5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Úgy tudni ugyanis, a lapunk által fél éve megszellőztetett tranzakció célegyenesbe fordult: a Takarékbank tulajdonába kerülhet a hitelintézet. Annak ellenére, hogy érdeklődésünkre ezen információnkat nem erősítették meg, illetve kommentálták az érintettek.

Tavaly májusban tíznapos eltéréssel jelentette be a Takarékbank azt, amiről piaci berkekben már évek óta lehetett hallani – s amit biztos forrásból laptársunk, az Mfor.hu is már szinte kész tényként tálalt. Nevezetesen, hogy egyesül az MKB Bankkal és a Budapest Bankkal (BB), megalakítva Magyarország második legnagyobb hitelintézetét, amelynek értékét az EY könyvvizsgáló, adó-, tranzakciós és üzleti tanácsadó cég 744 milliárd forintra értékelte. 

Történetesen pont annyira, amellyel a kormány – ha jókora, két és fél éves késéssel is, de – teljesítette az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknak (EBRD) még 2015 februárjában adott szándéknyilatkozatában foglaltakat. Miszerint nem kíván többségi tulajdonrészt szerezni rendszerszinten fontos magyarországi bankokban (kivéve, ha az egész bankrendszer stabilitása kerül veszélybe), és kötelezi magát arra, hogy a következő három évben magánkézbe adja minden, a magyarországi bankokban jelenleg közvetve vagy közvetlenül birtokolt többségi részvénycsomagját. Ez az MKB esetében már 2016 tavaszára megvalósult, midőn az állam az összes részvényét magánbefektetőknek – mint később kiderült, többségében Mészáros Lőrincnek és üzleti partnereinek – értékesítette. A BB-ben meglévő százszázalékos állami tulajdon azonban csak akkor csökkent ötven százalék alá, hogy a három bank az egyesülésük előkészítésére tavaly ősszel létrehozta a Magyar Bankholding Zrt.-t, s abba 2020 végén a fuzionáló hitelintézetek tulajdonosai apportálták a részesedésüket. Az új bankcsoportban ugyanis a BB-t birtokló állam csak 30,35 százalékos tulajdonos, míg az MKB részvényesei 31,96, az MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt.-éi pedig 37,69 százalékos hányaddal rendelkeznek.

Ám még évek telhetnek el addig, amíg a három bank egyesülésére sor kerül. Jóval előbb pont kerülhet viszont arra a tranzakcióra, amelynek nyélbe ütését lapunk már tavaly szeptemberben valószínűsítette, s amelynek vevői oldalán szintén a Takarékbank áll. Az eladóin pedig Garancsi István ismert NER-es milliárdos vállalkozó, aki Orbán Viktor miniszterelnök barátjának számít. A több mint száz céget számláló vállalatbirodalmat igazgató Garancsinak van részesedése a szóban forgó adásvételi ügylet lehetséges tárgyában, a Duna Takarék Bankban is. 

A lámpa zöldre váltott. Fotó: MTI
A lámpa zöldre váltott. Fotó: MTI

A hitelintézet honlapján szereplő, alig néhány napja frissített információ szerint ugyanis az alábbi személyek rendelkeznek a Duna Takarék Bankban befolyásoló részesedéssel:

  • Balogh Emese tulajdoni és szavazati hányada egyaránt 19,96 százalék (vele szoros kapcsolatban álló személy: Hernádi Zsolt – a hölgy információink szerint a Mol elnök-vezérigazgatójának a felesége),
  • Garancsi István tulajdoni és szavazati hányada egyaránt 19,96 százalék,  
  • Illés Zoltán Pál, a Duna Takarék Bank elnök-vezérigazgatója tulajdoni és szavazati hányada egyaránt 19,48 százalék (vele szoros kapcsolatban álló személyek: Illés Pálné, Illés Gábor Pál, ifj. Illés Zoltán).

A Duna Takarék Bank jogelődjét, egy takarékszövetkezetet 1960-ban a Győr-Sopron-Moson megyében lévő Halásziban alapították. 2008-ban egyesült az esztergomi takarékkal, létrehozva a Duna Takarékszövetkezetet, ez alakult át 2013. október 1-jével bankká, s vette fel a Duna Takarék nevet. Négy megyében (Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Fejér és Pest), 17 fiókban végzi a tevékenységét. Honlapja szerint meghatározó ügyfélköre a lakosság, de több ezer kis- és középvállalkozással is üzleti kapcsolatban áll (ez a fő fókusza a majdani megabankot alkotó trióból a BB-nek). 

Mérlegfőösszege 2019-ben közel 87,5 milliárd forintot tett ki, amellyel a laptársunk, az Mfor.hu által elkészített 28-as rangsorban a 26. helyet foglalta el. Eredménye azonban több mint 200 milliós veszteséget mutatott tavalyelőtt, amely az utolsó előtti helyre tette őt.

Lapunk értesülésével, miszerint a tranzakciót heteken belül nyélbe üthetik, megkerestük a Takarékbankot és Illés Zoltánt. A Takarékbanknál nem kívánták kommentálni információnkat, míg Illés Zoltán azt válaszolta levélben, hogy az „információt nem tudom megerősíteni”.

Korábban egyébként arról is lehetett hallani, hogy a Takarékbank egy másik kisbank, az ugyancsak takarékszövetkezetből 2013-ban létrejött Polgári Bank megvásárlásával is kacérkodik, de ez a szándék – ha egyáltalán volt is ilyen – ma már nincs meg. Pedig az öt megyében (Pest, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén) és Budapesten összesen 22 fiókkal rendelkező hitelintézet is passzolna a Takarékbankhoz, miután ügyfélkörében – a nagyvállalati szektor kivételével – minden réteg megtalálható: elsősorban a lakosság, a kis- és középvállalkozások bankja, de jelentős szereppel bír az önkormányzati, alapítványi, egyházi és egyesületi számlák vezetése terén és a vidék finanszírozásában is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG