1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Részletes kormányzati tervekről ír a hvg.hu a jegybankkal kapcsolatban. Úgy tudják, az MNB egyebek között nem fizetne kamatot a kötelező tartalékra és a devizatartalékból fizetné a lejáró IMF-hitelt.

Névtelen kormányzati forrásra és névtelen szakértőkre hivatkozva közöl részletes cikket a hvg.hu a kormány jegybankkal kapcsolatos terveiről. Az írás abból a régóta evidenciaként kezelt forgatókönyvből indul ki, hogy az MNB Monetáris Tanácsának belsős tagjainak és a jegybank elnökének, Simor Andrásnak márciusi távozása után a kormány gyakorlatilag átvenné az irányítást a monetáris politika fölött. A következő jegybankelnök személyéről régóta folynak találgatások, az a tény pedig, hogy a kormány által a MT-ba juttatott külsős tagok teljesen nyíltan szembemennek a jegybankelnökkel és két belsős társával, felerősítette a kormányzati nyomással kapcsolatos várakozásokat.

Odavágnának a bankoknak

A hvg.hu értesülése szerint Simor András távozása után az MNB megváltoztatja a kereskedelmi bankokkal kapcsolatos gyakorlatát. Ennek fő célja az lenne, hogy csökkentsék a jegybank kamatkiadásait. Ennek egyik útja az lenne, hogy csökkentenék a bankok kéthetes betéti állományát, ami most az MNB egyik legfontosabb eszköze. A jegybank ugyanis hetente aukción bocsát ki kéthetes kötvényeket, amiből a kereskedelmi bankok korlátlan mennyiségben vásárolhatnak. Az erre fizetett hozam az alapkamat mértéke. Az értesülés szerint a betétek mennyiségét korlátoznák, részben azért, hogy csökkenjen a kamatkiadás, másrészt abból a megfontolásból, hogy a bankok inkább a vállalatokhoz vigye a pénzt és a gazdaságot pörgesse fel a hitelezéssel.

A másik lépés a kereskedelmi bankokkal kapcsolatban az lenne a hvg.hu szerint, hogy nem fizetnének kamatot a kötelező tartalékra. A kereskedelmi bankoknak ugyanis a nemzetközi szabályok szerint a tartalékaik egy részét kötelezően a jegybanknál kell tartaniuk, erre pedig az MNB kamatot fizet. Ha ez megszűnne, akkor a jegybank gyakorlatilag ingyen használná a bankok pénzét, magyarul a megmaradó bankadó mellett ez újabb sarc lenne a szektornak, más választásuk nem is lehetne a pénzintézeteknek. Az írás emlékeztet rá, hogy 2004-ben a Járai Zsigmond vezette Magyar Nemzeti Bank éppen azért vezette be a kamatfizetést a tartalékrátára, hogy véget vessenek a bankszektor burkolt megadóztatásának.

Hozzányúlhatnak a devizatartalékhoz

A hvg.hu értesülése szerint - és ez is régi találgatási téma a közbeszédben - rátenné a kezét a jegybanki tartalékra, ami most több, mint 30 milliárd euró. A szabályozás szerint egy ország jegybankjának annyi tartalékot kell tartania, hogy az fedezze az adott évben életbe lépő kötelezettségeit. Ennél pedig jóval több tartaléka van az MNB-nek. A portál által idézett korábbi elemzések szerint a jelenlegi állományból 1 - 3 milliárd eurót el lehetne költeni. Az értesülés szerint ebből a lejáró IMF-hitel törlesztését fizetné a kormány.

Jönne a magyar QE?

A hvg.hu szerint a jegybank állampapírt is vehetne a jövőben, ami azt jelentené, hogy beszállna az államháztartás finanszírozásába, azaz gyakorlatilag pénzt adna az államnak. Ezt a gyakorlatot több fejlett ország jegybankja is folytatja, így az amerikai Fed is, amely ehhez az akciójához pénzt nyomtat, ezek a QE-programok. Az írás idézi az MNB szakértőinek egy ezzel kapcsolatos korábbi állásfoglalását, amely szerint: „a költségvetés finanszírozhatóságának támogatása állampapír-vásárlással rendkívül kockázatos, ugyanis a jegybanki hitelességet azonnal erodálja, inflációs és leértékelődési várakozásokat szülhet, ami további hozamemelkedést okoz, és a legrosszabb, de egyáltalán nem implauzíbilis esetben pánikszerű tőkekiáramlásba torkollhat”.

A lépés a hvg.hu szerint több más veszélyt is magában hordoz, így azt, hogy az EU-nak abba a szabályozásába ütközne, amely tiltja a monetáris beavatkozást az államháztartási hiány finanszírozásába, a másik pedig, hogy ha folyamatos keresletet biztosítana az MNB a másodlagos piacon, akkor azzal gyakorlatilag eladásra buzdítaná a magyar állampapírokon ülő külföldi befektetőket, akik eddig azért ragadtak be a magyar kötvényekbe, mert az alacsony másodpiaci kereslet miatt nem éri meg eladniuk az állampapírjaikat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG