikus kérdés, hanem az euróövezeten kívüli országoké - mondta Győri Enikő. Szerinte Magyarország várhatóan az Európai Tanács soron következő, októberi ülése előtt fog dönteni a javaslatról.
Az EP-vitában Michel Barnier belső piacért felelős EU-biztos elismerte, hogy még kimunkálatlan az eurózónán kívüli országokra vonatkozó szabályozás. Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy az egységes felügyeleti mechanizmust már 2013. január elsején vezessék be. Az új mechanizmus zökkenőmentes elindításához a tervek szerint fokozatos bevezetési időszakot alkalmaznának, amely 2014. január elsején zárulna. Az első lépcsőben különösen azok a hitelintézetek kerülnének bele ebbe a mechanizmusba, amelyek közfinanszírozást kaptak vagy igényeltek. A jövő év július elsejétől az összes "rendszerszintű jelentőségű" bankot, majd az év végéig az összes euróövezeti bankot az EKB felügyelete alá helyeznék.
Korábban írtuk, hogy a brüsszeli bizottság szerint az euróövezetben működő bankokra kiterjedő, egységes felügyeleti mechanizmusra vonatkozó javaslatok a gazdasági és monetáris unió megerősítésének fontos állomását jelentik. Az új egységes mechanizmus értelmében az Európai Központi Bank viselné a végső felelősséget az euróövezeti bankok pénzügyi stabilitását érintő külön felügyeleti feladatokért.