1p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Részletes kormányzati tervekről ír a hvg.hu a jegybankkal kapcsolatban. Úgy tudják, az MNB egyebek között nem fizetne kamatot a kötelező tartalékra és a devizatartalékból fizetné a lejáró IMF-hitelt.

Névtelen kormányzati forrásra és névtelen szakértőkre hivatkozva közöl részletes cikket a hvg.hu a kormány jegybankkal kapcsolatos terveiről. Az írás abból a régóta evidenciaként kezelt forgatókönyvből indul ki, hogy az MNB Monetáris Tanácsának belsős tagjainak és a jegybank elnökének, Simor Andrásnak márciusi távozása után a kormány gyakorlatilag átvenné az irányítást a monetáris politika fölött. A következő jegybankelnök személyéről régóta folynak találgatások, az a tény pedig, hogy a kormány által a MT-ba juttatott külsős tagok teljesen nyíltan szembemennek a jegybankelnökkel és két belsős társával, felerősítette a kormányzati nyomással kapcsolatos várakozásokat.

Odavágnának a bankoknak

A hvg.hu értesülése szerint Simor András távozása után az MNB megváltoztatja a kereskedelmi bankokkal kapcsolatos gyakorlatát. Ennek fő célja az lenne, hogy csökkentsék a jegybank kamatkiadásait. Ennek egyik útja az lenne, hogy csökkentenék a bankok kéthetes betéti állományát, ami most az MNB egyik legfontosabb eszköze. A jegybank ugyanis hetente aukción bocsát ki kéthetes kötvényeket, amiből a kereskedelmi bankok korlátlan mennyiségben vásárolhatnak. Az erre fizetett hozam az alapkamat mértéke. Az értesülés szerint a betétek mennyiségét korlátoznák, részben azért, hogy csökkenjen a kamatkiadás, másrészt abból a megfontolásból, hogy a bankok inkább a vállalatokhoz vigye a pénzt és a gazdaságot pörgesse fel a hitelezéssel.

A másik lépés a kereskedelmi bankokkal kapcsolatban az lenne a hvg.hu szerint, hogy nem fizetnének kamatot a kötelező tartalékra. A kereskedelmi bankoknak ugyanis a nemzetközi szabályok szerint a tartalékaik egy részét kötelezően a jegybanknál kell tartaniuk, erre pedig az MNB kamatot fizet. Ha ez megszűnne, akkor a jegybank gyakorlatilag ingyen használná a bankok pénzét, magyarul a megmaradó bankadó mellett ez újabb sarc lenne a szektornak, más választásuk nem is lehetne a pénzintézeteknek. Az írás emlékeztet rá, hogy 2004-ben a Járai Zsigmond vezette Magyar Nemzeti Bank éppen azért vezette be a kamatfizetést a tartalékrátára, hogy véget vessenek a bankszektor burkolt megadóztatásának.

Hozzányúlhatnak a devizatartalékhoz

A hvg.hu értesülése szerint - és ez is régi találgatási téma a közbeszédben - rátenné a kezét a jegybanki tartalékra, ami most több, mint 30 milliárd euró. A szabályozás szerint egy ország jegybankjának annyi tartalékot kell tartania, hogy az fedezze az adott évben életbe lépő kötelezettségeit. Ennél pedig jóval több tartaléka van az MNB-nek. A portál által idézett korábbi elemzések szerint a jelenlegi állományból 1 - 3 milliárd eurót el lehetne költeni. Az értesülés szerint ebből a lejáró IMF-hitel törlesztését fizetné a kormány.

Jönne a magyar QE?

A hvg.hu szerint a jegybank állampapírt is vehetne a jövőben, ami azt jelentené, hogy beszállna az államháztartás finanszírozásába, azaz gyakorlatilag pénzt adna az államnak. Ezt a gyakorlatot több fejlett ország jegybankja is folytatja, így az amerikai Fed is, amely ehhez az akciójához pénzt nyomtat, ezek a QE-programok. Az írás idézi az MNB szakértőinek egy ezzel kapcsolatos korábbi állásfoglalását, amely szerint: „a költségvetés finanszírozhatóságának támogatása állampapír-vásárlással rendkívül kockázatos, ugyanis a jegybanki hitelességet azonnal erodálja, inflációs és leértékelődési várakozásokat szülhet, ami további hozamemelkedést okoz, és a legrosszabb, de egyáltalán nem implauzíbilis esetben pánikszerű tőkekiáramlásba torkollhat”.

A lépés a hvg.hu szerint több más veszélyt is magában hordoz, így azt, hogy az EU-nak abba a szabályozásába ütközne, amely tiltja a monetáris beavatkozást az államháztartási hiány finanszírozásába, a másik pedig, hogy ha folyamatos keresletet biztosítana az MNB a másodlagos piacon, akkor azzal gyakorlatilag eladásra buzdítaná a magyar állampapírokon ülő külföldi befektetőket, akik eddig azért ragadtak be a magyar kötvényekbe, mert az alacsony másodpiaci kereslet miatt nem éri meg eladniuk az állampapírjaikat.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Még minket is megcsaphat a kaliforniai tűzvész szele
Kormos Olga | 2025. január 26. 14:10
Közgazdászok szerint a kaliforniai biztosítási válság szélesebb körű pénzügyi instabilitást válthat ki. A Fed a közelmúltban „stresszteszteknek” vetette alá az amerikai bankokat.
Pénzügyi szektor Nagy Márton döntött egy kulcspozícióról
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:01
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Államadósság Kezelő Központ alapítói joggyakorlójaként 2025 februárjától Hoffmann Mihályt nevezi ki a társaság vezetői feladatainak ellátására.
Pénzügyi szektor Mi lehet az inflációkövető állampapírok alternatívája?
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:25
Átrendeződés várható a magyar befektetési piacon.
Pénzügyi szektor Minden magyar büszke lehet a forintra, nem szégyen kikapni az erősebbtől
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 07:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Vérengzés jön a bankszektorban – 200 ezer munkahely szűnhet meg nyomtalanul
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 10:28
A mesterséges intelligencia terjedése komoly hatásokat hoz magával.
Pénzügyi szektor Az MNB odasózott az OTP-nek és az MBH-nak
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:56
Az MNB összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és az OTP Bankra, mivel azok nem teljesítették maradéktalanul a felügyelet korábbi határozataiban előírt kötelezéseket a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzés terén feltárt hiányosságok orvoslására. Az OTP Bank egyebek közt nem megfelelően végezte el az előírt visszamenőleges szűréseket, az MBH Bank belső szabályzatai pedig továbbra is hiányosak.
Pénzügyi szektor Már folyósította is az első munkáshitelt egy hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 16:31
Az év első munkanapján több tucatnyian tájékozódtak és adták be igényüket a munkáshitelre az OTP Bank fiókjaiban. A hitelintézet az első hitelbírálatokat lefolytatta, és már folyósította is az első támogatott konstrukciót.
Pénzügyi szektor Lengyelországban gyorsuló idei inflációval számolnak
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 14:48
A lengyel jegybank elemzők körében végzett legfrissebb felmérése szerint idén gyorsul a fogyasztói áremelkedés tavalyhoz képest, majd jövőre visszalassul a 2024. évi szintre.
Pénzügyi szektor Sok volt a hiba – lecsapott és büntetett az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 10:22
Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálata nyomán összesen 63 millió forint bírságot szabott ki a MagNet Bankra és a MagNet Faktorra.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek megint alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 12:25
Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet hétfői aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG