1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mind az Európai Központi Bank, mind a brit jegybank változatlanul hagyta az irányadó rátát és nem jelentették be az eddigi monetáris politika irányváltását sem, pont, ahogy a piac várta. Az EKB elnökének sajtótájékoztatóján azonban még lehetnek fontos bejelentések.

A piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott 1 százalékos irányadó kamaton az Európai Központi Bank kormányzótanácsa. Az EKB 2011. december 14-én csökkentette 25 bázisponttal irányadó kamatát a most érvényes 1 százalékra. Előzőleg 2009. május 13-án csökkent 1 százalékra 25 bázispontra az EKB irányadó kamata, ami áprilisban 1,25 százalékra, majd júliusban 1,5 százalékra emelkedett, majd novemberben 1,25 százalékra csökkent.

A befektetők most Mario Draghinak, az EKB elnökének a sajtótájékoztatóját várják, ahol Draghinak minden bizonnyal válaszolnia kell pár olyan kérdésre, ami a válsággal kapcsolatos álláspontjára és a mentőintézkedésének folytatására vonatkozik. Ennek különösen ma nagy az aktualitása, hiszen egész nap zajlik a görög kötvénycsere-program.

Közben Nagy-Britanniában is változatlan szinten, az éppen három éve érvényes 0,5 százalékos történelmi mélyponton tartotta alapkamatát a Bank of England monetáris tanácsa. A brit központi bank - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság jegybankja - 2009 márciusa óta tartja fél százalékon irányadó kamatát, de már a 2009. januári, fél százalékpontos csökkentéssel kialakult 1,5 százalékos akkori kamatszint is történelmi mélypont volt. Az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban ugyanis soha nem süllyedt 2 százalék alá.

A jegybank a gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció, vagyis a mennyiségi enyhítés eddigi 325 milliárd fontos (115 ezer milliárd forintos) összegét sem módosította. A BoE az akkori mély recesszióra válaszul 2009 márciusában egészítette ki ezzel a likviditásbővítő pénzügypolitikai eljárással a rendkívül enyhe kamatpolitikát. Az erre szánt, eredetileg 75 milliárd fontos keretet már négyszer emelte, előbb 175 milliárd fontra, majd 200 milliárd fontra, tavaly októberben 275 milliárd fontra, a múlt hónapban pedig a jelenlegi 325 milliárd fontra.

Az eddig végrehajtott jegybanki mennyiségi enyhítéssel a Bank of England az éves brit hazai össztermék 20 százalékának megfelelő új likviditást juttatott a reálgazdaságba. A mennyiségi enyhítés során a jegybank "új pénzt" teremt - jóllehet ez elektronikus számlapénz, amely fizikai valójában, bankjegyek formájában nem jelenik meg -, és ebből vásárol az esetek zömében olyan államkötvényeket, amelyeket intézményi magánbefektetők, általában nyugdíjalapok és biztosítótársaságok tartanak portfolióikban. A rendszerint alacsony hozamú államkötvényekért kapott pénzt az intézményi befektetők továbbforgathatják a reálgazdaságba, pótlólagos likviditást teremtve, ami a remények szerint végső soron élénkíti a gazdasági aktivitást.

Ez a pénzügypolitikai eljárás azonban rendszerint jelentős felhajtóerőt ad inflációnak is, éppen ezért komoly vita van londoni piaci és elemzői körökben arról, hogy a jelenlegi magas olajárak közepette szabad-e tovább bővíteni a mennyiségi enyhítés keretösszegét. Jóllehet a brit fogyasztói infláció üteme januárban érezhetően lassult - éves összevetésben 3,6 százalék volt a decemberben mért 4,2 százalék után -, azonban még így is messze az inflációs cél felett járt. A brit kormány jelenleg 2,0 százalékos éves inflációs cél követését írja elő a Bank of England számára, és ha a havonta közzétett éves inflációs ráta ettől 1 százalékponttal vagy ennél nagyobb mértékben bármely irányban eltér, a brit jegybanktörvény alapján a BoE kormányzója levélben köteles tájékoztatást adni a brit pénzügyminiszternek az okokról.

Az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics a Bank of England csütörtöki kamatdöntő ülése után összeállított előrejelzésében ugyanakkor azt jósolta, hogy ha a brit gazdaság egyébként sem erőteljes növekedési lendülete kifullad - amit a ház valószínűsít -, akkor a brit jegybank tovább emeli a mennyiségi enyhítésre szánt keretet. A Capital Economics elemzői visszautaltak a BoE múlt havi inflációs jelentésére, amelyből arra lehetett következtetni, hogy a brit jegybank monetáris tanácsa egyelőre nem kívánja bővíteni a gazdaságélénkítő likviditási keretet.

A cég szerint ugyanakkor "probléma", hogy a monetáris tanács előrejelzése nem számol az euróövezeti adósságválságból adódó szélsőségesebb kockázatokkal. Ezzel kapcsolatban a Capital Economics elemzői közölték , hogy jóllehet a valutaunió iránti piaci hangulat javult az elmúlt hetekben, a ház azonban változatlanul arra számít, hogy az euróövezet a következő egy évben "valamilyen formában" felbomlik. Mindezek alapján a cég a brit mennyiségi enyhítés további bővítését jósolja, és jelenlegi előrejelzése az, hogy a jegybanki likviditási keret eléri az 500 milliárd fontot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG