6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ennyivel kevesebbre értékelte egy független nemzetközi könyvvizsgáló a BB részvénycsomagját tavaly év végén annál, mint amennyit az állam kifizetett azért öt és fél évvel korábban, 2015 júniusában. Ez hámozható ki a Budapest Bankot az állam képviseletében tulajdonló Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. 2020-as üzleti jelentéséből.

Nagy port vert fel, amikor a harmadik Orbán-kormány 2015 júniusában közel 200 milliárd forintnak megfelelő dollárért (700 millióért) visszavette az amerikai GE-től a neki 1995 végén eladott Budapest Bankot (BB). Az akkori mértékadó piaci becslések szerint ugyanis a BB jó, ha a harmadát érte az adófizetői pénzből érte leszurkolt vételárnak.

Elkönyvelték. Fotó: depositphotos
Elkönyvelték. Fotó: depositphotos

Csakhogy azt követően évről évre nőtt a Corvinus könyveiben kimutatott BB-pakett becsült piaci értéke, annak köszönhetően, hogy a bank rendre nyereséggel zárt. Részvényei 2018 végén már 246,5 milliárd forinton szerepeltek a Corvinusnál, azaz már 25 százalékkal magasabb értéken, mint amennyin bekerültek. Ennek azért volt jelentősége, mert azt üzente, ha még az ilyen ügyleteknél szokásos (mintegy 20-25 százalékos) diszkonttal is sikerülne túladnia az államnak a BB-n, még így is minden bizonnyal többért, mint amennyit kifizetett érte, így nem érhetné az a vád Orbánékat, hogy elkótyavetyélték az állami vagyont.

A BB-pakett számviteli felértékelése 2019-ben tört meg, miután a Corvinus közel 10 milliárd forinttal kevesebbre, 237,4 milliárd forintra taksálta a bankrészvényei piaci értékét. Annak ellenére, hogy a Budapest Bank közel 11,6 milliárd forint adózott nyereséggel hagyta maga mögött a tavalyelőtti évet, aminek következtében a saját tőkéje 7 százalékkal tovább gyarapodott, s az 2019 végén immár csaknem 165 milliárdot ért el. A hivatalos magyarázat a leértékelésre az volt, hogy a Corvinus 2019-ben alacsonyabb mutatószámokkal szorozta fel a könyv szerinti értéket, mint az előző két évben, 2018-ban és 2017-ben. Ami már csak azért is volt furcsa, mert ezzel szemben a Corvinus másik banki pakettje, a 2016 augusztusában hozzá került 15 százalékos Erste-részvényei 2019 végi piaci értékét az egy évvel korábbinál közel másfélszer magasabbra becsülte, miután e hitelintézet is tisztes profittal zárt, így neki is nőtt a saját tőkéje.

Az igazi feketeleves azonban 2020-ban jött el – s most kivételesen nem a koronavírus-járványra utalunk. A Corvinus tavalyi évéről készült beszámolójából ugyanis az derül ki, hogy egy független szakértő, a Big Four egyike, az Ernst and Young (EY) arra jutott, a BB-pakett mindössze 164,5 milliárd forintot ér. Vagyis közel 32 milliárddal kevesebbet, mint amennyiért az állam 2015 júniusában megvette a BB-t az amerikaiaktól

„Mivel a 100%-os Budapest Bank részesedés – független szakértő által megállapított apportértéke 164.500 M Ft volt, 31.496 M Ft árfolyamveszteség elszámolására került sor” – szerepel szó szerint az üzleti jelentésben.

Ráadásul a korábbi évekkel szemben, amikor még úgymond csak elméleti volt a BB elkönyvelt értéke, hiszen nem került sor tranzakcióra, ez a 164,5 milliárd és ennek következtében a 32 milliárdos bukta immár végleges, ha úgy tetszik, realizált veszteség, amelyet – mint idéztük – el is könyveltek. Méghozzá azért, mert 2020 decemberében sor került arra a bizonyos ügyletre, amelynek következtében az árfolyamnyereségeket, illetve -veszteségeket a tulajdonosok realizálják. Még ha nem is a klasszikus formában, azaz nem közvetlenül vették meg az államtól annak BB-pakettjét. Az árfolyamveszteség úgy bukott ki, hogy a Corvinus apportálta a BB részesedését a születendő óriásbankot a BB, a Takarékbank és az MKB Bank egyesítésével létrehozó Magyar Bankholding Zrt.-be.

A könyvelési részletektől megkímélnénk az olvasókat. Legyen elég annyi, hogy a Corvinus most közzétett 2020. évi üzleti jelentése szerint a két banki részesedése (BB, Erste) 2019 végén 235 milliárd 45 millió forintot ért. Ebből az Erste-pakett 39 milliárd 46 milliót. Ennek az értéke nem is változott, ám a BB-részvénycsomag helyébe lépő Magyar Bankholding-tulajdoni hányad értéke 2020 végén 225 milliárd 500 milliót. Mondhatnánk, hogy akkor mégsem történt bukta, maximum annyi, hogy a BB-pakett értéke 2019 után 2020-ban csak tovább csökkent, ám még így is pluszban maradt az állam. (Arra, hogy mi okozta a leértékelést, nem leltünk érdemi magyarázatot. A BB eredménye nem állhat a háttérben, hiszen bár - a többi bankhoz hasonlóan - nagyot csökkent, az a tavalyelőtti csaknem 16 milliárd forinttal szemben tavaly csak 4,3 milliárdos nyereség lett, de még így is növelte a BB saját tőkéjét.) 

Csakhogy a Corvinus beszámolójából kiderül, hogy a Magyar Bankholdingba apportált BB-pakett eredetileg csak 165 milliárd 187 milliót ért, ám azt az Ernst and Young indokoltnak látta 60 milliárd 313 millióval felértékelni – így jött ki az a bizonyos 225,5 milliárdos érték. Az EY felértékelő véleményét „a teljes MBH alá tartozó bankcsoport (BB, MKB, Takarékbank) konszolidált üzleti tervét alapul véve, a szinergiákat is tartalmazó speciális feltételezések alapján” hozta meg – erre a számviteli törvény, illetve a társaság számviteli politikája lehetőséget ad. Arra, hogy az apportérték miért lett közel 700 millióval magasabb, mint a BB piaci értéke, szintén nem találtunk magyarázatot, mint ahogy arra sem, miért pont 60 milliárddal értékelte fel az EY a BB-apportot. A piacon mindenesetre tartja magát a feltételezés, hogy így jött ki a matek, azaz hogy teljesüljön az Európai Bizottság előírása, miszerint egy bankban se legyen ötven százalékkal nagyobb magyar állami tulajdon.

Ez a plusz 60 milliárd azonban nem gyakorol hatást a Corvinus eredményére, így a 2020-ban realizálódott közel 32 milliárdos árfolyamveszteséget nem csökkenti – olvasható a beszámolóban. Magyarul, nem menti meg az államot a közel 32 milliárdos bukótól. Ami persze nem tényleges veszteség, csak papíron kimutatott, annyit jelent, hogy az állam részesedése kevesebbet ér a 2023 közepén felálló óriásbankban. Valójában annyi történt, hogy a Corvinus állami hitelből (MFB) vette meg a BB-t, majd az állam által 2020 végén végrehajtott tőkeemelésből befolyt pénzből fizette vissza a hitelt. Vagyis "csak" annyi történt, hogy az egyik állami zsebből a másikba került a pénz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
Pénzügyi szektor Tizenötmillió forintra bírságolta az MBH Bankot a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 10:52
A pénzintézet a január végi határidőig nem küldte meg minden ügyfelének a bankszámlához kapcsolódó egyéni éves díjkimutatást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG