4p
Több mint egy tucat támadás kellett ahhoz, hogy a világ pénzintézetei rádöbbenjenek: a bankközi átutalási rendszerek kijátszása egyáltalán nem okoz már akadályt, ahogy milliárd dollárokat elemelni sem egy nagy művészet egy elég képzett betörőnek. Túl későn ébredtek ugyanakkor a döntéshozók: ezt a rést nem lehet egy éjszaka alatt betömni.

Talán emlékeznek az olvasók, amikor arról írtunk, hogy hackerek megpróbáltak ellopni 1 milliárd dollárt a bangladesi jegybanknak álcázva magukat, de elbetűzték banki transzfert igénylő alapítvány nevét és "Foundation" helyett "Fandation"-t írtak. Akkor jót nevettünk az egész sztorin, (ami mindössze 81 millió dollárba került mellesleg) de mára kiderült: ez csak az első jele volt annak, hogy óriási válságban van a pénzügyi közvetítőrendszer, a háttérben pedig felsejlik az elmúlt évek egyik legnagyobb pénzügyi bűncselekménye.

A te pénzedet is ezen keresztül kezelik

A belgiumi székhelyű SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) mintegy háromezer pénzintézet által szövetkezeti formában üzemeltetett nemzetközi fizetési műveleteket lebonyolító bankközi átutalási rendszer. A hálózatot világszerte mintegy 11 ezer pénzintézet használja. Ezt a kommunikációs rendszert sikerült most átverni és aláásni azt, amire az egész épült: a bankok egymás között garantáltnak vélt bizalmát. Ha egy bank a SWIFT hálózatán kapott üzenetet, biztos lehetett benne, hogy az igénylés teljesen megbízható. A rendszer 43 éve született.

A hálózat naponta nagyjából 25 millió üzenetet bonyolít. Fizetési utasításokat és jóváhagyásokat küld, valutaváltásokat bonyolít egyéb tranzakciók mellett - ahogy a Bloomberg írja, olyan ez a bankoknak, mint egyszeri felhasználónak a Gmail.

A probléma csak az, hogy kiderült: a hackereknek sikerült átverniük a rendszert, és a banki tranzakciók szövegezését és azonosítóit pontosan lemásolva tudnak kicsalni pénzt úgy, hogy a fogadó fél azt hiszi, tényleg egy másik pénzintézet indította a folyamatot. Ezen bukott el a bangladesi igénylést elindító csapat, akik elbetűzték az üzenetet, ez pedig feltűnt az amerikai Fednek. De nem ez volt az egyetlen lopási kísérlet. Eddig 12 nemzetközi támadásról tudunk a SWIFT-en keresztül, ezek között volt ecuadori, vietnami, de a Wells Fargotól is csaltak ki pénzt, amelyet hong kong-i kereskedelmi bankok felé utaltak tavaly.

Mit használtak ki a betörők?

A bankok dolgozóknak lehetőségük van arra, hogy akár saját böngészőből is elérjék a SWIFT felületét. Valószínűleg ez a felhasználóbarát hozzáállás okozta a rendszer vesztét: a hackerek játszi könnyedséggel lophatnak el belépési engedélyeket kamu emaileken és adathalász vírusokon keresztül, de az is lehet, hogy egyszerűen hamisítottak maguknak felhasználóneveket és jelszavakat, amelyek után már gyerekjáték volt a bankok azonosítóival pénzt igényelni. Fontos kiemelni, hogy nem magát a SWIFT-et törték fel - amelyet többször le is szögezett a cég - hanem az ügyfélbankokon keresztül sikerült kijátszani a rendszer védelmét.

"Nem gondoljuk, hogy ez egy olyan probléma amelyet máról holnapra megoldhatunk, de apró fejlesztésekkel időt nyerhetünk" - nyilatkozta  Gottfried Leibbrandt, a SWIFT ügyvezető igazgatója még szerdán. Maga a vezető is beismerte, hogy évekbe telik, mire olyan új rendszert vezetnek be, amely egy lépéssel a hackerek előtt jár, de mind tudjuk, hogy ez is csak ideig-óráig van így, amíg egy szemfüles kíberzsoké észre nem vesz egy rést.

Az emberi tényező

Viszont még az is előfordulhat, hogy erre sem lesz szükség. A mostani eset rávilágított arra: a banki alkalmazottak nem jártak el elég alaposan és biztonságosan. Az emberi viselkedés tehát ugyanúgy hozzásegíthette a betörőket a szükséges információkhoz, hiszen elég telepíteni egy kétes eredetű, de megbízhatónak tűnő bővítményt a netes böngészőbe, és összeomlik a kártyavár. "Bármikor megtörténhet a jövőben" - véli Leibbrandt, aki szerint az egyik legfontosabb elem, amelyet fejleszteni kell, az a bankok közötti kommunikáció. Egyes betörésekről maga az ügyvezető is a médiából értesült, ez a helyzet viszont szerinte tarthatatlan.

Csak találgatnak, hogy kik lehetnek a hackerek, azonban biztonságtechnikával foglalkozó Symantec elemzése rávilágít arra, hogy észak-koreai betörők dolgoztak hasonlóan korábban. Leibbrandt szerint hiba lenne teóriákra alapozni és idő kell ahhoz, hogy ez bizonyosságot nyerjen. Egyelőre azonban úgy tűnik, évekbe telik, mire a SWIFT-et átrugdossák a 21. századba, addig viszont aggódva figyelhet a pénzvilág, hogy mikor hullik ki egy újabb csontváz a szekrényből.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Összeolvadással zárul az év a nyugdíjpénztáraknál – itt a bejelentés
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 16:40
Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztárba olvad a Postás Önkéntes Nyugdíjpénztár az év utolsó napján.
Pénzügyi szektor Valakik már megint adtak 10 milliárd forintot az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 12:05
Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Olyan bizonytalan a forint, mint egy első választó a szavazófülke magányában
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 07:29
Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor A 400 fölötti forint alaposan megmozgatta a magyarok befektetéseit
Privátbankár.hu | 2024. december 14. 09:26
Az értékpapírok közül újra a befektetési alapok voltak a kisbefektetők nagy kedvencei, miközben állampapírok iránti kereslet megcsappant októberben – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Pénzügyi szektor Magyar bankokról mondtak véleményt
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 19:31
Pénzintézetek osztályzati kilátásait javította stabilra a Fitch Ratings.
Pénzügyi szektor Fontos hír jött Londonból – mit jelent ez a magyar bankoknak?
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 13:52
A Moody’s hitelminősítő csütörtökön módosította több magyar bank besorolását és kilátásait.
Pénzügyi szektor Döntöttek: az európai uniós országok megoszthatják egymással ügyféladataikat
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 15:58
Az Európai Unió Tanácsa szerdán bejelentette, hogy megállapodásra jutott a pénzügyi adatokhoz való hozzáféréssel (FIDA) kapcsolatban javasolt keretrendszerről, amelynek célja, hogy a pénzügyi intézmények hozzáférjenek egymás ügyféladataihoz.
Pénzügyi szektor Valakik újra alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 13:00
Hozamemelkedés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Nem káprázik a szeme, tényleg ilyen gyenge a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 07:47
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Eldőlt, marad a tető a kamatok felett
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 08:02
Meghosszabbította a kormány a kamatstopot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG